Czy student może pracować na umowie zleceniu?
Studenci, którzy nie przekroczyli 26. roku życia nie mają przymusu uiszczania składek społecznych. Oznacza to, iż najlepszą dla nich umową o prace jest umowa zlecenie, która jest również dobrym narzędziem dla pracodawcy.
Na mocy porozumień tego typu osoby chodzące do szkół mogą nabyć doświadczenie zawodowe ponieważ wykonują zadania służbowe, które nie wymagają od nich posiadania pełnego wykształcenia. Bardzo ważne w kwestii takiego porozumienia jest określenie, dla jakich osób nie jest konieczne opłacanie składek z tytułu pracy na rzecz państwa.
Według ustawy za podmioty zwolnione z przekazywania składek uznaje się studentów, uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Za ucznia uważa się osobę, która do ostatniego dnia wakacji kontynuuje naukę w zeszłorocznej szkole lub zaczyna edukacje w innej placówce oświaty. Status studenta otrzymują ci, którzy są wpisani na listę studentów danej uczelni. Jeśli będą z niej skreśleni, przestaną być wyjątkowo traktowani.
Pamiętajmy, iż osoby biorące udział w kursach podyplomowych nie mają identycznych praw jak opisani studenci. Po ukończeniu przez pracownika 26. roku życia, zakład pracy jest zobowiązany zmienić umowę zlecenie w pakt o pracę bądź wszcząć opłacanie składek na obecnym porozumieniu.
Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!