ECB pomaga Wall Street chłodzi

ECB pomaga Wall Street chłodzi

W USA w czwartek przed sesją wpływ na indeksy giełdowe i na rynek walutowy miały decyzje ECB i konferencja jego prezesa. Wpływały też na nastroje dane makro. Nie był to wpływ jednoznaczny, o czym niżej. ECB nie zawiódł tych inwestorów, którzy liczyli na kolejne pożyczki w ramach LTRO, czy na wspomnienie w konferencji prasowej o ujemnej stopie depozytowej. Zrobił jeszcze więcej – obniżył stopy procentowe z 0,5 do 0,25 proc.

Publikowane w USA dane makro były na pozór bardzo dobre. Raport (wstępny) o annualizowanym PKB w trzecim kwartale pokazał, że PKB wzrósł o 2,8 proc. (oczekiwano wzrostu o 1,9 proc.). Raport o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pokazał, że złożono 336 tys. nowych wniosków (oczekiwano 335 tys.). Średnia 4. tygodniowa mocno spadła, więc te dane były niezłe.

Problem jest jednak z PKB. Jak się pogrzebało w tym raporcie to można było się dopatrzeć niepokojących sygnałów. Popyt konsumencki zmniejszył się w trzecim kwartale. Podobnie zachowały się wydatki inwestycyjne. Nieoczekiwanie duży wzrost PKB wynikał przede wszystkim z równie nieoczekiwanie dużego wzrostu zapasów (największy wzrost od początku 2012 roku). Wzrost zapasów podnosi PKB, ale może doprowadzić do tego, że w bieżącym kwartale firmy będą ograniczały produkcję.

Na Wall Street uwagę skupiał debiut Twittera. Był znakomity – cena sięgała chwilami 80 procent ponad IPO. Jak myślę taka euforia (bezmyślna według mnie) mogła graczy na szerokim rynku wystraszyć. Poza tym część graczy wystraszyła się tego, że dobre dane makro przyśpieszą cięcie zakupów przez Fed. Część zaś interpretowała raport o PKB tak jak ja to zrobiłem i też zachwycona nie była. Straszył też mocny dolar (szkodzi eksportowi USA).

Indeksy szybko spadały i na godzinę przed końcem sesji S&P 500 tracił jeden procent, a NASDAQ 1,5 procent. Byki usiłowały zmniejszyć rozmiary porażki, ale były tym razem zdecydowanie zbyt słabe. Ta bardzo widoczna słabość zwiększyła nacisk podaży i dzień zakończył się dawno niewidzianymi spadkami indeksów. Jak widać konsolidacja będzie miała miejsce na niższym poziomie. To zdecydowanie nie jest przejście do bessy.

GPW rozpoczęła czwartkową sesję od blisko jednoprocentowego spadku WIG20, który szybko się zmniejszył. Pamiętać trzeba o tym, że w czwartek PZU notowany był bez dywidendy 20 zł. akcję, co na początku sesji zmniejszało WIG20 o około 0,6 proc. Dlatego też tak naprawdę spadek by znikomy, a WIG20 nawet na chwilę zabarwił się na zielono.

Jednak nasz rynek zdecydowanie nie chciał naśladować tego, co widzieliśmy na innych giełdach. W zasadzie słusznie, bo obniżka stóp niewiele pomoże gospodarce strefy euro, a pokazuje, że ECB uważa ją za bardzo słabą. Przed rozpoczęciem sesji w USA WIG20 znowu już wyraźnie spadał. Dzień zakończyliśmy spadkiem WIG20 o 0,75 proc. (z czego ponad 4/5 to wpływ PZU). Był to kolejny fragment korekty.

 

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Amerykańska gospodarka zbyt silnadla byków, EBC za łagodny
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Raport dzienny Forex

Dobry odczyt indeksu ISM dla przemysłu, jaki poznaliśmy w piątek po południu z USA (wzrost w październiku do 56,4 pkt. z 56,2 pkt.), może być sygnałem, że rynek nazbyt pesymistycznie

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – rynki czekają na minutes

Wydarzeniem dzisiejszego dnia z pewnością będzie publikacja protokółu z ostatniego posiedzenia FOMC. Z kolei w Polsce, uwaga inwestorów będzie skupiać się na decyzji RPP dotyczącej wysokości stóp procentowych. Rynek oczekuje,

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rosyjskie sankcje osłabią europejską gospodarkę

Czwartkowa sesja została zdominowana przez posiedzenie EBC. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, na wczorajszej konferencji prasowej Mario Draghi zapowiedział utrzymanie stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie oraz wprowadzenie dodatkowych narzędzi mających

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dalsze umocnienie złotego – komentarz PLN

Czwartkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie się polskiego złotego. Indeks BOSSAPLN wzrósł wczoraj do poziomu przekraczającego 91 pkt. i dzisiaj rano kontynuuje ruch na północ. Rodzima waluta znajduje się w trendzie

Komentarze rynkowe 0 Comments

Co w protokole z posiedzenia BoE?

Rano EUR/GBP jest kwotowany przy 0,92, a GBP/USD wzrasta w okolice 1,4970. Na rynku funta kluczowym wydarzeniem będzie publikacja Protokołu z kwietniowego posiedzenia Banku Anglii. Najprawdopodobniej żaden z decydentów nie

Komentarze rynkowe 0 Comments

Konsolidacji ciąg dalszy

W USA środa mogła być dniem, który przesądzi o wejściu rynku w dłuższą korektę albo da sygnał, że hossa będzie kontynuowała. Istotna mogła być reakcja inwestorów na publikację danych makro.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź