Co zmieniło się w metodzie kasowej?

Co zmieniło się w metodzie kasowej?

Na początku poprzedniego roku wprowadzono poważne zmiany w metodzie kasowej. Przede wszystkim zlikwidowano okres trzech miesięcy, po upływie których przedsiębiorca był zmuszony uregulować podatek VAT mimo, że kontrahent nie dostarczył pieniędzy należności za zakupy. Jakie jeszcze nowości znalazły się w ustawie?

Do grudnia 2012 roku obowiązkiem podatnika było prowadzenie odliczeń z udokumentowanych transakcji w ciągu 90 dni. Nie miało znaczenia czy klient dostarczył należność za towary lub usługi. Było to zdecydowanie niekorzystne dla niewielkich firm, gdyż powinny odprowadzać podatek od przychodów, których jeszcze nie otrzymały.

Aktualnie nie istnieją ograniczenia czasowe. W związku z tym właściciel firmy nie musi przekazywać opodatkowania, kiedy nie zaksięgował jeszcze należnych środków.

Trzeba jeszcze dodać, że metoda kasowa nie dotyczy już dostarczania przesyłek za pośrednictwem automatów oraz na podstawie wewnętrznych zasad, odbierania dotacji, dopłat i innego wsparcia finansowego oraz korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych na żetony lub karty telefoniczne.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous W jaki sposób odwołać się od interpretacji podatkowej?
Next Czym jest koszt reprezentacji?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Wszystko o podatku węglowodorowym

W ostatnim czasie Sejm zdecydował się na zastosowanie zmian w ustawie dotyczącej podatku węglowodorowego. Oznacza to wielką rewolucję w procesie wydobywczym i dodanie koniecznych modyfikacji. Jak będzie obliczany podatek? Czy

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy każda sprzedaż jest opodatkowana?

Portale umożliwiające sprzedaż pojedynczych rzeczy są coraz bardziej powszechne. Nie jest przestępstwem sprzedawanie niechcianego prezentu czy niepotrzebnej rzeczy. Jednak, jeżeli osoba prowadzi sprzedaż hurtową nie płacąc podatku może ponieść konsekwencje

Prawo podatkowe 0 Comments

Czym jest ryczałtowe opodatkowanie?

Ryczałtowe opodatkowanie znaczy, że przychodów nie łączy się z różnymi dochodami objętymi podatkiem na ogólnych zasadach. Płatnik musi odjąć całość należnego podatku z realizowanej transakcji, a otrzymany podatek przelać na

Prawo podatkowe 0 Comments

Kto wprowadza ceny transferowe?

W czasie przygotowywania dokumentacji skarbowych lub wartości indywidualnych dla firmy, przychodzi pora na oszacowanie cen transferowych. Czym tak naprawdę są oraz kiedy powinny być ustalane? Czy ktoś sprawdza ich wysokość?

Prawo podatkowe 0 Comments

Dochody z zagranicy trzeba wykazać w PIT

Choć Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z kilkudziesięcioma krajami świata, nie oznacza to, że można przed fiskusem nie wykazać uzyskanych za granicą dochodów. Jeśli podatnik zarabiający zagranicą spędził w ubiegłym roku w Polsce więcej

Prawo podatkowe 0 Comments

Zakup licencji kosztem podatkowym

Każda firma, oprócz podwładnych, potrzebuje maszyn i urządzeń, do efektywnego spełniania powinności. Aby usprawnić działanie wszystkich technologii warto zakupić dodatkowe programy, które umożliwią wprowadzenie dodatkowych opcji, poprawią jakość i skuteczność.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź