Czy anulowanie polecenia zapłaty jest zasadne?
Polecenie zapłaty jest jedną z ofert proponowanych przez instytucje bankowe w ramach posiadania konta własnego lub firmowego. Wiąże się z automatycznym obciążeniem konta w chwili uzyskania rachunku (lub faktury) od wskazanej firmy, na przykład operatora telefonii komórkowej. Czy można cofnąć polecenie zapłaty? Jak to zrobić?
Zgodnie z przepisami instytucji bankowych wycofanie polecenia przelewu jest możliwe i może być wykonane na prośbę klienta. Prośby takie przyjmowane są w każdej chwili i nie mają limitów oraz terminów ważności.
W pierwszej kolejności, aby skorzystać z usługi polecenia zapłaty należy zamówić taką opcję w konkretnym banku oraz wyrazić zgodę na obciążenie rachunku bankowego na rzecz wskazanego wierzyciela. Wówczas bank występuje w roli pobierającego należności i przekazuje je pod wskazany adres.
Należy jednak mieć świadomość, że polecenie zapłaty nie zawsze opiewa na stałą kwotę. Dzieje się tak głównie w przypadku rachunków telekomunikacyjnych. Raz suma jest większa, innym razem mniejsza. Może dojść do sytuacji, gdy polecający zapłatę nie zgadza się z wielkością obciążenia i nie wyraża zgody na opłacenie rachunku. W takim przypadku można dokonać cofnięcia na życzenie klienta i wycofać sumę do zapłaty.
Jest to działanie w zgodzie z prawem i może być z powodzeniem stosowane. Nie można jednak zapomnieć, że za ewentualne opóźnienie zostaną dodane odsetki za zwłokę. Jeśli sprawa się wyjaśni na korzyść klienta, wtedy są umarzane.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Marketingowe strategie wyprzedażowe
Lato w pełni. Sklepy, szczególnie te odzieżowe, starają się przyciągnąć klientów różnorodnymi wyprzedażami. Jak nie dać się oszukać? Przede wszystkim zawsze powinniśmy być świadomymi konsumentami, czyli pamiętać, iż mamy swoje
Dyrektywa IDD wprowadza nowe obowiązki dla sprzedawców polis
Klienci kupujący ubezpieczenia będą musieli być lepiej informowani o produktach, które wybierają, a także o charakterze, w jakim występuje sprzedawca polisy i jego wynagrodzeniu. Nowe szersze obowiązki na dystrybutorów ubezpieczeń nakłada unijna dyrektywa IDD,
Na co uskarżają klienci?
Klienci w kraju, ale także w Europie, są chronieni całą listą praw i ustawowych norm. Mogą ubiegać się o reklamacje i odszkodowania jeśli sprzedający w rażący sposób łamie unijne ustalenia.
Klienci coraz chętniej likwidują szkodę u swojego ubezpieczyciela
Rośnie zainteresowanie klientów towarzystw ubezpieczeniowych trybem bezpośredniej likwidacji szkód. Uruchomiony rok temu system oferuje dziś osiem firm, które odpowiadają za blisko 70 proc. rynku w Polsce. Dzięki niemu bez względu na
Dlaczego prawo konsumenckie powinno zostać zmienione?
Od dawna wiadomo, że w kilkuset sklepach prawa klientów są notorycznie nadwyrężane. Sprzedawcy oszukują, przedstawiają wewnętrzne przepisy, nie respektują odgórnych ustaleń europejskich. Jakie zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku?
Prawa konsumenta w zakresie zwrotu towaru
Specyficzna forma zakupów jaką jest prezentacja może przysporzyć sporo wątpliwości dotyczących praw konsumenckich. Jedną z takich sytuacji może być zwrot produktu zakupionego na prezentacji. Należy zauważyć, że dokonanie zakupu podczas
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!