Czy Polsce zagraża kryzys gospodarczy?
Pakt fiskalny, do którego przystąpiła Polska, ma na celu narzucanie nam szczególnej dyscypliny finansowej i zobowiązanie do oszczędzania. Wiadomo nam wszystkim, że rozsądny człowiek powinien wydawać więcej niż zarabia.
W ostatnich latach wiele krajów europejskich zlekceważyło tą regułę i doprowadziło swoje budżety do ruiny. Pytanie brzmi: Czy nasze rządy będą w stanie utrzymać przez lata taką dyscyplinie w oszczędzaniu? Jeśli zasady paktu fiskalnego nie będą przestrzegane to będziemy płacić kary z budżetu państwa, czyli z pieniędzy podatników.
Obecnie nasz dług publiczny wynosi ok. 55%, więc do Grecji jest na jeszcze daleko. Sytuacja jednak cały czas musi być kontrolowana.
W ostatnich latach gospodarka stery euro skurczyła się. Dynamika wzrostu PKP jest natomiast coraz wyższa.
Mimo, iż gospodarka polska w ciągu ostatniego czasu notuje wzrost wskaźnik PKB nie nadąża za nim i wciąż jego przyrost jest zbyt niski.
Sytuacja w Europie jest zła. Uśrednione wskaźniki podciąga gospodarka niemiecka, ale i tak przykładowo indeks PMI oznaczający aktywność usług, spadł do poziomu recesji. W Hiszpanii ponad ¼ społeczeństwa jest bezrobotna. Średnia stopa bezrobocia w krajach europejskich wynosi 10,7%. Strategia Europejskiego Banku Centralnego jest pozostawienie stopy procentowej na stałym poziomie ok. 1%. Jednak przyczyny problemu wciąż nie zostały usunięte.
Grecja wyraziła zgodę na przystąpienie do operacji restrukturyzacji długu w postaci wymiany obligacji. Analizując tą sytuację, lepiej stracić część inwestycji, niż utracić je bezpowrotnie.
W Polsce bezrobocie jest naszym wielkim problemem, zarówno ekonomicznym, jak i społecznym. Powrót emigrantów do kraju, będzie tylko powodował jego wzrost.
W przemyśle polskim koniunktura także nie jest oceniana pozytywnie. Wskaźnik PMI uległa spadkowi i znajduje się obecnie na poziomie między wzrostem a recesją.
Za oceanem sytuacja wygląda lepiej niż w Europie. Wielu ludzi zostało zatrudnionych w sektorze rolniczym, a stopa procentowa pozostała na stałym poziomie. Dzięki temu, nie ma potrzeby dodruku pieniądza, czyli tzw. luzowania ilościowego. Koniunktura uległa znacznej poprawie, w przeciwieństwie do tej trwającej w Europie, gdzie fundusze są trwonione przez rządy na zbyt rozbudowane świadczenia socjalne. Takie postępowanie może prowadzić do rozpadu struktur państw europejskich.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Podsumowanie roku na rynku usług brokerskich – ubezpieczania należności
Poluzowanie polityki kredytowej i duża niepewność co do przyszłości – tak w skrócie można podsumować 2021 rok na rynku brokerskich ubezpieczeń dedykowanych przedsiębiorstwom. Firmy coraz chętniej się ubezpieczają – w
Po I kwartale będzie lepiej
W lutym stopa bezrobocia wzrosła do 14,4 proc. wobec 14,2 proc. miesiąc wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że prawie 2,34 mln Polaków jest obecnie bez pracy. Wprawdzie
Kazachstan perspektywicznym rynkiem dla polskich inwestorów i eksporterów
Ze względu na położenie geograficzne i bliskość dużych rynków konsumenckich Kazachstan może być atrakcyjnym miejscem inwestycji. Tym bardziej że stworzono tam dobry system zachęt, m.in. zwrot 30 proc. ulokowanych środków czy
Nowe przepisy KE wymuszą na Polsce duże zmiany dotyczące recyklingu i gospodarowania odpadami
Przyjęty przez Komisję Europejską pakiet o gospodarce odpadami stawia przed Polską ambitne cele dotyczące recyklingu i składowania odpadów. Mają być osiągnięte do 2030 roku. Nowe przepisy wprowadzają również ideę tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów,
Rośnie sprzedaż podłóg drewnianych
Zdaniem producentów ożywienie na rynku podłóg drewnianych wynika przede wszystkim ze wzrostu zamożności polskiego społeczeństwa. Konsumenci poszukują elementów wykończenia wnętrz o wyższym standardzie, niż to było kilka lat temu. W I
W ciągu 2–3 lat kryzysu w finansach Polski nie będzie
Gospodarka udźwignie program „Rodzina 500 Plus”, gorzej będzie z kosztami realizacji pozostałych zapowiedzi rządu – ocenia prof. Stanisław Gomułka. Szczególnie kosztowne mogą się okazać obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od
1 Comment
Maryla
07 września, 13:11