Czy warto wykupić ubezpieczenie na wypadek utraty pracy?
Od jakiegoś czasu firmy ubezpieczeniowe w Polsce proponują ochronę na wypadek utraty stałego zatrudnienia. Oczywiście chodzi o zabezpieczenie finansowe, rekompensatę braku wynagrodzenia oraz pomoc w tych trudnych chwilach. Czy są popularne? Kto i dlaczego korzysta z takich rozwiązań najczęściej?
Na temat ubezpieczeń od utraty zatrudnienia mówi się niewiele. Tak naprawdę tylko nieliczna grupa osób w ogóle zdaje sobie sprawę, że może skorzystać z takiej propozycji. Mimo świadomości praktycznie nikt nie jest zainteresowany. Odstraszające są wysokie koszty, często nieadekwatne do prawdopodobieństwa utraty pracy. W rzeczywistości tylko kredytobiorcy myślą o tym poważnie, ponieważ zobowiązują się przed bankiem do systematycznej spłaty rat bez względu na okoliczności.
Według obserwacji firm ubezpieczeniowych jest to produkt, który sprzedaj się dobrze tylko w pakiecie. Jeśli kredyt jest ryzykowny, a raty wysokie, wówczas wielu klientów chce dodatkowych zabezpieczeń i decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie. Najczęściej dzieje się tak na wyraźną sugestię banku lub odgórne wymogi regulaminowe.
Powodów niewielkiego zainteresowania ubezpieczeniem od uraty pracy jest kilka. Przede wszystkim wysokie koszty, sztywne i niekorzystne warunki, tylko pakietowe rozwiązania, jedynie okresowa pomoc finansowa, trudności z uzyskaniem świadczenia. Tak naprawdę wszystkie parametry są uzależnione od wewnętrznych postanowień banku i indywidualnych sytuacji. Zazwyczaj jednak każdy oferuje bardzo różnorodne opcje, których nie da się porównać i wybrać najlepszej. Niektóre instytucje chcą płatności z góry za kilka lat, inne rat lub dopłat do kredytu. Standardowo koszty w najpopularniejszych bankach plasują się na poziomie 500-900 zł miesięcznie i w zamian do 6 miesięcy oczekiwania na odzyskanie stabilizacji finansowej (ubezpieczyciel spłaca przez pół roku raty kredytu). Mniej znane banki podnoszą koszty do granic możliwości i oferują opłaty w granicach kilku tysięcy złotych.
Niektóre propozycje mogą z pozoru wydawać się bardzo korzystne i stanowić rzetelne zabezpieczenie na niepewną przyszłość. Nic bardziej mylnego. Jak w przypadku każdego ubezpieczenia uzyskanie pełnego świadczenia nie jest takie proste. Trzeba wypełnić stosy formalności oraz dokumentów i czekać na odpowiedź. W najlepszym wypadku można uzyskać wsparcie finansowe w następnym miesiącu (okresie rozliczeniowym) od zgłoszenia problemów. Oprócz tego utrata pracy powinna zostać poświadczona wypowiedzeniem. Pod uwagę brane jest tylko rozwiązanie współpracy przez pracodawcę. Nie jest zatem możliwe zrezygnowanie z obecnego zatrudnienia, nawet w obliczu mobbingu, problemów zdrowotnych lub innych zdarzeń losowych. Jednak największe komplikacje pojawiają się wtedy, gdy kredytobiorca posiada własną działalność gospodarczą. Zainteresowany musi najpierw zlikwidować działalność oraz zarejestrować się jako osoba bezrobotna i dopiero później może uzyskać ubezpieczenie.
Reasumując, ubezpieczenie od utraty pracy to bardzo ryzykowna sprawa. Najbezpieczniej prowadzić ekonomiczne życie, odpowiedzialnie gospodarować budżetem domowym oraz pamiętać o oszczędnościach. Dzięki tym wszystkim działaniom można odłożyć większą sumę na kryzysowy czas i samodzielnie poradzić sobie z problemami.
Może to Ci się spodoba
Co uzyskamy dzięki ubezpieczeniu do utraty pracy?
W sytuacji, gdy kredytobiorca traci zatrudnienie w określonym czasie ratę kredytową spłaca za niego firma ubezpieczeniowa. Tego rodzaju ubezpieczenie oferowane jest w pakiecie wraz z ubezpieczeniem na życie oraz niemożności
ING Życie w gronie społecznie odpowiedzialnych firm
Działania ING Życie zostały uwzględnione w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2013. Dobre praktyki”, który prezentuje najlepsze akcje z zakresu CSR. Wyróżnione w raporcie aktywności to kampania „Zrób Rakowi Wspak”
Jak nie przepłacać za ubezpieczenie na życie? Oto 5 wskazówek
Ubezpieczeniem na życie interesuje się wiele osób. Jeśli należysz do grupy zainteresowanych tą formą zabezpieczenia przyszłości, przed podpisaniem umowy sprawdź, czym się kierować podczas dokonywaniu wyboru. W ofercie każdego towarzystwa
Euro Kompas w Open Life
Open Life TU Życie S.A. wprowadziło na rynek nowe Ubezpieczenie indywidualne na życie i dożycie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym „Euro Kompas”, oferowane we współpracy z wybranymi Partnerami. Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy
Ubezpieczyciele chcą komunikować się z klientami online
Niespełna co ósmy Polak posługujący się internetem korzysta z urządzeń cyfrowych w celu kontaktu z ubezpieczycielem. Ponad połowa uważa jednak, że takie rozwiązanie byłoby przydatne. Relacje ubezpieczyciel–ubezpieczony będą stopniowo przechodzi do sfery cyfrowej.
Rok 2014 z perspektywy Europ Assistance
Europ Assistance Polska podsumowała 2014 rok pod względem liczby i rodzaju obsłużonych spraw assistance. Przede wszystkim zauważalna jest zmiana na rynku tych usług, a w odpowiedzi na potrzeby klientów powstają
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!