Finansowe spustoszenie po wakacjach

Finansowe spustoszenie po wakacjach

Jeśli po powrocie z wakacji w domowym budżecie pojawiła się ogromna dziura, to trzeba się zabrać za oszczędzanie. Jak to zrobić krok po kroku? O tym w swojej analizie pisze Marta Domańska – Trzaskoma, ekspertka BGŻOptima

Samo powiedzenie sobie, że chcę oszczędzać, bo wydałem za dużo pieniędzy może nie wystarczyć. Dobre chęci kończą się po miesiącu, czy dwóch. Dlatego jeśli faktycznie mamy wolę do walki i oszczędzania, zabierzmy się do tego w przemyślany i systematyczny sposób – radzą eksperci BGŻOptima.

Uświadom sobie problem

To na pewno nie będzie przyjemne, ale drogę ku poprawie powakacyjnego budżetu trzeba zacząć od porządnego rachunku sumienia. Jeśli widzisz, że brakuje Ci pieniędzy, zastanów się w jaki sposób środki „przeciekły” przez palce. Ile wydałeś niepotrzebnie, jak do tego doszło i jaki jest rozmiar dziury w Twoim portfelu? Pomyśl jakich oszczędności potrzebuje twój domowy budżet, żeby stanąć na nogi po wakacjach. A do tego potrzebujesz usiąść z zeszytem i ołówkiem, bądź jakimiś nowocześniejszymi rozwiązaniami i po prostu to wszystko policzyć.

Mocne postanowienie

Oszczędzanie się nie uda, jeśli nie będziesz zdeterminowany. Musisz naprawdę tego chcieć, tak żeby wystarczyło Ci zapału na konsekwentną realizację planu. Możesz sobie pomóc na kilka sposobów, żeby zmotywować się do oszczędzania. Na przykład wyobrażając sobie dokładnie zarówno negatywny, jak i pozytywny scenariusz. Co będzie jak nie zacznę oszczędzać i jakie konsekwencje mnie czekają? A co jeśli zacznę odkładać – co mi to da, na co wtedy będzie mnie stać? Pomyśl o pozytywnych rzeczach, które wiążą się z oszczędzaniem, chociażby o tym, że będziesz mógł sobie powiedzieć, że jesteś systematyczny i realizujesz swoje plany. Potraktuj to jako powód do dumy. A co jakiś czas warto, żebyś sobie to wszystko przypominał.

Potrzebny jest plan

Decyzja o oszczędzaniu to początek. Teraz potrzebujesz planu. Najlepiej rozpisać szczegółowo na kartce papieru, co zamierzasz robić. Naprawdę warto poświęcić chwilę na przygotowanie takiej listy, bo w przeciwnym wypadku ulotny plan w twojej głowie może szybko pójść w zapomnienie. Mówimy tu w zasadzie o zrobieniu szczegółowego budżetu domowego. Powinieneś wiedzieć na co dokładnie wydajesz pieniądze w standardowym, niewakacyjnym czasie – tak by móc znaleźć miejsca, w których wydatki można ograniczyć, albo przynajmniej zracjonalizować. I zasada ta dotyczy każdego gospodarstwa domowego niezależnie od jego zamożności. Jedna rodzina może stwierdzić, że warto kupować większe opakowania proszku do prania, inna, że lepiej zrobić większe zakupy raz w tygodniu w dyskoncie, niż w delikatesach pod domem. A jeszcze inna może dojść do wniosku, że zatrudnianie pani do sprzątania dwa razy w tygodniu może wcale nie jest aż tak potrzebne.

Oszukaj rozrzutnika w sobie

A zatem zidentyfikuj wydatki, które można obniżyć, zapisz co będziesz robić i trzymaj się planu. I pamiętaj, że odłożenie pieniędzy „w bezpieczne miejsce” to pierwsza rzecz, jaką robisz po otrzymaniu pensji na konto. To jedna z najlepszych metod, aby powstrzymać się od wydawania więcej, niż mamy zamiar. Nie będziemy mieć pieniędzy pod ręką, na naszym ROR, gdzie „grozi im” spontaniczna wypłata z bankomatu lub transakcja kartą, więc je oszczędzimy. Ograniczenie ilości gotówki przechowywanej na nieoprocentowanym koncie do niezbędnego minimum ma również dodatkowe, bardzo wymierne zalety. Przelej nadwyżki na konto oszczędnościowe, nawet jeśli w drugiej części miesiąca będziesz tych pieniędzy potrzebował. W międzyczasie zarobisz na wyższych niż na ROR odsetkach. Daj pieniądzom szansę, by pracowały, a nie leżały bezczynnie.

Co zrobić z tym nadmiarem gotówki?

Jeśli będziesz się trzymać planu, zaczniesz generować oszczędności. Musisz się dobrze zastanowić co zrobić z tymi pieniędzmi . Przy tej okazji dobrze określić również cele oszczędzania. Jeśli wiesz na co odkładasz pieniądze robi się to dużo łatwiejsze. Co więcej – cele podpowiedzą Ci z jakich produktów finansowych skorzystać. Jeśli mówimy o odkładaniu pieniędzy na czarną godzinę, czy łataniu budżetowej dziury po wakacjach to nadwyżki finansowe mogą być potrzebne w każdej chwili. Idealnym rozwiązaniem będzie więc konto oszczędnościowe, , z którego pieniądze można wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie. Gdy już przyzwyczaisz się do oszczędzania i zbierzesz pieniądze na czarną godzinę, możesz pomyśleć o odkładaniu pieniędzy na bardziej dalekosiężne cele – zabezpieczenie przyszłości dziecka, czy własna emerytura. Wtedy możesz zacząć korzystać z innych instrumentów finansowych, jak na przykład fundusze inwestycyjne.

Udało Ci się wcielić powyższe zalecenia w życie? Doskonale – ale nie traktuj tego jako jednorazowej akcji. Postaraj się by oszczędzanie stało się Twoim nawykiem. To podstawowa zasada, o której mówią bogaci ludzie: wydawaj mniej, niż zarabiasz.

 

Marta Domańska-Trzaskoma, ekspert BGŻOptima

Źródło: BGŻOptima

Previous Dyskusja nt. skali październikowej obniżki stóp wspiera polski dług i złotego
Next O co chodzi w urlopie postojowym?

Może to Ci się spodoba

Domowe finanse 0 Comments

Jak nie przepłacić za zajęcia pozaszkolne?

Zajęcia pozaszkolne potrafią pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Niektóre z nich służą celom naukowym, inne rozwijają pasje czy sprawność fizyczną. Wraz z końcem ferii rozpoczynają się zapisy na wiosenne

Domowe finanse 0 Comments

Jak obniżyć raty kredytu?

Decydując się na kredyt hipoteczny podejmujemy zobowiązanie na wiele lat. Expander zwraca jednak uwagę na to, że warunki kredytu można po pewnym czasie zmienić. Ratę swojego kredytu można obniżyć np.

Domowe finanse 0 Comments

Co piąty Polak ma sekrety finansowe w swoim związku

Jedna trzecia Europejczyków postrzega utrzymywanie kwestii finansowych w tajemnicy przed partnerem jako coś normalnego – wynika z badania „Finansowy Barometr ING”. Taki pogląd podziela także co piąty Polak. Choć walentynki

Domowe finanse 0 Comments

Polacy uwielbiają promocje i potrafią z nich korzystać

Najchętniej Polacy korzystają z obniżek cenowych – to forma preferowana przez ponad dwie trzecie konsumentów. Skuteczność promocji zależy jednak w dużej mierze od prezentacji ceny. Właściwa komunikacja wartości produktu lub usługi może zwielokrotnić

Domowe finanse 0 Comments

Jak planujemy spędzić urlop i ile wydamy na wakacje?

Liczba Polaków, którzy planują wyjechać na wakacje (ponad 28%), utrzymuje się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Provident Polska przez firmę badawczą

Domowe finanse 0 Comments

Rodzice i dziadkowie nagradzają za oceny gotówką. To uczy dzieci oszczędzania

Za dobre oceny w szkole nagradzanych jest 77 proc. uczniów. Najpopularniejszą nagrodą nie jest sprzęt elektroniczny, modne ubrania czy wyjazd, ale gotówka – wynika z badania IPSOS „Finanse rodzinne 2016”. Zdaniem ekspertów z Profi

1 Comment

  1. zbigniew
    16 września, 15:49 Reply
    Jeśli po powrocie z wakacji w domowym budżecie pojawiła się ogromna dziura, to trzeba się zabrać za oszczędzanie, co wcale nie jest takie łatwe, co nie oznacza, że nie możliwe.

Zostaw odpowiedź