Dobre nastroje na rynkach miedzi i złota – raport surowcowy
Wtorek był dniem mieszanych nastrojów na rynkach towarowych. Zobrazował to indeks CRB, który zanotował wczoraj jedynie symboliczną zwyżką, o 0,13% do poziomu 222,25 pkt. Na wyraźnych plusach sesję zakończyły ceny miedzi, gazu ziemnego oraz soi. Notowania ropy naftowej delikatnie spadły, a przecena złota i srebra była wręcz symboliczna.
Cena miedzi przy ważnym poziomie oporu
Wczoraj na uwagę zasługiwała przede wszystkim sytuacja na rynku miedzi. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 1,9%, naruszając tym samym ważny techniczny opór w okolicach 2,63-2,64 USD za funt.
Stronie popytowej na tym rynku pomógł ogólny optymizm rynkowy po słowach Janet Yellen przed Komisją Bankową Senatu USA. Szefowa Rezerwy Federalnej dała do zrozumienia, że Fed nie będzie się spieszył z podnoszeniem stóp procentowych. Wprawdzie Yellen nie przedstawiła żadnych konkretów dotyczących terminu ewentualnej podwyżki, jednak ogólnie jej wystąpienie zostało odczytane jako gołębie.
Dzisiaj rano notowania miedzi delikatnie odreagowują wczorajszą zwyżkę, jednak wciąż poruszają się w okolicach poziomu z wtorkowego zakończenia sesji. Jest to rezultat dzisiejszego powrotu Chin na globalny rynek finansowy po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego. Paradoksalnie, powrót ten oznaczał większą aktywność sprzedających na rynku miedzi.
Dobry PMI i obawy o podaż
Jednak dzisiejsza zniżka jest prawdopodobnie przejściowa. Nastroje na rynku miedzi od kilku tygodni wyraźnie się poprawiają, a dzisiaj rano dodatkowo przyczyniły się do tego dane makroekonomiczne z Chin – wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu za luty znalazł się na poziomie 50,1 pkt., podczas gdy mediana prognoz wynosiła 49,5 pkt.
Dodatkowo, warto pamiętać, że na rynku miedzi coraz częściej poruszany jest temat problemów z podażą. W 2014 roku poziom wydobycia miedzi był rozczarowujący – oczekiwano dużej nadwyżki, a tymczasem nie jest wykluczone, że oficjalne dane pokażą deficyt. International Copper Study Group jeszcze nie przedstawiła zbiorczych danych za cały poprzedni rok, jednak dotychczasowe miesięczne dane przemawiają właśnie za tym, że przyniesie on deficyt.
Za taki stan rzeczy odpowiadały zakłócenia w wydobyciu miedzi, wynikające ze strajków i usterek technicznych w niektórych kopalniach tego surowca. Zaburzenia w produkcji mogą mieć miejsce także w tym roku, biorąc pod uwagę napiętą sytuację w niektórych spółkach wydobywczych – spadek cen miedzi w ostatnich miesiącach zmusił bowiem zarządy spółek do przeprowadzenia restrukturyzacji.
Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.
Odbicie cen złota w górę
Środowa sesja rozpoczęła się dobrze na rynku złota. Po wczorajszej kolejnej nieudanej próbie przeforsowania w dół technicznego wsparcia na poziomie 1200 USD za uncję, dzisiaj rano notowania tego kruszcu odbiły w górę.
Dzisiejsza sesja może być początkiem korekty wzrostowej na rynku złota – najbliższymi poziomami oporu są okolice 1219-1220 USD za uncję, a także 1240-1241 USD za uncję. Nastroje na tym rynku są dobre – kupujących wsparły zarówno wczorajsze gołębie słowa Janet Yellen, jak również dzisiejszy powrót Chińczyków na rynki finansowe. Warto jednak pamiętać, że korekta wzrostowa może potrwać krótko, a notowania tego kruszcu mogą wrócić do spadków, gdy tylko przeminie „efekt Chin”.
Wykres 2. Notowania złota – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Prognozy dobrych zbiorów zbóż w rejonie Morza Czarnego – raport surowcowy
Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Niemniej jednak, cenom niektórych towarów udało się wyjść na plus – wśród nich były m.in. gaz ziemny, miedź, soja, kakao, sok
Coraz więcej nierentownych pól naftowych w USA – raport surowcowy
W czwartek na rynkach towarowych przeważał kolor zielony. Notowania indeksu CRB wzrosły o 0,65% do poziomu 268,15 pkt. Strona popytowa była silna na rynkach surowców energetycznych, metali szlachetnych, a także
Metale szlachetne: krajobraz po dynamicznej zwyżce – raport surowcowy
Notowania indeksu CRB zakończyły piątkową sesję na plusie – zwyżkowały o 0,84% do poziomu 266,79 pkt. Był to rezultat przede wszystkim wzrostów cen surowców energetycznych, a także większości metali. Na
Wpływ nuklearnego porozumienia z Iranem na rynek ropy – komentarz surowcowy
W centrum uwagi: • W krótkim terminie porozumienie ma niewielki wpływ na rynek ropy • Długoterminowe implikacje są jednak istotne Ważną wiadomością z ostatnich godzin jest uzgodnienie ram nuklearnego porozumienia
Raport surowcowy – Ropa i złoto w defensywie
Surowcowy indeks CRB ponownie znajduje się pod presją z uwagi na wzrosty wyceny amerykańskiego dolara, co skutecznie obniża wyceny większości kontraktów na commodities. Paradoksalnie pogłębienie stymulacji w wykonaniu BoJ tylko
Cena ropy naftowej na 5-letnim minimum – raport surowcowy
W piątek notowania indeksu CRB zanotowały dramatyczny spadek – aż o 4,61% do poziomu 254,37 pkt. W dużej mierze był on rezultatem gwałtownej przeceny ropy naftowej w drugiej połowie ubiegłego
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!