Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?
Śniegowa aura za oknem, zimno, silny wiatr, trudne warunki atmosferyczne skutecznie utrudniają punktualne dotarcie do miejsca pracy. Czy taki przypadek losowy, niezależny od zatrudnionego, może być ulgowo traktowany przez pracodawcę?
Ujemna temperatura sprawia, że odpalenie pojazdu zajmuje przynajmniej godzinę, a gołoledź na drodze podwaja czas potrzebny na przybycie do do firmy. Czasami pracownicy nie posiadają własnego pojazdu, jadą do pracy komunikacją miejską, pociągiem, które także zmieniają zasady kursowania w przypadku zaistnienia krytycznej sytuacji klimatycznej. Jak wyjaśnić zwierzchnikowi, że przyczyną spóźnienia lub nie dojechania do pracy jest środek zimy i niska temperatura.
W przypadku, gdy zatrudniony uzna, że dotarcie do pracy będzie niewykonalne lub bardzo utrudnione musi bezwzględnie poinformować o zaistniałym fakcie pracodawcę. Dobrym rozwiązaniem będzie, gdy wykona telefon do firmy zanim rozpocznie się czas jego pracy, aby dać możliwość na poszukanie ewentualnego zastępstwa lub przygotowanie się na rozpoczęcie pracy w mniejszym gronie. Gdy pracownik poprosi o urlop na żądanie jeszcze przed swoimi godzinami pracy może go uzyskać. W ciągu roku maksymalnie cztery razy może prosić o takie wolne.
Trzeba mieć świadomość, że w momencie wykorzystania czterech dni na żądanie, od razu o cztery dni pomniejszy się przysługujący urlop wypoczynkowy.
W przypadkach, kiedy wstrząsają tragiczne warunki atmosferyczne nie przybycie pracownika jest ogromną stratą dla pracodawcy. Trzeba wiedzieć, że głównie od przełożonego zależy jak odczyta spóźnienie lub nieprzybycie. Są jednak przypadki, gdy pracodawca nie przyjmuje do wiadomości, że zatrudniony nie przybędzie na miejsce pracy i zmusza do znalezienia alternatywnego sposobu przyjazdu. Jest to niedozwolone, ponieważ koszt poniesiony za złapanie z innego transportu musi być zgodny z codziennymi kosztami.
Skorzystanie z urlopu na żądanie zabiera zatrudnionemu możliwość uzyskania honorarium za ten dzień pracy.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie
Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.
Co oznacza norma pracy?
O normie pracy należy mówić w odniesieniu do umownych ustaleń, które zostały zawarte między podwładnym a przełożonym. Najpierw jednak odbywa się rozmowa oraz ewentualne negocjacje, w wyniku których obie strony
Przywileje przyszłej matki
Kobieta w ciąży posiada jednostkowe prawa, a przedsiębiorca jest w obowiązku zapewnić jej stosowne warunki zawarte w Kodeksie Pracy. Najistotniejszym cechą przywilejów jest brak prawa do zwolnienia kobiety w ciąży.
Zasiłki dla bezrobotnych emigrantów
O wsparcie po utracie pracy powinno się z prawa starać w miejscu podejmowania aktywności zawodowej. Często nie wypełniamy zasad, jako emigranci do otrzymywania owego zasiłku poza granicami kraju. Jak uzyskać
Duże zmiany w urzędach pracy. Ministerstwo szykuje projekt reformy
Resort pracy przygotowuje dużą reformę rynku pracy. Zgodnie z założeniami urzędy pracy mają zostać scentralizowane i przejść pod kontrolę administracji rządowej, dzięki czemu zyskają większą elastyczność i zwiększą skuteczność. Nowe przepisy zniosą też
Czynności zamawiającego przy nie wywiązaniu się z umowy o dzieło
W przypadku umowy o dzieło, dziełobiorca ma obowiązek wykonania zleconego mu dzieła tak, aby było ono niewadliwe. W zamian za stworzone dzieło przysługuje mu prawo do otrzymania wynagrodzenia od zamawiającego.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!