Czy jedyny członek zarządu może świadczyć nieodpłatne świadczenie dla spółki?

Czy jedyny członek zarządu może świadczyć nieodpłatne świadczenie dla spółki?

Jedyny członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wykonujący usługi w zakresie zarządzenia nieruchomościami chce w sposób nieodpłatny wykonywać usługi na rzecz zainteresowanych klientów i dzięki temu zmniejszyć wydatki związane z funkcjonowaniem firmy. Czy w odniesieniu do ustawy CIT usługi obejmujące zarządzanie nieruchomościami na rzecz klientów firmy będzie wiązało się z bezpłatnym świadczeniem dla spółki?

Wnioskodawca posłużył się argumentem, że na gruncie podatku CIT wskazane usługi będą dla spółki obojętne, a spowodują jedynie ograniczenie kosztów funkcjonowania działalności oraz będą wpływały na przypływ dochodu, który w następnej kolejności będzie wypłacany wspólnikowi.

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się tą interpretacją konstatując, że nieodpłatne świadczenie nie kładzie obowiązku na beneficjenta do świadczenia wzajemnego. Zatem w takiej sytuacji może powstać przysporzenie majątkowe, znaczące tyle, że spółka nie będzie musiała płacić za usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami świadczonych na rzecz jej klientów?

Zatem, w rozumieniu ustawy o CIT świadczenie określonych powyżej usług stanowi nieodpłatne świadczenie, które przez spółkę powinno być traktowane jako przychód i odprowadzić od niego podatek dochodowy.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Mity dotyczące SEO
Next Jakie zadanie obejmuje usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Charakterystyka spółki partnerskiej

Zgodnie z polskim prawem istnieje wiele typów spółek. Każda ma inny charakter i różne mechanizmy funkcjonowania. Wśród nich jest spółka partnerska, która zakładana jest dopiero po wypełnieniu kilku najważniejszych wytycznych.

Spółki 0 Comments

Dlaczego warto posiadać spółkę partnerską?

Zgodnie z obowiązującym prawem działa wiele typów spółek. Każda posiada odmienny charakter i określone zasady funkcjonowania. Wśród licznej grupy jest także spółka partnerska, która może zostać założona dopiero po spełnieniu

Spółki 0 Comments

Kto ma prawo poręczać spółce?

Według wprowadzonych kilka lat temu przepisów poręczenie zadłużonej spółki bezpłatnie stanowi przychód dla działalności jako takiej. Innymi słowy konieczne będzie odprowadzenie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wyglądają szczegóły poręczania?

Spółki 0 Comments

Kim są członkowie spółki partnerskiej?

W stosunku do innych korporacji spółka partnerska odbiega od nich pewnymi właściwościami. Ważnym aspektem jest wymóg posiadania partnera. Podmiot ten musi praktykować wolny zawód. Celem przedsiębiorstw partnerskich jest praktykowanie wolnego

Spółki 0 Comments

Jak przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z o.o.?

Z roku na rok coraz łatwiejsze staje się przekształcanie swojej działalność gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Aktualnie na rynku jest mnóstwo firm jednoosobowych, w których to jedna osoba ponosi

Spółki 0 Comments

Korzyści płynące z połączenia spółek

Sposobem na zaradzenie trudnej sytuacji lub rozwój firmy będącej spółką kapitałową jest możliwość połączenia jej z inna spółką. Taką decyzje może podjąć zarząd z udziałem poparcia właścicieli. Decyzja o połączeniu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź