Czym zajmuje się referendarz sądowy?

Czym zajmuje się referendarz sądowy?

Od dawna funkcjonuje w Polsce etat referendarza sądowego. W zgodzie z przepisami ma uprawnienia podobne do tych, które wykorzystuje sąd. Warto jednak pamiętać, że może z nich korzystać tylko w wyjątkowych przypadkach. Jakie obowiązki wykonuje referendarz? Kto może ubiegać się o takie stanowisko?

Na początek trzeba powiedzieć, że referendarz sądowy zajmuje się głównie wydawaniem postanowień, rozporządzeń, zakazów, upomnień, uruchamia procedury w różnych sprawach oraz określa prawomocność orzeczeń. Poza tym kontroluje wszystkie kwestie związane z naliczaniem opłat procesowych, wskazuje zobowiązanych do zapłaty, uchyla od płatności oraz nadaje klauzule wykonalności.

Jeśli opisane wyżej obowiązki zostaną wykonywane błędnie lub niezgodnie z przepisami, wtedy referendarz może zostać oskarżony i wyrokowany przed sądem dyscyplinarnym. Wśród kar trzeba wymienić upomnienie, ostrzeżenie oraz usunięcie z pracy.

Z całą pewnością, żeby zostać referendarzem sądowym trzeba spełnić kilka istotnych warunków. W pierwszej kolejności mieć minimum 24 lata, obywatelstwo polskie, wzorową postawę obywatelską, studia prawnicze oraz aplikację ogólną lub zdany egzamin sędziowski.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Czym charakteryzuje się praca Rzecznika Ubezpieczonych?
Next Jakie sprawy rozpatruje Trybunał Konstytucyjny?

Może to Ci się spodoba

Sprawy urzędowe 0 Comments

W jakim celu powołuje się biuro rady?

W wielu jednostkach samorządu miejskiego istnieje biuro rady. Wykonuje wiele obowiązków należących do sekretariatu oraz wspomaga urzędnik gminnych lub miejskich w realizacji najważniejszych celów. Czym dokładnie trudni się biuro rady?

Sprawy urzędowe 0 Comments

Kiedy dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?

W zgodzie z prawem obowiązkiem wszystkich urzędników jest zachowanie tajemnicy skarbowej. To istotne i priorytetowe działanie, które chroni dane i wiadomości o obywatelach. W jakich sytuacjach następuje złamanie tajemnicy skarbowej?

Sprawy urzędowe 0 Comments

Kto może skorzystać z głosowania korespondencyjnego?

Większość osób niepełnosprawnych pragnie w pełni korzystać z przywilejów obywatelskich. Jednak ze względu na kłopoty zdrowotne nie jest w stanie uczestniczyć w ważnych imprezach, debatach oraz głosowaniach. Aby każdy mógł

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak dochodzi do odwołania darowizny?

Zgodnie z prawem celem umowy darowizny jest przekazanie świadczenia bez pobierania pieniędzy. Stronami w całej sprawie są: darczyńca i obdarowany. Zwykle umowa reguluje warunki przenoszenia prawa własności. Jeśli nie zostaną

Sprawy urzędowe 0 Comments

11 zmian w drukach PIT 2016

Podobnie jak w przypadku ubiegłych lat, podatnik składający deklarację podatkową w roku 2016 za 2015 rok będzie mógł liczyć na pewne odliczenia i ulgi. Dlatego ważne jest, by przed wysłaniem

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jakie powinności należą do Najwyższej Izby Kontroli?

NIK zajmuje się sprawdzaniem wielu ważnych instytucji o charakterze administracyjnym i państwowym. Analizuje zgodność pism, przestrzeganie prawa, sposób zamykania różnych spraw oraz płynność finansową. Jakie czynności może przeprowadzić NIK? Po

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź