Greckie kłopoty a cena złota – raport surowcowy
W środę indeks CRB zanotował spadek o 0,74% do poziomu 221,99 pkt. Był to przede wszystkim rezultat spadku cen ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem indeksu CRB. Ponadto zniżkowały ceny metali oraz niektórych towarów rolnych.
Cena złota wciąż pod presją podaży
Złoto zostało wczoraj przecenione o 1,3%, a wraz z nim w dół powędrowały ceny pozostałych metali szlachetnych. W ostatnim czasie na cenę żółtego kruszcu w największym stopniu wpływa grecka saga zadłużeniowa i związane z nią ruchy na rynkach walutowych.
W tym tygodniu grecki rząd zaostrzył swoją retorykę względem unijnych instytucji, co w opinii niektórych obserwatorów rynku zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia Grecji ze strefy euro. Na pewno obecnie taki scenariusz jest mało prawdopodobny, jednak nie ulega wątpliwości, że do porozumienia w sprawie greckiego zadłużenia jest jeszcze daleko.
Wzrost niepewności dotyczący przyszłości Grecji kładzie się cieniem na wartości euro, jednocześnie umacniając amerykańskiego dolara. Z kolei siła amerykańskiej waluty negatywnie wpływa na notowania złota, które wyrażane są właśnie w USD. W rezultacie cena żółtego kruszcu znajduje się pod presją podaży, nawet pomimo faktu, że niepewność dotycząca greckiej gospodarki teoretycznie powinna zwiększać atrakcyjność złota jako „bezpiecznej przystani”.
Wczoraj notowania złota przebiły w dół techniczne wsparcie w okolicach 1226 USD za uncję i zatrzymały się dopiero w rejonie 1220 USD za uncję – czyli przy poziomie wsparcia wypadającym w połowie ponad dwumiesięcznego ruchu wzrostowego rozpoczętego w listopadzie ub.r. Dzisiaj rano cena złota odbija na północ, jednak poziom 1226 USD za uncję jest obecnie skutecznym poziomem oporu.
Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.
Kolejny wzrost zapasów ropy w USA
Tymczasem na rynku ropy naftowej najważniejszą wiadomością wczorajszego dnia były dane dotyczące zapasów tego surowca w USA. Zaprezentował je amerykański Departament Energii (DoE) w swoim cotygodniowym raporcie.
Tego, że w minionym tygodniu po raz kolejny wzrosły zapasy ropy naftowej, można się było spodziewać, chociażby po danych zaprezentowanych we wtorek przez Amerykański Instytut Paliw. Według nich, w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,6 mln baryłek.
Jednak wielkość zaprezentowana przez DoE była znacznie większa. Według departamentu, w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 4,9 mln baryłek. Tym samym, dotarły one do poziomu 417,9 mln baryłek, będącego historycznym rekordem.
W rezultacie, wczoraj cena ropy WTI spadła o 3%. Dzisiaj niweluje część środowej zniżki, jednak wiele wskazuje na to, że ta zwyżka cen nie utrzyma się na długo. Kolejny z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA sugeruje bowiem, że popyt na ten surowiec jest niewielki w porównaniu z jego sporą podażą.
Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Dynamiczne i krótkotrwałe, odbicie cen złota i ropy – raport surowcowy
Wczoraj na rynkach towarowych wyraźnie dominowała zielona barwa, co oczywiście przełożyło się na końcowy wynik indeksu CRB. Jego wartość wzrosła o 1,45% do poziomu 212,04 pkt. Wzrosły ceny surowców energetycznych,
Kukurydza: delikatny wzrost po dynamicznych spadkach
Bieżący tydzień przyniósł spore zmiany na wykresie kukurydzy. Po około czterotygodniowym poruszaniu się w konsolidacji w rejonie 358-368 USD za 100 buszli, cena kukurydzy w tym tygodniu wybiła się z
Chiny, Indie i USA – wielka trójka na rynku złota
Podczas ostatniej sesji lutego na rynkach towarowych wyraźnie dominował kolor zielony. Notowania indeksu CRB wzrosły o 1,42% do poziomu 224,08 pkt. W górę pięły się notowania surowców energetycznych, metali szlachetnych,
Dynamiczne odbicie cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy
Czwartek był kolejnym dniem zniżki notowań indeksu CRB. Wartość tego agregatu spadła o 0,21% do poziomu 277,32 pkt. Za spadek wartości indeksu po raz kolejny odpowiadała przede wszystkim przecena surowców
Ceny gazu ziemnego wciąż bardzo zmienne – raport surowcowy
Duża zmienność cen nadal króluje na rynkach towarowych. Wczoraj odzwierciedlił to indeks CRB, którego wartość spadła o ponad 2%, docierając do poziomu 253,33 pkt. We wtorek rozchwiane były zarówno ceny
Obawy o pogorszenie jakości kukurydzy i soi w USA – raport surowcowy
Nowy tydzień na rynkach towarowych nie przyniósł poprawy nastrojów wśród inwestorów. Wczoraj indeks CRB znów zanotował spadek. Tym razem było to symboliczne -0,02%, jednak w ciągu dnia zniżka była wyraźniejsza,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!