Ceny platyny niewrażliwe na strajk – raport surowcowy
W piątek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,38% do poziomu 305,92 pkt. Na plus udało się wyjść notowaniom jedynie nielicznych surowców, w tym ropy naftowej oraz palladu.
Mieszane informacje z Chin
Spadków w piątek uniknęły także notowania miedzi, a dzisiaj rano amerykańskie kontrakty na ten metal drożeją. Dzisiaj rano cena miedzi jest najwyższa od początku marca, a więc od około 11 tygodni.
Dzisiejszy wzrost notowań miedzi w USA jest prawdopodobnie reakcją na zapewnienia chińskich władz o zamiarze przyspieszenia reform gospodarki Państwa Środka w tym roku. Niemniej jednak, dane, które w weekend pojawiły się w Chinach, nie prezentują optymistycznej wizji sytuacji w chińskiej gospodarce.
W niedzielę w Państwie Środka opublikowane zostały informacje z tamtejszego rynku nieruchomości. Według oficjalnych danych, w kwietniu ceny nowych nieruchomości w Chinach wzrosły średnio o 6,7% w ujęciu rdr. To najniższa dynamika cen nowych nieruchomości od 11 miesięcy. W marcu wyniosła ona 7,7% rdr. Spośród 70 objętych badaniem miast, ceny nieruchomości wzrosły w 44 miastach, podczas gdy w marcu było to aż 56 miast.
Powyższe informacje budzą obawy o spowolnienie w chińskim sektorze nieruchomości, który na rynku miedzi jest szczególnie istotny – popyt ze strony firm budowlanych to największy składnik całościowego popytu na miedź w Chinach. Obawy te jednak w pewnym stopniu są łagodzone sytuacją w USA, gdzie ostatnio pojawiały się dobre informacje z rynku nieruchomości. Stronie popytowej pomaga także fakt, że zapasy miedzi w Londynie są na niskim poziomie. Te czynniki mogą jednak wystarczyć jedynie do krótkoterminowego wzrostu notowań miedzi – w dłuższej perspektywie istotna będzie wielkość popytu na ten metal w Chinach.
Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.
Duże zapasy platyny
Dzisiaj rano strona popytowa radzi sobie dobrze także na rynkach platyny i palladu. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę sytuację w RPA, a dokładniej – trwający już od 23 stycznia strajk górników. Wpłynął on istotnie na globalną produkcję platyny, której RPA jest największym producentem (ok. 40% światowego wydobycia).
Biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja w RPA już przez dłuższy czas mocno ogranicza produkcję platyny, można byłoby jednak dojść do wniosku, że wykres tego surowca wcale istotnie nie odzwierciedlił napiętej sytuacji w kopalniach platyny w tym kraju. Od czasu wybuchu strajku ceny platyny fluktuowały w trendzie bocznym w rejonie 1390-1480 USD za uncję i ostatecznie wzrost cen tego surowca jest – przynajmniej na razie – symboliczny.
Dlaczego notowania platyny, pomimo strajku, nie poszybowały w górę? W pewnym stopniu może być to rezultat utrzymywania sporych zapasów tego metalu przez spółki wydobywcze funkcjonujące w RPA. Dzięki temu, Anglo Platinum, Lonmin czy też Impala Platinum mogą wciąż wywiązywać się ze swoich zobowiązań dostaw platyny, pomimo trwającego w tych spółkach strajku. Przedsiębiorstwa te są zmuszone uwzględniać uwarunkowania polityczne w swoich działaniach na terenie RPA – kraju, gdzie wielokrotnie dochodziło już do rozległych strajków i przerw w wydobyciu metali.
Słaby popyt na platynę ze strony branży motoryzacyjnej
Jednak brak istotnego wzrostu notowań platyny może także sugerować relatywnie słaby popyt na ten kruszec. Platyna jest wykorzystywana przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, w produkcji katalizatorów samochodowych. Popyt jest generowany przede wszystkim przez producentów samochodów z Europy, gdzie popularne są silniki typu diesel (w silnikach benzynowych platynę można zastąpić tańszym palladem).
Przez 6 ostatnich lat, liczba zarejestrowanych nowych samochodów w Europie systematycznie spadała, dlatego popyt na platynę z tej branży był ograniczony. Jak pokazały najnowsze dane ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), w pierwszych czterech miesiącach tego roku liczba rejestracji samochodów w UE wzrosła o 6,3% rdr, więc ten rok może przynieść odwrócenie niekorzystnego trendu. Tym samym, jest szansa na wzrost cen platyny, zwłaszcza jeśli trudna sytuacja w RPA będzie się przedłużać, a popyt ze strony producentów samochodów będzie systematycznie wzrastał. Warto jednak podkreślić, że taki scenariusz prawdopodobnie nie zrealizuje się od razu i na wyraźną zwyżkę cen tego metalu trzeba będzie poczekać.
Wykres 2. Notowania platyny – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Banki centralne kupują złoto
Wiele wskazuje na to, że złoto znów może powrócić do łask inwestorów. Od początku roku podrożało już o niemal 17 proc. Chętni na nie są nie tylko inwestorzy. Z ostatnich informacji Światowej Rady
Spekulacje przed spotkaniem krajów OPEC – raport surowcowy
Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych widoczna była ewidentna dominacja koloru czerwonego. Indeks CRB zakończył dzień spadkiem aż o 1,63% do poziomu 264,56 pkt. Był to przede wszystkim rezultat znaczącego
Kontynuacja spadkowej serii na rynku ropy – raport surowcowy
W środę na rynkach towarowych znów dominowała czerwień. Indeks CRB kontynuował złą passę trwającą już nieprzerwanie od tygodnia. Wczoraj wartość indeksu spadła o 0,75% do poziomu 283,64 pkt. Presję podaży
Mini krach na metalach szlachetnych
Zgodnie z naszymi prognozami cena złota powróciła do silnego trendu spadkowego i na piątkowej sesji przebiła wsparcie zlokalizowane na poziomie 1527$. Na ostatniej sesji cena zniżkowała aż o 77$, co
Słabszy dolar i popyt w Indiach wspierają ceny metali szlachetnych – raport surowcowy
W środę indeks CRB utrzymał się powyżej poziomu 290 pkt. – wzrost wartości indeksu był jednak symboliczny i wyniósł 0,05%. Mimo dobrego początku wczorajszej sesji dla najważniejszego składnika indeksu CRB
Popyt na złoto w Chinach nadal wątły – raport surowcowy
Wczoraj zmienność na wykresie indeksu CRB była niewielka – wartość tego agregatu spadła o 0,13% do poziomu 306,74 pkt. Na plusie sesję zakończyły notowania m.in. gazu ziemnego, miedzi, palladu, pszenicy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!