EIA: ropa z OPEC potrzebna do zbalansowania rynku – raport surowcowy
Bieżący tydzień na rynkach towarowych przyniósł wyraźną zmianę nastrojów względem poprzedniego tygodnia. Indeks CRB wczoraj po raz kolejny wzrósł, tym razem o 0,39%, kończąc środową sesję na poziomie 307,96 pkt.
Wzrost zapasów ropy w USA wg DoE
Po raz kolejny wzrosły wczoraj notowania ropy naftowej. Stronie popytowej pomogła trudna sytuacja na Ukrainie, która wciąż budzi obawy o to, czy i w jakim stopniu zamieszki za naszą wschodnią granicą przełożą się na eksport ropy z Rosji. Czynnik ten wpływa jednak w większym stopniu na cenę europejskiej ropy Brent niż amerykańskiego surowca WTI. Ograniczenie eksportu rosyjskiej ropy mocno zachwiałoby bowiem europejskim rynkiem tego surowca, podczas gdy na rynek amerykański miałoby jedynie symboliczny wpływ.
Niemniej jednak, kwestie polityczne z pewnością pomagają stronie popytowej także na rynku ropy WTI. Tym bardziej, że dane fundamentalne sprzyjają raczej niedźwiedziom na rynku amerykańskiego surowca.
Wczoraj amerykański Departament Energii (DoE) opublikował swój cotygodniowy raport dotyczący zmiany zapasów ropy naftowej w USA. Według wyliczeń DoE, w tygodniu zakończonym 9 maja zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 947 tysięcy baryłek. Liczba ta nie pokryła się z oczekiwaniami rynkowymi, które zakładały delikatny spadek zapasów.
Jak podał DoE, w minionym tygodniu produkcja ropy naftowej w USA osiągnęła najwyższy poziom od 28 lat, wynosząc 8,43 mln baryłek dziennie. Po raz kolejny wzrosły zapasy ropy w rejonie Zatoki Meksykańskiej, jednak dla strony popytowej pewnym wsparciem był fakt, że zapasy w miejscowości Cushing spadły. Zniżka dotyczyła także zapasów benzyny i destylatów. Te wszystkie czynniki złożyły się na w miarę neutralny odbiór wczorajszego raportu DoE.
Dzisiaj rano notowania ropy naftowej WTI delikatnie spadają, po wczorajszym utworzeniu formacji spadającej gwiazdy. Odreagowanie po dynamicznej zwyżce jest prawdopodobne, a najbliższymi poziomami wsparcia są rejony 101,40 USD, 101 USD oraz 100 USD za baryłkę.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
EIA: będzie popyt na ropę z OPEC
Tymczasem dzisiaj pojawiła się comiesięczna publikacja Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, EIA), dotycząca globalnego rynku ropy naftowej. Głównym wnioskiem płynącym z tego raportu jest fakt, że wsparcie OPEC może przydać się w drugiej połowie tego roku.
Według EIA, w kolejnych miesiącach kraje OPEC muszą znacząco zwiększyć produkcję, aby globalna podaż ropy naftowej zaspokoiła popyt. Organizacja ta wskazuje na fakt, że w wielu krajach świata zapasy ropy naftowej znajdują się na niskim poziomie, a dodatkowo Chiny prawdopodobnie będą nadal budować swoje strategiczne rezerwy tego surowca.
W opinii EIA, zamieszanie polityczne w różnych częściach świata, skutkujące przerwami w dostawach ropy (Sudan Południowy, Kolumbia, Kazachstan, itd.) sprawi, że średni popyt na ropę z OPEC w tym roku się zwiększy do 30 mln baryłek dziennie. Tymczasem w pierwszej połowie br. produkcja ropy w OPEC nie przekraczała tego poziomu – w kwietniu wyniosła 29,9 mln baryłek dziennie i była to zwyżka względem wcześniejszego miesiąca o 405 tysięcy baryłek dziennie. Za rosnącą produkcję w OPEC odpowiadały przede wszystkim Irak, Arabia Saudyjska, Kuwejt i Algieria.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Dane z USA ważne także na rynku ropy – raport surowcowy
We wtorek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,56%, kończąc sesję na poziomie 296,64 pkt. Na minusie znalazły się notowania ropy naftowej, metali szlachetnych i
Powrót do trendu spadkowego – Raport surowcowy
Pikujące ceny ropy naftowej, ale i także wyraźna zniżka złota i srebra w ostatnich dniach, to sygnały, że na rynku surowców na trwalszą zmianę trendu będzie trzeba nieco poczekać. Korelacja
Złoto: chiński import złota z Hong Kongu najmniejszy od 8 miesięcy
Na rynku złota ostatnie dwie sesje przyniosły wąski zakres wahań cen kruszcu, co było uspokojeniem po imponującej wtorkowej zniżce. Z technicznego punktu widzenia istotny jest fakt, że notowania złota poruszają
Sytuacja w Tajlandii spycha w dół cenę ryżu – raport surowcowy
We wtorek na rynkach towarowych znów dominował kolor czerwony. Spadek notowań indeksu CRB był jednak symboliczny – wyniósł 0,13%. Delikatnie wzrosły notowania m.in. ropy naftowej, palladu, złota, srebra, soi oraz
Cena ropy rozpoczyna tydzień od wzrostu
Sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie pozostaje napięta, co ewidentnie rzutuje na ceny ropy naftowej. W centrum uwagi są przede wszystkim walki w Iraku, gdzie Państwo Islamskie przejęło miasto Ramadi. Nie
Trzeci tydzień konsolidacji
W krótkim i średnim terminie na złocie obserwujemy konsolidację. Trwa to już dwudziestą sesję z rzędu. Wyraźniejsze spadki obserwowaliśmy w ostatni piątek, ale brak jest kontynuacji ruchu. Przez ostatnie trzy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!