Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Wsparcie finansowe organizacji przekazane razem przez małżeństwo dopuszcza odliczenie darowizny od dochodu, dzięki czemu można zmniejszyć podatek do zapłaty. Najlepiej zrobić to ze wspólnego konta, z drugiej strony jest też sposobność przelewu z konta któregoś z partnerów. Ograniczeniem, aby uniknąć problemów z fiskusem, jest umieszczenie w tytule obu małżonków.

Przekaz z wspólnego konta jest założeniem najbezpieczniejszym, gdyż umożliwia odliczenie od przychodu obojga z nich, bez zbędnych komplikacji.

W formularzu podatkowym odnoszącym się do 2014 roku zawrzemy pomoc przekazaną od stycznia do grudnia obecnego roku. Odliczenia dopełnia się wypełniając konkretne formularze podatkowe.

Tylko pomoc określonych podmiotów na konkretne cele pozwoli obniżyć dochód do opodatkowania.

Możliwości oddanych darowizn są następujące:

– obiekty wierzeń religijnych,

– kościelna działalność opiekuńczo-charytatywna,

– treść krwiodawstwa,

– wsparcie instytucji pożytku publicznego (np. urzędy, spółdzielcze stowarzyszenie mieszkalne).

Każda spółka ma w obowiązku przeznaczyć darowiznę na sprecyzowany cel. Takimi motywami mogą być: wsparcie osób potrzebujących, kultura i sztuka czy ochrona zdrowia i jego promocja.

By wyznaczyć wysokość darowizny i skorzystać z należącego się potrącenia danego wsparcia należna jest skrupulatna specyfikacja. Są to m.in. dowody wpłaty, rachunki, z których wynika suma darowizny, potwierdzenie odbioru przelewu.

Komplet tej kategorii dokumentów licząc od roku, w którym płacimy podatek, powinno się zachować na czas 5 lat.

Małżeństwo ma możliwość dokonać wspólnie wsparcia bez względu na to czy rozliczają się wspólnie czy oddzielnie. W sytuacji wspólnego rozliczenia na początku trzeba odjąć odpowiednią sumę od przychodu łącznie z innymi odliczeniami, następnie, w celu wspólnego odprowadzenia podatku, trzeba podliczyć dochody.

Komplikacje pojawiają się w sytuacji, gdy transakcja przeprowadzana jest z konta jednego z małżonków. Problemy z fiskusem mogą być rezultatem niewłaściwie dobranej dokumentacji. Wobec tego zaleca się dokładnie poznać już w momencie wręczenia darowizny z niezbędnymi aneksami do zeznania podatkowego.

Paula Honc
www.gazetafinansowa.net

Previous Co grozi za złamanie tajemnicy zawodowej?
Next Czy źródło dochodu jest istotne?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy przebudowany budynek podlega uldze odsetkowej?

Nabywca w ramach ulgi odsetkowej zakupił lokal mieszkalny, znajdującego się w budynku, w którym deweloper zmienił jego przeznaczenie z koszarowego na mieszkalny wielorodzinny. Deweloper zrealizował rozbiórkę budynku pozostawiając tylko fundamenty

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy możliwe jest przedłużenie postępowania podatkowe?

Fundamentalnym zadaniem organów podatkowych jest rozpatrywanie spraw o profilu skarbowym w ciągu jednego miesiąca. Jeśli postępowanie będzie wielowątkowe możliwe jest ustalenie nowego terminu zakończenia sprawy. Ile może trwać postępowanie podatkowe?

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy mieszkanie można wliczyć w koszty podatkowe firmy?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania część jego powierzchni może być przeznaczona na siedzibę działalności. Takie przedsięwzięcie umożliwia wkalkulowanie części opłat ponoszonych na nieruchomość w koszty podatkowe firmy. Jeśli

Prawo podatkowe 0 Comments

Kiedy zapłacić podatek od zaliczki?

Bardzo często klienci płacą zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez zleceniobiorcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w sytuacji nie wykonania odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.

Prawo podatkowe 0 Comments

Czym są dodatnie lub ujemne różnice kursowe?

Firmy, których zobowiązania lub należności wyrażone są w walutach obcych w rozrachunkach podatkowych mają obowiązek przeliczyć je na złotówki. Występujące wówczas różnice podatkowe mają wpływ na wartość podstawy podatku. Polskie

Prawo podatkowe 0 Comments

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Każda osoba, która prowadzi firmę zmuszony jest dopełniać wszystkie prawne formalności. Szczególnie wtedy, gdy chce zapisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to przymusowe tylko po warunkiem, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź