Czy anulowanie aktu notarialnego jest możliwe?

Czy anulowanie aktu notarialnego jest możliwe?

W zgodzie z prawem o akcie notarialnym można mówić w odniesieniu do pisma, które powstaje w obecności notariusza i przynosi różne skutki. Zazwyczaj chodzi o sprzedaż nieruchomości, spadek oraz umowy dla spółek. Niestety zdarza się, że kroki prawne nie są właściwe. Czy w takim przypadku można cofnąć akt notarialny? Jak to uczynić?

W pierwszej kolejności trzeba powiedzieć, że akt notarialny może zostać cofnięty tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zostały one szczegółowo omówione w Kodeksie cywilnym. Chodzi głównie o nieświadome podpisanie aktu, np. strona nadużyła alkoholu lub narkotyków.

Oprócz tego mają miejsce sytuacje, gdy strona nie myślała o następstwach zawarcia aktu notarialnego lub została oszukana i dopiero po czasie czuje skutki własnej decyzji. Zwykle są to osoby w podeszłym wieku, które nie znają wielu sformułowań prawnych i bezwiednie zgadzają się na wszystko.

Reasumując, akt notarialny można anulować po przedstawieniu odpowiednich dowodów. Zgromadzone pisma należy przekazać do sądu łącznie z pozwem o ustalenie nieważności. Finalna decyzja zostanie podjęta po zbadaniu dostępnych dokumentów oraz świadków.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Czym charakteryzuje się fundusz sołecki?
Next Jak ubiegać się o kredyt studencki?

Może to Ci się spodoba

Wiele firm zainteresowanych startem w przetargach zmieni swoją strategię

Znowelizowana w lipcu ustawa Prawo zamówień publicznych modyfikuje m.in. zasady udzielania zamówień oraz sposób przygotowania i prowadzenia postępowań, promuje też pozaekonomiczne cele zamówień, np. integrację społeczną. W pierwszych tygodniach obowiązywania nowego prawa pojawiło

Czym charakteryzuje się zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to prawnie ustanowione usuwanie szkód o charakterze materialnym lub niematerialnym. Wielkość rekompensaty oraz metody spłaty zależą są od jednostkowych przypadków. W jakich sytuacjach można starać się o przyznanie zadośćuczynienia?

Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane osobom, które rokują powrót do zdrowia

Chorzy, którzy wyczerpali okres pobierania zasiłku chorobowego przez 182 albo 270 dni, ale rokują odzyskanie zdolności do pracy, mogą liczyć na świadczenie rehabilitacyjne. Okres jego wypłaty zależy od oceny stanu zdrowia

Jakie zadania wykonuje Krajowa Rada Notarialna?

W zgodzie z funkcjonującymi ustaleniami Krajowa Rada Notarialna powstała, aby reprezentować wszystkich notariuszy w Polsce na szczeblu krajowym. Poza tym realizuje obowiązki dodatkowe, które zostały narzucone w momencie jej otwierania.

Dochodzenie roszczeń przez obligatariuszy gdy nie działa administrator zabezpieczeń

Głównym zadaniem Administratora zabezpieczeń jest wykonywanie praw i obowiązków w imieniu własnym, lecz na rzecz wierzycieli – obligatariuszy. Wobec powyższego jest on uprawniony do podejmowania wszystkich tych czynności, które mogą

Przedsiębiorstwa będą mieć więcej czasu na przejście do Krajowego Systemu e-Faktur. MF proponuje lipiec przyszłego roku

Ministerstwo Finansów po konsultacjach z przedsiębiorcami, księgowymi i sektorem IT zdecydowało się na przesunięcie terminu obowiązku stosowania e-faktur. Wejdzie on w życie nie od początku 2024 roku, lecz w jego połowie. Dla firm to istotna

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź