Dobry miesiąc dla funduszy obligacji, słaby dla akcyjnych
Kwietniowe wyniki funduszy inwestycyjnych niewiele odbiegały od tych osiągniętych w marcu. Ponownie dodatnią stopę zwrotu wypracowała mniej niż połowa rozwiązań, a najlepsze rezultaty znów osiągnęły fundusze akcji tureckich.
Po tym jak w marcu zyskały średnio +12,2%, w kwietniu ich przeciętny wynik przekroczył +8%. Złą passę kontynuowały natomiast fundusze akcji rosyjskich oraz inwestujące na warszawskiej giełdzie.
Trzeci miesiąc z rzędu powody do zadowolenia mają posiadacze jednostek funduszy polskich obligacji. Zaliczane do tej kategorii rozwiązania o uniwersalnej strategii oraz papierów skarbowych zyskały średnio odpowiednio +0,7% oraz +0,6%. To nieco słabszy wynik od benchmarku, czyli indeksu obligacji skarbowych IROS, który wzrósł o +0,91%.
W kwietniu zyskiwały papiery na całej krzywej dochodowości, w tym najbardziej obligacje o najdłuższym terminie do wykupu. Indeks IROS-10 wzrósł o +1,63%. Wzrostowi cen sprzyja niska inflacja i prognozy jej utrzymania na niskich poziomach, mocno „gołębia” retoryka RPP oraz silne trendy spadków rentowności na rynkach peryferyjnych Europy. W takich warunkach wszystkie fundusze z tych dwóch grup wypracowały zyski. Nieco słabsze wyniki osiągnęły fundusze obligacji korporacyjnych, które zarobiły średnio +0,2%. To głównie efekt kolejnej przeceny Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych (Copernicus FIO), którego jednostka w skali miesiąca straciła -5,2%.
Wracając do rynków akcji, ponownie największe zyski notowali inwestujący na rynku tureckim. W przeciągu miesiąca indeks XU100 wzrósł o +5,9% (dzięki umocnieniu tureckiej liry, w PLN wzrost był jeszcze wyższy). W efekcie fundusze akcji tureckich zdominowały górną część zestawienia kwietniowych wyników, a Caspar Akcji Tureckich (Caspar Parasolowy FIO) jako jedyny wypracował nawet dwucyfrową stopę zwrotu. Na dobrej sytuacji na tureckim parkiecie skorzystały również fundusze akcji Nowej Europy, które zarobiły średnio +1,6%, w tym UniAkcje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) +5,3%. Nieźle wypadły również fundusze akcji europejskich. Konflikt ukraiński na inwestorach globalnych robi coraz mniejsze wrażenie, a większy wpływ na rynki mają czynniki fundamentalne.
Niestety nie można tego powiedzieć o warszawskiej giełdzie, której nie sprzyja ani sytuacja na Wschodzie, ani potencjalnie negatywny wydźwięk zapisów chętnych do pozostania w OFE. Na rynku dominowały spadki – indeks WIG stracił -0,9%. Jak to często bywało już w tym roku, najsłabiej wypadły małe spółki – MiS80 zniżkował o -4,2%. W tej sytuacji nie dziwi, iż jedną z najsłabszych kategorii funduszy w kwietniu były fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, które straciły średnio -2,5%.
Nieznacznie lepiej wypadły fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii, których straty wyniosły przeciętnie -1,5%. Niemal wszystkie rozwiązania z tego segmentu zanotowały ujemny wynik. Pozytywnie wyróżniło się kilka funduszy zamkniętych, a także ING Selektywny (ING FIO) oraz UniKorona Akcje (UniFundusze FIO), których jednostki zyskały po ponad +0,5%. Negatywnie zaskoczył Eques Akcji, który z wynikiem -6,1% znalazł się w 10-tce najsłabszych inwestycji w kwietniu.
Zestawienie to zdominowały fundusze akcji rosyjskich, które zakończyły kwiecień na -5,5% minusie. Był to dla nich już szósty z kolei spadkowy miesiąc, a od początku roku inwestorzy posiadający ich jednostki stracili już ponad -20%.
Również fundusze o mieszanej strategii zanotowały w kwietniu słabe wyniki, choć strat udało się uniknąć blisko 20 z nich. Średni wynik funduszy stabilnego wzrostu wyniósł -0,2%, zrównoważonych -0,7%, a aktywnej alokacji -1,1%.
Zespół Analiz Online
Może to Ci się spodoba
Przybywa Ukraińców zainteresowanych zakupem mieszkania w Polsce
Cudzoziemcy w Polsce odpowiadają za ok. 7 proc. zakupów mieszkań. Popyt z ich strony rośnie, szczególnie wśród osób przyjeżdżających zza wschodniej granicy. Ukraińcy wyprzedzili pod tym względem Brytyjczyków i Niemców. Część zakupów to
Czy warto założyć internetowe konto bankowe?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na założenie konta internetowego połączonego ze swoim rachunkiem bankowym. Zdecydowanie jest to rozwiązanie wygodne i innowacyjne. Sprawdźmy jakie są jego zalety, a może też
Pozytywna historia płatnicza poprawia zdolność kredytową
Polacy coraz częściej dbają o swoją pozytywną historię płatniczą. Na koniec I kwartału br. liczba informacji pozytywnych w Rejestrze Dłużników ERIF Biurze Informacji Gospodarczej przekroczyła 2 mln. Świadomość konsumencka w zakresie wiarygodności płatniczej
66 proc. seniorów pobiera emeryturę na konto. To coraz ważniejsza grupa klientów dla banków
Rośnie liczba emerytów, którzy korzystają z rachunków bankowych. Wciąż jednak co trzeci senior pobiera świadczenie w formie gotówki. Koszty ponoszone przez ZUS z tytułu wypłaty świadczeń w tej formie wynoszą około 221 mln zł rocznie.
Skąd wziąć pieniądze na wyprawkę szkolną?
Koszty wyprawki szkolnej, szczególnie jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, potrafią przekraczać nawet dwa tysiące złotych. Expander podpowiada, żeby najlepiej przygotować się to tego wcześniej i odkładać choćby po 200
Polscy seniorzy coraz bardziej zadłużeni
Zbliżające się Dni Babci i Dziadka skłaniają do refleksji nad sytuacją finansową polskich seniorów. Niestety ta nie ulega poprawie: polscy seniorzy zadłużają się coraz bardziej. Tylko w Grupie KRUK prowadzonych
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!