Czy podwładny może porzucić pracę?

Czy podwładny może porzucić pracę?

Zgodnie z prawem zatrudniony w ramach umowy o pracę, który nie ma ochoty kontynuować współpracy, powinien złożyć wypowiedzenie i odczekać ustalony czas. Bywają jednak przypadki, w których pracownik porzuca swój etat. Czy ma to jakieś skutki prawne? Jak powinien zareagować kierownik?

Na wstępie trzeba wyjaśnić, że o porzuceniu mówi się w momencie, gdy podwładny nie pojawia się w firmie bez wcześniejszego uprzedzenia oraz nie argumentuje swojej nieobecności. Jednak nawet absencja nie powinna być traktowała jednoznacznie.

Po pierwsze pracodawca powinien zbadać powody takiego zachowania, określić szczegóły i na końcu ocenić zachowanie. Jeśli wyjdzie na jaw, że pracownik zatrudnił się w innej firmie, wówczas można doprowadzić do dyscyplinarnego zwolnienia bez zastosowania okresu wypowiedzenia.

Reasumując, porzucenie pracy następuje w chwili, gdy pracownik od 2 dni roboczych nie poinformował przełożonego o przyczynach nieobecności. Całe zajście kończy się zerwaniem współpracy z powodu pogwałcenia zobowiązań pracowniczych.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous W jakim celu powołano sądy polubowne?
Next Kiedy świadek otrzyma zwrot za dojazd?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Czy można efektywnie motywować podwładnych?

Motywacja pracownika to jeden z najważniejszych sposobów na poprawienie efektywności oraz jakości pracy. Metod oraz zagrań taktycznych jest całe mnóstwo, aczkolwiek jednak pensja zwykle jest głównym motorem napędowym. Jakich rozwiązań

Mała firma 0 Comments

Na czym polega topgrading?

Poważne przedsiębiorstwa i korporacje poszukują sposobów na poprawienie efektywności i zwiększenie renomy. Aby do tego doszło powinny przyjmować wykwalifikowany i dobrze wykształcony personel. Aczkolwiek wśród licznych kandydatur trudno znaleźć pracownika

Mała firma 0 Comments

Ekwiwalent za odzież roboczą a podatek od jego wartości

Pracodawca ma obowiązek bezpłatnego dostarczenia zatrudnionego odzieży i obuwia roboczego, które realizują wszystkie obowiązkowe normy, jeżeli ulegnie ona zniszczeniu lub zabrudzeniu albo domagają się tego warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.

Mała firma 0 Comments

Większe zagrożenie dla małych firm?

Coraz częściej małe i duże przedsiębiorstwa padają ofiarami oszustw marketingowych. Patrząc na statystyki dostrzec można zaistniałą tendencję, która może negatywnie wpływać na działalność gospodarczą na całym świecie. Do najgorszych efektów

Mała firma 0 Comments

Kto powinien ubezpieczyć pracownika?

Każdy pracownik przyjęty na podstawie umowy o pracę powinien posiadać właściwe ubezpieczenie. Załatwieniem wszystkich formalności musi zająć się pracodawca i jest to jego fundamentalnym obowiązkiem. Jakie ubezpieczenia obejmują zatrudnionego? Po

Mała firma 0 Comments

Jakich przepisów trzeba przestrzegać przy budowie obiektów do pracy?

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy opisują odpowiednie pomieszczenie, w którym realizowane są obowiązki służbowe. Ze względu na charakter wykonywanej pracy musi ono być zgodne z podstawowymi normami z tego zakresu.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź