Do kiedy można się domagać od dewelopera odszkodowania za wady mieszkania?
Jeżeli mieszkanie lub dom ma wady, można dochodzić od firmy budowlanej ich usunięcia w ramach rękojmi. Inną kwestią jest możliwość dochodzenia odszkodowania od dewelopera za wady kupionego mieszkania lub domu. Wątpliwości w praktyce wywołuje to, od kiedy i do kiedy można się o nie ubiegać – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Pytania dotyczą tego, czy termin przedawnienia dochodzenia odszkodowania z tytułu niewłaściwego wykonania umowy rozpoczyna się od dnia jej wykonania przez dewelopera, czy też od dnia zaistnienia szkody albo od dnia dowiedzenia się przez kupującego o szkodzie.
Stanowisko Sądu Najwyższego
Wątpliwości te rozstrzygnął Sąd Najwyższy, który w uchwale z 22 listopada 2013 r., sygn. akt III CZP 72/13 orzekł, że termin przedawnienia roszczenia o zapłatę odszkodowania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dewelopera rozpoczyna bieg od dnia wystąpienia szkody pozostającej w związku przyczynowym z tym zdarzeniem.
Orzeczenie to nie jest korzystne dla deweloperów, bo oznacza, że nawet po długim czasie od zakończenia inwestycji istnieje ryzyko pozwu od klienta – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. W konsekwencji nawet po latach od wystąpienia szkody klienta ma prawo dochodzić odszkodowania z tytułu wad mieszkania/domu od dewelopera. Wiele wad, głównie ukrytych mieszkań czy domów ujawnia się bowiem po miesiącach, a nawet latach od zamieszkania.
Co mówią przepisy?
Termin przedawnienia określa art. 118 Kodeksu cywilnego (dalej: kc). Zgodnie z nim bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynności w najwcześniej możliwym terminie.
Termin spełnienia przez dłużnika świadczenia określa zatem art. 455 kc, według którego dłużnik powinien je spełnić niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Najwcześniej możliwym terminem wezwania dłużnika przez wierzyciela do wykonania zobowiązania jest chwila powstania zobowiązania. Np. razie budowy domu przez dewelopera prawo dochodzenia odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania powstaje z chwilą wystąpienia szkody.
Ważne
Klient ma prawo dochodzić od dewelopera odszkodowania od momentu powstania szkody w mieszkaniu/domu.
Warunki ubiegania się o odszkodowanie
Klient może domagać się od dewelopera odszkodowania za wady mieszkania/domu, jeżeli poniósł szkodę z tego tytułu – zauważa Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Oznacza to, że sama wada, jeśli nie generuje szkody, nie daje prawa do wystąpienia o rekompensatę. Warto też pamiętać, że szkoda z tytułu wady domu/mieszkania może powstać później i wtedy klient ma otwartą drogę do dochodzenia odszkodowania.
Aby wystąpić o odszkodowanie za wady budynku muszą być spełnione dwa warunki:
– nienależyte wykonanie umowy przez dewelopera oraz
– wynikająca z niewłaściwego wykonania umowy szkoda dla klienta.
Aneta Mościcka – portal RynekPierwotny.com
Może to Ci się spodoba
Czy budowa domu jest kosztowna?
Zdecydowanie za drogie i niezbyt atrakcyjnie przygotowane inwestycje deweloperskie przekonują, aby samodzielnie podjąć budowę domu jednorodzinnego. Wbrew pozorom nie jest to proste zadania, a lista formalności i zakupów bardzo długa.
Program „Mieszkanie dla młodych” pozytywnie wpłynął na rozwój terenów podmiejskich
Program „Mieszkanie dla młodych” pozytywnie wpłynął na rozwój terenów podmiejskich. Klienci często decydowali się na mieszkania na obrzeżach miasta, ponieważ więcej inwestycji ulokowanych na przedmieściach spełniała limity dopłat. Województwo Wielkopolskie
Jak kupić atrakcyjną nieruchomość?
Kupno nieruchomości wymaga w pierwszej kolejności dużych nakładów finansowych oraz spokoju i dużej rozwagi. Rynek deweloperski oferuje przeróżne rozwiązania, jednak nie wszystkie są warte swojej ceny i godne zainwestowania. Jak
Mieszkanie to nie tylko inwestycja
W przetaczających się przez media burzliwych dyskusjach nad racjonalnością i opłacalnością zakupu mieszkania dokonanego przez tysiące polskich rodzin posiłkujących się kredytem walutowym wyjątkowo mało uwagi poświęca się jednej kwestii. Takiej,
Polski rynek nieruchomości wtórnych – grudzień 2014
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w 10 z 15 analizowanych miast odnotowano obniżki cen ofertowych. Spadają również kwoty transakcyjne, choć tu wyjątek stanowi Gdańsk. Na rynku
Czym charakteryzuje się mieszkanie na poddaszu?
Mieszkanie na poddaszu to duże wyzwanie dla nowych lokatorów. Głównie dlatego, że w pomieszczeniach jest wiele krzywizn, skośnych sufitów i ścian. W związku z tym trzeba dysponować pomysłowością w projektowaniu
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!