Data nabycia nieruchomości w spadku a PIT. Ważny wyrok dla małżonków
Nabywając w spadku nieruchomość, jesteśmy zmuszeni do spełnienia szeregu obowiązków prawnych, które wynikają z obecnie funkcjonujących przepisów prawa. Często są one skomplikowane, dlatego warto korzystać z pomocy profesjonalnych podmiotów, które świadczą usługi z tego zakresu. Biuro Rachunkowe Kognitariat jest w stanie wesprzeć nas we wszelkich zawiłościach związanych z tego typu sprawami, zwłaszcza gdy dotyczą one niesprawiedliwych decyzji odpowiednich organów podatkowych.
Nieścisłości prawne
W przypadku nabycia nieruchomości w spadku istnieje między innymi obowiązek zapłaty stosownego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Wynosi on 19% i musi zostać uiszczony najpóźniej pięć lat od daty otrzymania wspomnianej nieruchomości.
Czasem jednak powstają różnego rodzaju problemy natury prawnej, związane chociażby z nieprawidłowym określeniem daty jej nabycia. W tym miejscu można przywołać między innymi wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 2015 roku w sprawie błędnej interpretacji przepisów z zakresu wspomnianego podatku.
Sprawa indywidualna
Owa sprawa związana była z wnioskiem o przedstawienie interpretacji przepisów podatkowych odnośnie następującej sytuacji. 15 lat po nabyciu mieszkania na własność wnioskodawca rozszerzył prawo do niego na swoją żonę, w wyniku czego nieruchomość została podzielona między nimi po połowie. 3 lata później (rok 2011) wnioskodawca otrzymał od żony w spadku resztę mieszkania, stając się tym samym właścicielem całości. W roku 2014 sporządził on umowę na dożywocie, w ramach której nieruchomość otrzymała jego siostrzenica wraz z mężem. Problem prawny dotyczył tego, czy podatek PIT powinien zostać naliczony względem spadku, jaki wnioskodawca otrzymał w 2011 roku. Według jego interpretacji prawo do dysponowania lokalem posiadał on od momentu jego zakupu i nie zmieniło się ono ani w związku z przeniesieniem prawa dysponowania 1/2 mieszkania na małżonkę, ani w chwili jej śmierci i otrzymania wyżej wymienionego spadku.
Ministerstwo Finansów stwierdziło, iż wnioskodawca powinien pomimo tego zapłacić stosowny podatek do 5 lat po otrzymaniu spadku.
Słuszna interpretacja
Innego zdania był jednak sąd. Uznał on bowiem, że wspólność majątkowa w małżeństwie (w tym przypadku dotycząca mieszkania) uniemożliwia określenie wielkości udziałów w niej obu stron. Dlatego też zarówno mąż, jak i żona posiadali niezaprzeczalne prawo do całego majątku. Oznacza to, że nabycie przez wnioskodawcę połowy mieszkania nie zwiększyło jego posiadania, toteż podatek dochodowy od osób fizycznych nie mógł zostać naliczony.
Przedstawiona sprawa dobitnie pokazuje, jaką wagę ma data nabycia konkretnej nieruchomości w spadku, a także wszelkie związane z tym okoliczności. Doradca podatkowy powinien więc uwzględnić całą podstawę konkretnej sprawy, zanim przedstawi swoje stanowisko.
Zwolnienie z podatku
Otrzymanie nieruchomości w spadku nie zawsze jednak wiąże się z koniecznością opłaty stosownego podatku. Jeżeli bowiem należymy do najbliższego kręgu rodzinnego spadkodawcy, możemy liczyć na zwolnienie z tego obowiązku.
Niezwykle istotne jest jednak to, aby zgłosić fakt nabycia spadku do odpowiedniego urzędu skarbowego w przeciągu 6 miesięcy od daty prawomocnego stwierdzenia spadku. Wspomniany wcześniej najbliższy krąg rodzinny dotyczy przede wszystkim małżonków oraz rodzeństwa. W jego skład wchodzi jednak również macocha, ojczym, pasierb bądź pasierbica, a także wstępni oraz zstępni.
Warto więc o tym pamiętać, gdyż możemy w ten sposób uniknąć sporych wydatków. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat treści wspomnianego zgłoszenia, zawsze możemy zgłosić się do profesjonalnego biura, w którego ofercie znajduje się miedzy innymi usługa księgowa, podatkowa czy prawna, np. do warszawskiego Biura Rachunkowego Kognitariat.
Może to Ci się spodoba
Polska rodzina wyda w tym roku na szkolną wyprawkę średnio 520 zł
Na wyprawkę szkolną polska rodzina przeznaczy w tym roku średnio 520 zł na jedno dziecko – wynika z najnowszego Barometru Providenta. Co piąty rodzic będzie mógł pozwolić sobie na większe wydatki rzędu
„Mieszkanie dla młodych” tańsze o 56 tys. zł
Wykończone mieszkanie w ramach programu MdM można kupić na osiedlu Alpha. Dzięki temu zaoszczędzimy kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w dodatku czas i nerwy, od razu wprowadzając się do gotowego lokum.
Kto powinien wyceniać mieszkanie?
Każdy posiadacz nieruchomości, który planuje sprzedaż, musi dokładnie ustalić wartość posiadanego obiektu. Cena musi współgrać ze stanem pomieszczeń oraz różnymi udogodnieniami. W jaki sposób wskazywać końcową wartość nieruchomości? Czym się
Polski rynek nieruchomości wtórnych. Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera – lipiec 2014
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w czerwcu w 7 z 15 analizowanych miast odnotowano niższe średnie ceny ofertowe niż w poprzednim miesiącu. W stosunku do ubiegłego
Tanie mieszkanie? Kupuj w Łodzi
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny łódzkich nieruchomości zachowują stabilny poziom. Średnia kwota ofertowa wynosi obecnie 3 685 zł za metr kwadratowy, a kupujący w większości
Pożyczka bez zaświadczenia o zarobkach, ale z…
Na rynku pojawia się coraz więcej kredytów i pożyczek „bez zaświadczeń o zarobkach” warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dokument wystawiany przez pracodawcę, kadrowego lub księgowego firmy nie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!