Czym jest zakaz stadionowy?
Wydarzenia sportowe przyciągają wielu kibiców, szczególnie piłki nożnej. Doping dla własnej drużyny do często sprawa priorytetowa, kwestia życia lub śmierci. Niektóre zachowania prezentowane przez kibiców są jednak dalece niestosowne i powinny być odpowiednio karane. Dość popularną formą nagany jest zakaz stadionowy. Na czym polega i kiedy się go stosuje?
Przede wszystkim należy odróżnić zakaz stadionowy oraz zakaz klubowy. Ten pierwszy dotyczy wszystkich obiektów sportowych na terenie Polski, bez względu na rangę oraz rodzaj zdarzenia. W drugim przypadku zakaz wydawany jest przez klub i zabrania wstępu na stadion konkretnej drużyny. Od tej decyzji nie ma odwołania.
Zakazami karani są kibice, którzy nie przestrzegają regulaminu obiektu sportowego oraz imprezy masowej o charakterze sportowym. Chodzi głównie o zachowania chuligańskie (demolowanie elementów stadionu), agresję wobec kibiców przeciwnej drużyny (bijatyki, awantury) oraz używanie pirotechniki (race).
Czasami kluby nadużywają zakazów i stosują je do niegroźnych zdarzeń podczas spotkania. Jest to działanie prewencyjne i dyscyplinujące kibiców.
Długość kary zależy od popełnionego czynu i zależy od okoliczności zdarzenia. Zwykle zakazy są przyznawane od roku do pięciu lat na stadiony klubowe lub mecze wyjazdowe.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!