Czy można dokonać zmian stawek amortyzacyjnych?
Przepisy dotyczące zmian pierwotnie przyjętych przez przedsiębiorców zasad amortyzacji są bardzo rygorystycznie interpretowane przez organy podatkowe.
Spięcia pomiędzy przedsiębiorcami a fiskusem dotyczy możliwości podwyższenia stawki amortyzacyjnej przez tego pierwszego w okolicznościach, gdy wcześniej do amortyzacji swoich środków trwałych posłużył się on niższe stawki amortyzacyjne.
Zgodnie z przepisami podatnicy mogą zmieniać wartości odpisów amortyzacyjnych. Norma ta ten dotyczy także, tego, że podmioty mogą te stawki zwiększać dla środków trwałych będących w pogorszonych lub niekorzystnych warunkach.
Obniżenie stawki amortyzacyjnej może mieć miejsce tylko dla wybranych środków trwałych. Sytuacja konfliktowa powstaje wtedy, gdy przedsiębiorca mając możliwość zastosowania stawki wyższej, zrezygnował z niej i obniżył ją. W takiej sytuacji może on później podwyższyć stawkę, ale tylko do kwoty określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych.
Podmiotowi opłaca się obniżyć stawkę, jeżeli nie jest on zaabsorbowany gromadzeniem kosztów podatkowych. Takie przedsiębiorstwa starają się, aby koszty pojawiły się już po sfinalizowaniu inwestycji. Po uzyskaniu dochodu w późniejszym okresie podatnik jest już zainteresowany zwiększeniem stawki.
Objaśniając te przepisy organy podatkowe uznały, że w opisanym powyżej zakresie podatnik nie może modyfikować stawek amortyzacyjnych.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku
Każdy przedsiębiorca, który kieruje firmą musi systematycznie przekazywać swoje zobowiązania podatkowe do określonych instytucji. Wedle prawa, każdy prowadzący firmę musi pamiętać, aby co miesiąc odprowadzać podatek od wynagrodzenia swoich podwładnych.
Jak zmienił się podatek rolny?
Wraz z nadejściem obecnego roku wdrożono nowelizację w podatku rolnym. Chodzi jedynie o zmianę przelicznika oraz zmniejszenie ryzyka. Na jakich zasadach obecnie liczy się podatek rolny? Na jakiej podstawie określa
Wydatki poniesione posiłki w restauracji nie są kosztami uzyskania przychodów
Przedsiębiorstwo w ramach zdobycia klientów organizuje zebranie w restauracji, aby porozmawiania na temat kwestii finansowych. Koszty poczęstunku ponosi organizator spotkania, czyli firma, która prowadzi ewidencję ponoszonych wydatków. Posiłek podczas spotkania
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w USA?
Najnowsza Konwencja pomiędzy USA a Rzeczpospolitą Polską ma wprowadzić zmiany w sektorze unikania podwójnego opodatkowania. Ta aktualizacja ma obowiązywać po ratyfikacji, czyli prawdopodobnie od początku następnego roku. Nowe procedury w
Kiedy zapłacić podatek od zaliczki?
Bardzo często klienci płacą zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez zleceniobiorcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w sytuacji nie wykonania odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.
Czy mieszkanie można wliczyć w koszty podatkowe firmy?
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania część jego powierzchni może być przeznaczona na siedzibę działalności. Takie przedsięwzięcie umożliwia wkalkulowanie części opłat ponoszonych na nieruchomość w koszty podatkowe firmy. Jeśli
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!