Czy Polsce zagraża kryzys gospodarczy?
Pakt fiskalny, do którego przystąpiła Polska, ma na celu narzucanie nam szczególnej dyscypliny finansowej i zobowiązanie do oszczędzania. Wiadomo nam wszystkim, że rozsądny człowiek powinien wydawać więcej niż zarabia.
W ostatnich latach wiele krajów europejskich zlekceważyło tą regułę i doprowadziło swoje budżety do ruiny. Pytanie brzmi: Czy nasze rządy będą w stanie utrzymać przez lata taką dyscyplinie w oszczędzaniu? Jeśli zasady paktu fiskalnego nie będą przestrzegane to będziemy płacić kary z budżetu państwa, czyli z pieniędzy podatników.
Obecnie nasz dług publiczny wynosi ok. 55%, więc do Grecji jest na jeszcze daleko. Sytuacja jednak cały czas musi być kontrolowana.
W ostatnich latach gospodarka stery euro skurczyła się. Dynamika wzrostu PKP jest natomiast coraz wyższa.
Mimo, iż gospodarka polska w ciągu ostatniego czasu notuje wzrost wskaźnik PKB nie nadąża za nim i wciąż jego przyrost jest zbyt niski.
Sytuacja w Europie jest zła. Uśrednione wskaźniki podciąga gospodarka niemiecka, ale i tak przykładowo indeks PMI oznaczający aktywność usług, spadł do poziomu recesji. W Hiszpanii ponad ¼ społeczeństwa jest bezrobotna. Średnia stopa bezrobocia w krajach europejskich wynosi 10,7%. Strategia Europejskiego Banku Centralnego jest pozostawienie stopy procentowej na stałym poziomie ok. 1%. Jednak przyczyny problemu wciąż nie zostały usunięte.
Grecja wyraziła zgodę na przystąpienie do operacji restrukturyzacji długu w postaci wymiany obligacji. Analizując tą sytuację, lepiej stracić część inwestycji, niż utracić je bezpowrotnie.
W Polsce bezrobocie jest naszym wielkim problemem, zarówno ekonomicznym, jak i społecznym. Powrót emigrantów do kraju, będzie tylko powodował jego wzrost.
W przemyśle polskim koniunktura także nie jest oceniana pozytywnie. Wskaźnik PMI uległa spadkowi i znajduje się obecnie na poziomie między wzrostem a recesją.
Za oceanem sytuacja wygląda lepiej niż w Europie. Wielu ludzi zostało zatrudnionych w sektorze rolniczym, a stopa procentowa pozostała na stałym poziomie. Dzięki temu, nie ma potrzeby dodruku pieniądza, czyli tzw. luzowania ilościowego. Koniunktura uległa znacznej poprawie, w przeciwieństwie do tej trwającej w Europie, gdzie fundusze są trwonione przez rządy na zbyt rozbudowane świadczenia socjalne. Takie postępowanie może prowadzić do rozpadu struktur państw europejskich.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy to bezsprzecznie najpopularniejsza forma pożyczki. Szybka, nie wymagająca zabezpieczeń w postaci hipoteki, ma niedługi okres spłaty i nie generuje zbędnych formalności. Jednak wybór tej, z pozoru idealnej, formy
Fundusze Arka – 15 lat na rynku
W tym roku upływa 15 lat odkąd BZ WBK TFI SA i fundusze Arka pojawiły się na rynku produktów inwestycyjnych. W tym czasie BZ WBK TFI SA stało się jednym
Inwestorzy zagraniczni wrócą na polską giełdę, gdy wyjaśni się sprawa kredytów frankowych
Niepewność jest głównym czynnikiem odstraszającym zagraniczny kapitał od polskiej giełdy – uważa Jarosław Niedzielewski z Investors TFI. Czynniki ryzyka związane ze zmianą władzy jednak powoli znikają. Podatek bankowy obowiązuje od lutego,
Czym jest fundusz mieszany?
Jeśli ktoś chce z rozwagą inwestować, ale jednocześnie konsekwentnie dążyć do celu i stawiać na swoim, powinien pomyśleć o funduszach mieszanych. Na początku warto się zastanowić czy taka decyzja przyniesie
Potencjał inwestycyjny w rolnictwie
Rolnictwo to wciąż bardzo dochodowa branża. Jest jednak trudne i wymaga ogromnego poświęcenia. Jak surowce rolne osiągnęły tak wysoką wartość i czy warto się zainteresować tym tematem? Kryzys światowy w
Kto może skorzystać z ulgi inwestycyjnej?
Siedem lat temu zreformowano ustawę i od tamtej pory funkcjonuje w kraju zmieniona ulga inwestycyjna. Przeznaczona jest do osób, które zainwestowały w ciekawe rozwiązania technologiczne, montowały udogodnienia techniczne i innowacyjne
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!