Czeka nas ciekawy tydzień na rynku złota – raport surowcowy
W piątek na rynkach towarowych panowały mieszane nastroje. Indeks CRB zanotował wzrost o symboliczne 0,16% do poziomu 224,05 pkt. Wyjście tego indeksu na plus to zasługa głównie wzrostu cen miedzi, kakao, mięsa, bawełny oraz cukru. Z kolei notowania ropy WTI, większości metali szlachetnych oraz zbóż zakończyły piątkową sesję na minusie.
Spokojnie na rynku ropy
Po dynamicznych wzrostach w połowie kwietnia, notowania ropy naftowej WTI w ubiegłym tygodniu wpadły w konsolidację i poruszały się w rejonie 56-58 USD za baryłkę. Uspokojenie na wykresie tego surowca po wcześniejszych zwyżkach nie dziwi. Z jednej strony, wcześniejsze pokonanie oporu w okolicach 54 USD za baryłkę było znakiem siły strony popytowej. Z drugiej strony, obecnie korekta spadkowa byłaby uzasadniona technicznie, a w szerokiej perspektywie fundamenty rynkowe sprzyjają stronie podażowej.
W piątek opublikowany został cotygodniowy raport firmy Baker Hughes, dotyczący liczby funkcjonujących w USA wiertni. W zasadzie przeszedł on na rynku ropy naftowej bez echa – jednak trzeba przyznać, że nie dawał on też powodów do wyraźnej reakcji inwestorów.
W raporcie podano bowiem, że w minionym tygodniu liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy w USA spadła o 31, do poziomu 703. We wcześniejszych tygodniach liczba ta wyniosła 26 i 42, więc była podobna do bieżącego odczytu. Niektórzy jednak spodziewali się, że spadek liczby wiertni bardziej spowolni, co sugerowałoby, że firmy wydobywcze zakończyły już restrukturyzację. Jednak to, że liczba wiertni wciąż dynamicznie spada, zwiększa prawdopodobieństwo, że przyszły spadek produkcji ropy w USA będzie również bardzo wyraźny.
Obecnie na rynku ropy WTI prawdopodobna jest korekta spadkowa i test wsparcia (a wcześniejszego oporu) na poziomie 54 USD za baryłkę. Najważniejsze w tym tygodniu ponownie mogą okazać się dane dotyczące zapasów ropy w USA. Ich dalszy dynamiczny wzrost negatywnie wpłynie na cenę tego surowca.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Złoto pod presją podaży
Tymczasem na rynku złota pierwsze skrzypce gra strona podażowa. Po czwartkowej zwyżce na niskim wolumenie, w piątek cena złota spadła o 1,2%, schodząc na koniec dnia do okolic 1177 USD za uncję. Dzisiaj rano notowania złota poruszają się w rejonie piątkowego zamknięcia.
Mimo sprzyjającej wzrostom cen złota słabości dolara w ostatnich dniach, cena złota znajduje się pod presją podaży, wynikającą z innych czynników, m.in. siły rynku akcji (jako alternatywy dla inwestowania na rynku złota) oraz słabego popytu na złoto w formie fizycznej.
W tym tygodniu na rynku żółtego kruszcu będzie ciekawie, bowiem inwestorzy wypatrują środowego komunikatu po posiedzeniu FOMC, który może wyraźniej nakreślić plany Fed w zakresie ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Ostatnie rozczarowujące dane makro z USA wzbudziły spekulacje, że podwyżka nie nastąpi zbyt prędko – to zaś nieco osłabiło amerykańską walutę.
Relatywnie ważne dla cen złota mogą się okazać wydarzenia w Europie, a dokładniej – zamieszanie wokół Grecji. W weekend niemiecki minister finansów zasugerował, że Niemcy przygotowują się na scenariusz ewentualnego greckiego bankructwa – to budzi większą niepewność co do przyszłości Grecji w strefie euro. Jeśli zwiększyłoby się prawdopodobieństwo takiego scenariusza, to mogłoby to wywindować notowania złota w górę, ponieważ surowiec ten jest traktowany jako „bezpieczna przystań”. Jednak na razie, w krótkim terminie, dalsze spadki są wciąż bardziej prawdopodobne.
Wykres 2. Notowania złota – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Pogoda w Europie sprzyja wzrostom cen pszenicy – raport surowcowy
W piątek na rynkach towarowych znów na dobre zagościły zniżki. Indeks CRB zanotował spadek o 0,66% do poziomu 292,48 pkt. Nieznaczne wzrosty zanotowały jedynie nieliczne towary: pszenica, bawełna, a także
Złoto najtańsze od 3 miesięcy
Cena złota od początku tygodnia porusza się na południe. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu wybiły się dołem z kanału spadkowego, w którym poruszały się od połowy lipca. Obecnie notowania złota dotarły
Złoto nadal pod presją podaży
Notowania złota w piątek zwyżkowały – słabsze od oczekiwań dane makro z amerykańskiego rynku pracy osłabiły dolara, przynosząc nieco ulgi na rynek złota. Niemniej jednak, ten stan nie utrzymał się
Przewaga podaży na rynku miedzi – raport surowcowy
Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych była wyjątkowo emocjonująca. Gospodarcze kłopoty Rosji wywołały paniczną wyprzedaż zwłaszcza na rynkach akcji w krajach rozwijających się. Dynamicznie było także na rynkach walutowych i
Pallad w obliczu technicznego oporu
Notowania palladu, podobnie jak ceny złota, w ostatnich dniach delikatnie wzrosły. I również podobnie jak w przypadku złota, cena palladu obecnie zbliżyła się do ważnego technicznego poziomu oporu. W przypadku
Leniwy handel surowcami pod nieobecność USA i UK – raport surowcowy
W piątek notowania indeksu CRB nieznacznie wzrosły – o 0,20% do poziomu 308,26 pkt. Tym samym, ten surowcowy agregat zakończył miniony tydzień na plusie. Najlepiej radziły sobie surowce energetyczne, miedź
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!