Ceny surowców w dół po rozczarowujących danych z Chin – raport surowcowy
Miniony tydzień na rynkach towarowych zakończył się w podobnych nastrojach, w jakich się rozpoczął. Oznacza to dominację strony podażowej. W piątek indeks CRB zanotował spadek o 0,31% do poziomu 281,90 pkt. Indeks dolara utrzymał się na wysokim poziomie, generując presję na spadek cen towarów.
Rozczarowujące dane z Chin
Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych również odznacza się przewagą sprzedających. W dużej mierze jest to rezultat słabych danych makroekonomicznych, które pojawiły się w weekend w Chinach.
W sobotę opublikowane zostały sierpniowe dane dotyczące produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich w Chinach. Wszystkie te dane mocno rozczarowały. Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,9% rdr wobec oczekiwań niecałych 9%, dynamika sprzedaży detalicznej spadła do poziomu nieprzekraczającego 12%, z kolei inwestycje w aglomeracjach miejskich cechowały się dynamiką 16,5% rdr, przy oczekiwaniach na poziomie 16,9% rdr.
Cena miedzi w dół po danych z Chin
Wspomniane dane położyły się cieniem na oczekiwaniach dotyczących dynamiki wzrostu gospodarczego Chin. Rządowa prognoza na ten rok, zakładająca wzrost PKB o 7,5%, w świetle ostatnich danych stoi pod znakiem zapytania – coraz częściej pojawiają się więc spekulacje dotyczące możliwych działań stymulacyjnych ze strony chińskich władz, jeśli kolejne dane również zawiodą.
Chiny to kluczowy światowy odbiorca wielu surowców, dlatego sytuacja w gospodarce Chin przekłada się na oczekiwania dotyczące popytu na surowce. Dodatkowo, sobotnie dane pokazały, że w sierpniu po raz pierwszy od 4 lat spadła produkcja energii elektrycznej w Chinach, co dodatkowo negatywnie wpłynęło na oczekiwania dotyczące popytu na surowce energetyczne.
Na skutek słabych danych z Chin, w poniedziałek osuwają się notowania m.in. miedzi. Cena tego metalu dzisiaj rano testuje ważne techniczne wsparcie w okolicach 3,06 USD za funt. Na razie popyt w tym rejonie jest wystarczająco silny, by odeprzeć siłę podaży, jednak jeśli kolejne dane z Chin (a także dane z USA – np. dane dotyczące produkcji przemysłowej, które mają pojawić się dzisiaj) okażą się słabe, to cena miedzi może szybko dotrzeć do poziomu 3 USD za funt.
Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.
Brak reakcji OPEC na spadek cen ropy
Pod presją podaży dzisiaj rano znajdują się także ceny ropy naftowej WTI. Notowania amerykańskiego surowca testują obecnie techniczne wsparcie w okolicach 91,50 USD za baryłkę. Pokonanie przez sprzedających tego wsparcia otworzyłoby cenom ropy WTI drogę do poziomu 90 USD za baryłkę.
Dane z Chin to czynnik, który w pewnej mierze przyczynił się do negatywnych nastrojów inwestorów na rynku ropy, jednak negatywny wpływ na notowania tego surowca mają też inne czynniki. Władze Libii przekonują, że produkcja ropy naftowej w tym kraju wzrośnie do poziomu 1 mln baryłek dziennie w październiku.
Ciekawe – i sprzyjające sprzedającym – wiadomości napłynęły ze spotkania przedstawicieli krajów OPEC. Powiedzieli oni, że obecny spadek cen nie przekonuje ich do żadnych działań, które miałyby tę zniżkę zatrzymać. Kraje zrzeszone w kartelu zapowiedziały, że dopiero w przypadku spadku cen ropy naftowej (i to ceny Brent) poniżej 85 USD za baryłkę.
Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Marcowy skok importu miedzi do Chin – raport surowcowy
W piątek na rynkach surowcowych pojawiło się sporo koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wzrosły o niecałe pół procenta do poziomu 217,12 pkt., co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen ropy
Dane z Chin lepsze od niewygórowanych oczekiwań – raport surowcowy
Na rynkach towarowych nowy tydzień rozpoczął się od spadków. W poniedziałek indeks CRB zanotował zniżkę o 0,55% do poziomu 271,13 pkt. Przecenione zostały surowce energetyczne, miedź, a także spora część
Niezmienna retoryka przedstawicieli OPEC – raport surowcowy
W piątek na rynkach towarowych przeważał kolor czerwony. Notowania indeksu CRB spadły o 0,68% do poziomu 243,75 pkt. Najmocniej przeceniona została ropa naftowa, której cena pikowała w dół o niemal
Złoto i ropa wciąż pod presją podaży – raport surowcowy
Podczas piątkowej sesji na rynkach towarowych panowały zróżnicowane nastroje. Zobrazował to indeks CRB, którego wartość tego dnia spadła o symboliczne 0,13% do poziomu 288,67 pkt. Przecenione zostały surowce energetyczna i
Kukurydza najtańsza od ponad 4 lat – raport surowcowy
W środę indeks CRB odrobił część wtorkowej zniżki – jego notowania wzrosły o 0,35% do poziomu 290,30 pkt. W dużej mierze był to efekt zmiany nastrojów inwestorów na rynku ropy
Spekulacje na temat działań OPEC – raport surowcowy
Pod koniec poprzedniego tygodnia na rynkach towarowych było widać sporo koloru zielonego. Podrożała m.in. ropa naftowa, która pociągnęła w górę wartość indeksu CRB. W piątek notowania tego indeksu wzrosły o
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!