EBC i RBA w centrum uwagi – Raport FX
Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi próbę wygenerowania lekkiego odbicia na głównej parze walutowej. W dużej mierze jest to pochodna dobrych, porannych danych ze Strefy Euro, gdzie indeksy PMI okazały się być lepsze od oczekiwań. W szerszym ujęciu próba rozegrania mocniejszego euro może zostać dość szybko ograniczona, gdyż na początku marca rozpoczęty zostanie program QE ze strony EBC. Wedle różnych źródeł za datę rozpoczęcia programu przyjmuje się albo posiedzenie EBC (5 marca) albo 9 marca. Scenariusz ten jest jednak w dużej mierze zdyskontowany przez rynek stąd w przyszłości inwestorzy oceniać będą głównie dane ze Strefy Euro pokazujące czy działania podjęte przez EBC przekładają się na realny wzrost inflacji w Strefie. Dodatkowo na rynku pojawiły się spekulacje, iż w trakcie najbliższego posiedzenia M. Draghi może zdecydować się na podwyższenie prognoz wzrostu w Strefie Euro. Z technicznego punktu widzenia kurs EUR/USD znajduje się w ramach wsparcia na 1,1117 USD, a oporu na 1,1277 USD.
W tle nad ranem otrzymaliśmy parę informacji z Chin, gdzie PBOC zdecydował się na obniżkę stóp o 25pb. do 5,35 procent. Dodatkowo poranny PMI wzrósł do 50,7 pkt. z 49,7 pkt. poprzednio. W konsekwencji wydaje się więc, iż otrzymaliśmy czynniki, które powinny wesprzeć wyceny walut surowcowych na rynkach. W praktyce m.in. kwotowania AUD w dalszym ciągu znajdują się pod presją. Powodem obaw inwestorów jest zbliżające się posiedzenie RBA, gdzie trwają spekulacje czy instytucja zdecyduje się na dalsze luzowanie. Scenariusz ten został zarysowany w poprzednim tygodniu kiedy dane dot. sentymentu w tamtejszym biznesie okazały się być słabsze od oczekiwań. Z technicznego punktu widzenia kurs AUD/USD oscyluje blisko wsparcia na 0,7745 USD po tym jak test linii trendu spadkowego na parze wypadł negatywnie. Ten tydzień na cross’ie sprowadza się głównie do posiedzenia RBA, gdzie luzowanie ze strony RBA przyniesie dalsze spadki, a brak takiej decyzji będzie dobrym powodem do wygenerowania mocniejszego odreagowania i wybicia linii trendu co zmieni układ techniczny przynajmniej w ujęciu krótkoterminowym.
Konrad Ryczko
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Przegląd poranny 16 października
Sesja Amerykańska: W trakcie sesji w USA doszło do wzrostu zmienność na głównej parze walutowej, która „wystrzeliła” z okolic 1,2674 USD do poziomu 1,2885 USD. Głównym powodem tak dynamicznego ruchu
EUR/USD: sytuacja techniczna
Na poniedziałkowej sesji kurs eurodolara lekko umocnił się kontynuując tym samym wzrosty z poprzedniego tygodnia. Tym samym mamy kontynuację odbicia w górę od wsparcia wyznaczonego przy poziomie 1,3480. Jak widać
Uderzenie w kiwi – Raport dzienny FX
Gorsze dane nt. inflacji CPI w Nowej Zelandii, jakie poznaliśmy w nocy z niedzieli na poniedziałek (w pierwszym kwartale spadła o 0,3 proc. kw/kw i wzrosła o jedyne 0,1 proc.
USD/PLN: z technicznego punktu widzenia
Parę USDPLN trudno w tej chwili analizować pod kątem średnio i długoterminowym. Po przebiciu średnioterminowej linii trendu spadkowego na początku stycznia, para walutowa porusza się po krótkoterminowej linii trendu wzrostowego.
Przegląd poranny 19 września
Sesja amerykańska: W pierwszej połowie sesji amerykańskiej euro i frank szwajcarski umacniały się względem dolara. Silny względem USD był także brytyjski funt, natomiast wartość kursu USD/JPY pozostała stabilna. Sesja azjatycka:
EUR/PLN: presja spadkowa
EUR/PLN po nocnym marazmie zaczął dzień od silnych spadków i przetestowania okolic wczorajszych minimów. Po dotarciu do nich kurs dynamicznie odbił, teraz jednak notowania znów spadają, co zapowiada drugi test
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!