Duża zmienność cen metali szlachetnych przed posiedzeniem Fed – raport surowcowy
Na wykresie indeksu CRB w poniedziałek było spokojnie – ten surowcowy agregat stracił wczoraj symboliczne 0,04%, kończąc sesję na poziomie 223,97 pkt. Spadkowi notowań indeksu CRB sprzyjały przeceny na rynkach surowców energetycznych, a także części towarów rolnych. Z kolei na wyraźnym plusie wczorajszą sesję zakończyły notowania metali oraz niektórych towarów rolnych, w tym soi, kakao i cukru.
Silne wzrosty cen metali szlachetnych
Z pewnością najwięcej uwagi na rynkach surowcowych wczoraj przyciągnęła sytuacja na wykresach metali szlachetnych. Cena złota wczoraj wzrosła o niecałe 2%, natomiast notowania srebra poszybowały w górę o 4,6%. Wyraźne zwyżki były widoczne także na wykresach platyny i palladu.
Co wywołało tak żywiołowe wzrosty cen złota w poniedziałek? Z pewnością nie było to związane z sytuacją fundamentalną na rynku złota – popyt na złote sztabki i monety nieustannie jest niewielki. Obecnie jednak największe znaczenie dla kształtowania się cen złota mają oczekiwania dotyczące wartości amerykańskiego dolara. Te zaś są powiązane z planami Rezerwy Federalnej.
W środę pojawi się komunikat po posiedzeniu FOMC, który może rzucić więcej światła na prawdopodobny termin podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie zaczyna dominować pogląd, że Fed nie zdecyduje się na ten krok już w czerwcu, zwłaszcza po niedawnych relatywnie słabych danych makro z amerykańskiej gospodarki. Taka opinia z pewnością towarzyszyła inwestorom na rynku złota – spora część wczorajszego ruchu wzrostowego wynikała właśnie z zamykania krótkich pozycji na rynku złota, czyli tzw. short covering. Przesunięcie podwyżki stóp na późniejszy termin sprzyja bowiem spadkowi wartości dolara, a tym samym, wzrostowi cen złota.
Jeszcze wyraźniejsze odbicie w górę zanotowały ceny srebra, które zakończyły wczorajszą sesję niedaleko poziomu 16,40 USD za uncję. Również wynika to z gry pod środowy komunikat Fed, który w tym tygodniu będzie w centrum uwagi inwestorów na rynkach metali szlachetnych i może sprawić, że bieżący tydzień będzie dla nich wyjątkowo emocjonujący.
Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.
Wykres 2. Notowania srebra – dane dzienne.
Cena kakao mocno w górę
Na brak emocji na pewno nie mogą ostatnio narzekać inwestorzy na rynku kakao. Ubiegły tydzień rozpoczął się silnym spadkiem cen tego surowca, a zakończył – wyraźnym akcentem wzrostowym. Początek bieżącego tygodnia również przynosi dynamiczne zwyżki.
Przyczyną wyraźnych wzrostów cen kakao w ostatnich dniach były obawy o pogodę na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W kraju tym, będącym największym producentem kakao na świecie, w kwietniu rozpoczęły się międzysezonowe zbiory, tzw. mid-crop. Obawiano się, że będą one rozczarowujące, ponieważ na kluczowych terenach uprawnych Wybrzeża Kości Słoniowej w ostatnim czasie spadło zbyt mało deszczu. Dodatkowo stronie popytowej na rynku kakao sprzyjały niezłe dane dotyczące popytu na ten surowiec m.in. z Chin.
Tak czy inaczej, pole do wzrostów cen kakao wydaje się ograniczone. Pogoda na Wybrzeżu Kości Słoniowej wczoraj się nieco poprawiła, co zwiększa szanse na lepsze zbiory. Poza tym, rozczarowały niedawne dane dotyczące przetwórstwa kakao w Stanach Zjednoczonych, co sugeruje, że popyt na ten surowiec jest tam przytłumiony.
Wykres 3. Notowania kakao w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Ropa WTI w okolicach 90 USD za baryłkę
Notowania ropy naftowej wciąż znajdują się pod presją podaży. Sprzedającym sprzyja silny dolar, a także obfitość tego surowca na globalnym rynku. W piątek notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI zamknęły sesję
USA i Arabia Saudyjska nadal produkują dużo ropy – raport surowcowy
Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych odznaczył się przewagą strony podażowej. Wartość indeksu CRB spadła wczoraj o 1,66% do poziomu 248,13 pkt. Liderami spadków po raz kolejny były surowce energetyczne.
Od czego zależy cena złota?
Opłacalność inwestycji w złoto zależy głównie od ceny tego kruszcu. Stąd też znajomość podstawowych faktów o tym, co wpływa na ceny złota jest niezbędna do prowadzenia poważnych inwestycji. Co decyduje
Dolar i polityka – dwie sprzeczne siły na rynku złota – raport surowcowy
Miniony tydzień był okresem sporej zmienności notowań surowców. W piątek sytuacja nieco się uspokoiła, a towarowy indeks CRB zanotował wzrost o symboliczne 0,05% do poziomu 298,34 pkt. Ropa naftowa WTI
Bliski Wschód w centrum uwagi na rynku ropy – raport surowcowy
W poniedziałek notowania surowcowego indeksu CRB utrzymywały się na wysokim poziomie – indeks ten zakończył wczorajszą sesję wartością 309,83 pkt. po symbolicznym spadku o 0,05%. Wzrosły ceny ryżu, miedzi, ropy
Ruchy dostosowawcze spółek na rynku ropy naftowej – raport surowcowy
Piątkowa sesja na rynkach towarowych odznaczała się przewagą strony podażowej. Notowania indeksu CRB spadły o 0,66% do poziomu 224.76 pkt. Był to rezultat przeceny ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem indeksu
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!