Dane z Chin lepsze od niewygórowanych oczekiwań – raport surowcowy

Dane z Chin lepsze od niewygórowanych oczekiwań – raport surowcowy

Na rynkach towarowych nowy tydzień rozpoczął się od spadków. W poniedziałek indeks CRB zanotował zniżkę o 0,55% do poziomu 271,13 pkt. Przecenione zostały surowce energetyczne, miedź, a także spora część towarów rolnych.

Niezłe dane z Chin

Dzisiaj rano na pierwszy plan na rynku surowcowym wysuwają się – poza tragiczną informacją o śmierci prezesa koncernu Total w katastrofie lotniczej – dane makroekonomiczne z Chin. O tym, jakie okażą się dane z Państwa Środka, spekulowano już od dłuższego czasu – dominowały obawy o wyraźne spowolnienie dynamiki chińskiego PKB, co mogłoby przełożyć się na popyt na surowce.

Dzisiejsze dane z Chin faktycznie nie zachwyciły, jednak tchnęły w rynek nieco optymizmu. Dynamika PKB w Chinach za III kwartał wyniosła 7,3% – wprawdzie to najgorszy wynik od początku 2009 roku, ale i tak jest to nieco więcej niż oczekiwano (7,2%). Lepsza od wcześniejszych szacunków rynkowych okazała się także dynamika produkcji przemysłowej. Dodatkowo pojawiły się także wyliczenia Reuters wskazujące, że popyt na ropę naftową w Chinach wzrósł o 6,2% w stosunku do sierpnia do poziomu średnio 10,3 mln baryłek dziennie.

Chociaż dane z Chin okazały się dobre, to i tak są one bliskie dość niewygórowanym oczekiwaniom rynkowym. Oznacza to, że kwestia spowolnienia gospodarczego w Chinach nadal pozostaje potencjalnym problemem, z którym globalna gospodarka będzie musiała się zmierzyć.

Amerykańscy producenci ropy wrażliwi na spadek cen

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej delikatnie rosną. Najwyraźniej zwyżkują notowania amerykańskiej ropy WTI, której cena powróciła ponad 82 USD za baryłkę.

Kupującym na rynku amerykańskiej ropy naftowej sprzyjają wyliczenia przedstawione wczoraj późnym wieczorem przez analityków Bernstein Research. Według nich, przy poziome cenowym ropy wynoszącym 80 USD za baryłkę, aż jedna trzecia amerykańskiej produkcji ropy naftowej z łupków będzie nierentowna.

Wyliczenia te stoją w sprzeczności z niedawno podanymi szacunkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej, zakładającymi, że jedynie niewiele ponad 4% produkcji ropy z łupków w USA jest zagrożona w przypadku spadku cen do 80 USD za baryłkę.

O tym, że amerykańscy producenci ropy naftowej są wrażliwi na dalszy spadek cen tego surowca, przekonuje też firma Baker Hughes – jeden z największych na świecie usługodawców na rynku wydobywczym. Według wyliczeń tej firmy, spora część jej klientów deklaruje, że rozważy wycofanie się z projektów wydobywczych, jeśli cena ropy naftowej spadnie do okolic 75 USD za baryłkę i utrzyma się na tym poziomie przez parę miesięcy.

Tak czy inaczej, na razie spora część firm wydobywczych traktuje obecny spadek cen jako krótkoterminowy. Są one przekonane, że zniżka cen ropy naftowej WTI nie sięgnie już niżej – a jeśli tak, to jedynie na krótki czas.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy – Korekta na rynku dolara
Next Złoto osiąga miesięczne maksimum

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Złoto nadal pod presją podaży

Notowania złota w piątek zwyżkowały – słabsze od oczekiwań dane makro z amerykańskiego rynku pracy osłabiły dolara, przynosząc nieco ulgi na rynek złota. Niemniej jednak, ten stan nie utrzymał się

Analizy surowców 0 Comments

Nowe minimum na pszenicy

Zgodnie z tym co pisaliśmy w dniu wczorajszym, wtorkowe wybicie dołem z chmury Ichimoku było słabym sygnałem i już wczoraj obserwowaliśmy niewielkie wzrosty na złocie. Zamknięcie nastąpiło w obszarze chmury

Analizy surowców 0 Comments

Ciąg dalszy strajku w indonezyjskiej kopalni miedzi – raport surowcowy

Po środowym przebłysku optymizmu, w czwartek na rynkach towarowych na nowo zagościły pesymistyczne nastroje. Indeks CRB zanotował spadek o pół procenta do poziomu 210,99 pkt. Wzrosły ceny większości metali, ale

Analizy surowców 0 Comments

Rozwiane nadzieje na obniżkę indyjskiego cła na import złota – raport surowcowy

Środa była już kolejnym dniem dominacji strony podażowej na rynkach towarowych. Indeks CRB zniżkował wczoraj o 0,74%, kończąc sesję na poziomie 301,19 pkt. Na plus udało się wyjść nielicznym surowcom

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy – raport surowcowy

Świąteczny poniedziałek przyniósł sporo dynamicznych zmian na amerykańskim rynku surowcowym. Indeks CRB wczoraj zanotował wzrost o 1,82% do poziomu 220,02 pkt., odzwierciedlając tym samym poniedziałkową przewagę popytu na rynkach towarów.

Analizy surowców 0 Comments

Dynamiczna przecena złota i srebra – raport surowcowy

Nowy tydzień, stare problemy. Ceny ropy naftowej wciąż dynamicznie spadają, spychając w dół notowania indeksu CRB. Wczoraj wartość tego indeksu zniżkowała o 1,11% do poziomu 241,05 pkt. Oprócz cen surowców

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź