Czy idealny pracownik istnieje?
Założeniem każdego przełożonego jest znalezienie wartościowego pracownika na zwolnione miejsce pracy. Aby jednak wskazać najlepszego kandydata należy zastosować kilka najważniejszych czynności, które ułatwią wybór i pomogą w podjęciu właściwych kroków. Jak zatem przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne, aby pozyskać najlepszych?
Pracodawca powinien stosować wiele strategii, ale wyróżnić można trzy fundamentalne fazy zatrudniania pracowników. Wśród nich swoje miejsce ma głównie:
– rekrutacja – to pierwsza rozmowa z kandydatem. Powinno przebiegać tak, aby jak najlepiej poznać osobowość niedoszłego pracownika, umiejętności, predyspozycje, możliwości oraz konieczny do pracy potencjał,
– selekcja – następuje w momencie, gdy przełożony wskazał kilka wyróżniających się osób, aczkolwiek nie umie zdecydować się na jednoznaczny wybór. Wówczas zazwyczaj zleca się zadania, które wyeliminują słabszych, a wyróżnią najlepszych,
– adaptacja – to finalny etap, który ma miejsce po dokonaniu wyboru i zatrudnieniu. Polega na przystosowaniu pracownika do warunków panujących w przedsiębiorstwie oraz grupy współpracowników.
Nie da się zaprzeczyć, że cały proces pozyskiwania idealnego pracownika jest długotrwały i często kosztowny. Firma szukająca najlepszego kandydata powinna uzbroić się w cierpliwość i nie zadowalać się byle kim. Warto też pamiętać, że nie w każdym przypadku wytypowany musi zaakceptować przedstawione warunki.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!