Ceny rosyjskich nieruchomości zaczynają spadać

Ceny rosyjskich nieruchomości zaczynają spadać

Rosja buduje na potęgę. W 2013 roku oddano do użytkowania aż 912 tys. mieszkań. Jest to najwyższy wynik od 1989 roku – informuje portal Global Property Guide. Dla porównania w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu najwięcej mieszkań powstało w 2008 roku (165 tys.). Nawet jednak wtedy była to ponad pięciokrotnie niższa liczba niż zeszłoroczny rosyjski wynik.

Już dziœś rozbuchana czꜶć podażowa rynku staje się jednak problemem, w obliczu zwalniającej gospodarki. Całej sytuacji nie pomaga zaognianie się konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i wychodzenie sankcji ze sfery czysto symbolicznej.

Lokalni poœśrednicy już zauważają odpływ kapitału spekulacyjnego z rosyjskiego rynku nieruchomoœci. Na efekty długo nie trzeba było czekać. Portal Mir Kvartir oszacował, że w I kw. br. mieszkania w Moskwie straciły na wartoœci 2,13% (r/r), co po uwzględnieniu inflacji daje realny spadek na poziomie aż 8% (r/r). Moskiewska śœrednia cena wciąż pozostaje na wysokim poziomie na tle europejskim (ok. 5,4 tys. USD za m kw.).

W miejsce uciekającego kapitału spekulacyjnego wchodzi jednak lokalny popyt. W opinii analityka portalu Mir Kvartir nabywcy szukają sposobu, aby pozbyć się tracącego na wartośœci rubla. Z jednej bowiem strony w Rosji panuje wysoka inflacja (7,3% r/r w czerwcu br.), a z drugiej strony rubel traci na wartoœci wobec głównych walut. W ciągu roku deprecjacja rosyjskiej waluty przekroczyła 8% względem dolara i euro oraz 14% względem funta szterlinga.

Z punktu widzenia rynku nieruchomoœci ważny jest też fakt, że w ostatnim czasie rosyjski bank centralny podnosi stopy procentowe. Stopa referencyjna wzrosła od początku 2014 roku z poziomu 5,5% do 8% obecnie. Jest to ważne z punktu widzenia siły popytu na mieszkania. Jak bowiem wynika z danych federalnego urzędu katastru, w Rosji 24,6% nieruchomoœci nabywanych jest z pomocą finansowania bankowego, które w otoczeniu rosnących stóp procentowych stanie się wyraŸnie droższe.

1

Lion’s Bank

Previous BNP Paribas Bank Polska uruchamia kredyt ENERGO
Next Dane o inflacji przetestują funta i dolara

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Do kiedy można się domagać od dewelopera odszkodowania za wady mieszkania?

Jeżeli mieszkanie lub dom ma wady, można dochodzić od firmy budowlanej ich usunięcia w ramach rękojmi. Inną kwestią jest możliwość dochodzenia odszkodowania od dewelopera za wady kupionego mieszkania lub domu.

Nieruchomości 0 Comments

Wady i zalety zakupu własnego mieszkania

Według panujących w Polsce stereotypów po zakończeniu edukacji należy znaleźć pracę, kupić mieszkanie i mieć dzieci. Bez wątpienia zakup własnej nieruchomości ma wiele zalet, ale warto zwrócić uwagę także na

Nieruchomości 0 Comments

Komu należy się ulga mieszkaniowa?

Od roku w polskich przepisach istnieje tak zwana ulga mieszkaniowa. Została wprowadzona, aby ułatwić przejęcie nieruchomości oraz zwolnić nowych właścicieli z dodatkowych opłat. Czym się wyróżnia? Komu i w jaki

Nieruchomości 0 Comments

Mieszkańcy Warszawy chętniej nabywają większe mieszkania

Rynek mieszkaniowy w stolicy różni się od pozostałych, ponieważ charakteryzuje się dużą dynamiką rozwoju. Jeszcze niedawno na warszawskim rynku nieruchomości największym zainteresowaniem cieszyły się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Obecnie mieszkańcy

Nieruchomości 0 Comments

MdM: dopłaty dla rodzin wielodzietnych wzrosną o 160%

Wciąż trwają prace nad nowelizacją ustawy o „Mieszkaniu dla młodych”. Nie ma szans by zmiany weszły w życie od początku nowego roku, na nowinki trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać. Planowane

Nieruchomości 1Comments

Mieszkanie dla konesera…

Gdy w opisie mieszkania pojawia się zwrot „mieszkanie dla konesera” możemy założyć, że mamy do czynienia z nietuzinkową nieruchomością. Stosowany jest on w celu zwrócenia uwagi na wyjątkowość danej oferty.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź