Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Każdy przedsiębiorca przygotowuje spis reguł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było uczciwie taki zapis znajduje się również w umowie o pracę i podpis jest oznaką zgody.

Przełożony może wybierać trzy typy sankcji: upomnienie, naganę oraz karę pieniężną. Wypisane zostały od najlżejszej do najsurowszej. Można stosować je po kolei, tzn. na wstępie upomnieć, wystawić naganę, a na końcu ukarać pieniężnie. Od ogólnych ustaleń zależy metoda rozdzielania kar, lecz także od dokonanego czynu.

Ustawa określa jednoznacznie, jakie sytuacje spowodowane przez pracownika powinny zostać ukarane. Głównie:

– nieobecność lub notoryczne spóźnianie bez podania powodu i wcześniejszego uprzedzenia,

– ignorowanie zasad BHP w miejscu pracy i ppoż.,

– praca w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub picie w miejscu pracy.

Jeśli pracodawca uzna, że sprawa jest trudna, może obciążyć pracownika jedną z trzech kar. Przydzielenie jej jest możliwe do dwóch tygodni od otrzymania zgłoszenia o wykroczeniu.

W sytuacji, gdy pracownik po raz kolejny nie przestrzegał regulaminu, nie odpowiadał na upomnienia i nagany może otrzymać karę pieniężną. Jej wysokość nie może przekraczać dziennego honorarium w przypadku absencji lub równowartości wypłaty za godziny, w których podwładny nie pracował z powody spóźnienia.

Z formalnego punktu widzenia informacja o przydzieleniu kary powinna mieć formę pisemną wraz z podaniem powodów do jej nałożenia oraz czasie i metodzie spłaty. Każda informacja o karze oraz druk poświadczający jej przydzielenie dopinany jest do akt pracownika.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Jak pracownik może dochodzić swoich praw z tytułu niewypłaconej pensji?
Next Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Odpowiedzialność za szkody podwładnego

Kodeks cywilny informuje, że szkoda to postępowanie na czyjąś niekorzyść powodująca straty materialne, moralne lub inne. Wywoływana jest planowanym lub przypadkowym działaniem i koszty reperacji, naprawy lub zadośćuczynienie muszą być

Prawo pracy 0 Comments

Jakie korzyści wynikają z wprowadzania elastycznego czasu pracy ?

Już ponad rok po wprowadzeniu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy nowe przepisy funkcjonują bez zarzutu. Niewielka liczba zgłoszeń nieprawidłowości w zakresie stosowania tego sposobu organizacji pracy, które wpłynęły do Okręgowych

Prawo pracy 0 Comments

Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie

Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.

Prawo pracy 0 Comments

Czy kierownik może zmniejszać wynagrodzenie?

Dla większości pracowników ogromną motywacją jest pensja oraz ewentualne dodatki za właściwe wykonywanie powinności. Jednak czasy są coraz trudniejsze i problemy finansowe mają również przedsiębiorcy. Czy pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie

Prawo pracy 0 Comments

Kiedy wypłacane jest wynagrodzenie za niewykonaną pracę?

Za pracę wykonane przysługuje zapłata. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas pracy niewykonanej w przypadku, gdy pozwalają na to przepisy prawa pracy. Głównym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy pod

Prawo pracy 0 Comments

Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Bezpodstawna nieobecność w pracy może doprowadzić w tragicznych przypadkach do anulowania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne? Najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy jest zły stan zdrowia.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź