Jaki fundusz emerytalny wybrać?
Fundusze emerytalne są formą oszczędzania pieniędzy przez osoby indywidualne, w celu zapewnienia sobie dogodnych warunków finansowych po wycofaniu się z życia zawodowego. Otwarty fundusz emerytalny można założyć wyłącznie, w specjalnie powołanych do tego celu, towarzystwach emerytalnych. Co istotne, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem posiadanie i opłacanie funduszu emerytalnego jest obowiązkowe.
Z punktu widzenia interesu państwa fundusz emerytalny został powołany w celu odciążenia budżetu państwa od ewentualnego utrzymywania osób w wieku poprodukcyjnym. Co istotne, pieniądze z funduszów emerytalnych generują pewne zyski, jednakże przy obrocie nimi nie podejmuje się znaczącego ryzyka inwestycyjnego.
Jak działają fundusze emerytalne – podstawa prawna
W Polsce podstawą prawną funkcjonowania funduszy emerytalnych jest ustawa z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszu emerytalnych. Wyróżnia się trzy filary systemu emerytalnego:
- I filar: składki emerytalne, opłacane w ramach obligatoryjnego systemu ZUS,
- II filar: składki emerytalne w ramach otwartych funduszy emerytalnych (OFE),
- III filar: dodatkowe składki emerytalne opłacane dobrowolnie w funduszach pracowniczych lub indywidualnie w towarzystwach ubezpieczeniowych.
Opłacanie składek emerytalnych zarówno w ramach pierwszego, jak i drugiego filaru jest w Polsce obowiązkowe. Z tym, że osoba ubezpieczana może sama sobie wybrać, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym, chce gromadzić środki finansowe na otwarty fundusz emerytalny. Natomiast trzeci filar nie jest obowiązkowy, jednak wiele firm, oferuje swoim pracownikom takie rozwiązanie.
Otwarty fundusz emerytalny – jak do niego przystąpić
W świetle obowiązującego w Polsce prawa otwarty fundusz emerytalny ma osobowość prawną i jest zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE). Osoby, które gromadzą swoje środki finansowe w ramach OFE, są w posiadaniu jednostek rachunkowych, czyli umownej części aktywów netto. Jak już wspomniano, w Polsce opłacanie składek w ramach otwartych funduszy emerytalnych jest obowiązkowe, ale każdy może sobie sam wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym będzie opłacać składki. Firmy te w imieniu swoich klientów gromadzą i lokują środki finansowe, po to, żeby po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego, systematyczne je wypłacać.
W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, w ramach których można gromadzić środki na poczet przyszłej emerytury. W związku z tym nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem firmy z odpowiednią polityką inwestycyjną. Wśród dostępnych na rynku ofert warto zainteresować się propozycją, którą przygotowała dla swoich klientów firma Aegon. Do otwartego funduszu emerytalnego tego towarzystwa ubezpieczeniowego można przystąpić w ciągu 4 miesięcy od podjęcia pierwszej pracy lub założenia własnego przedsiębiorstwa. W celu przystąpienia do Aegon OFE należy wypełnić wniosek za pośrednictwem Internetu.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE
Często podnoszoną przez osoby, które zdecydowały się na opłacanie składek emerytalnych w ramach OFE konkretnego towarzystwa, kwestią jest możliwość dziedziczenia zgromadzonych środków finansowych. W świetle obowiązujących obecnie przepisów prawnych istnieje możliwość dziedziczenia zgromadzonych składek. Przy zawieraniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym należy wskazać osobę, której zostaną przekazane środki na wypadek śmierci ubezpieczonego. Natomiast, jeśli nie upoważni on żadnej jednostki, wówczas prawo do dziedziczenia tych środków przechodzi na najbliższą, w świetle prawa, osobę.
Może to Ci się spodoba
EFPA Europe dąży do opracowania wspólnych europejskich certyfikatów dla doradców finansowych
Europejskie Stowarzyszenie Planowania Finansowego (EFPA), wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) oraz innymi podmiotami branżowymi przeanalizowała opublikowaną właśnie przez Komisję Europejską „Strategię Rynku
Ile może dorobić emeryt?
Obecnie osoby w podeszłym wieku, które każdego miesiąca otrzymują emeryturę, nie zaliczają się do najbogatszych w kraju. Najczęściej nie starcza im na konieczne do dobrego funkcjonowania lekarstwa lub opłaty eksploatacyjne.
Czym jest dodatek kombatancki?
Każda osoba w wieku emerytalnym, która uczestniczyła w działaniach wojennych lub zbrojnych, może ubiegać się o przyznanie zasiłku kombatanckiego. Aczkolwiek zanim go uzyska musi spełnić kilka najważniejszych warunków. Na jakich
Masz do przewiezienia dużą ilość gotówki? Firma ochroniarska zrobi to za ciebie. Poznaj 5 powodów, dlaczego warto ją zaangażować
Choć spora część płatności odbywa się dziś elektronicznie – bez fizycznego przekazania gotówki, klienci nadal chętnie sięgają do portfela po banknoty i monety. A skoro tak, powstaje zagrożenie, że ktoś
Tylko co czwarty Polak ma indywidualną polisę na życie
Prawie połowa Polaków regularnie i długoterminowo odkłada pieniądze. Jednak tylko 25 proc. jest objętych indywidualnym ubezpieczeniem na życie, a większość korzysta z produktów finansowych, które są obowiązkowe albo dodawane przy okazji. Podejście
Mniej niż połowa Polaków w razie potrzeby zapożyczy się u rodziny
Polacy nie zawsze chętnie zapożyczają się u rodziny i przyjaciół – robi to odpowiednio 42 proc. i 25 proc. Znacznie mniej krępujące jest dla nich pożyczanie w banku (70 proc.), jednak jest to znacznie droższe
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!