Azja otwiera tydzień stratami
Jednym z pierwszych istotnych piątkowych wydarzeń było opublikowanie danych dotyczących rynku pracy w Unii Europejskiej. Eurostat podał, że stopa bezrobocia w strefie euro w kwietniu wyniosła 12,2% i jest to najwyższy poziom w historii. Wśród 27 krajów wspólnoty jest nieco lepiej, gdzie wskaźnik ten osiągnął 11%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Polsce, liczona według metodologii stosowanej przez UE, wyniosła z kolei 10,8%. Europejski Urząd Statystyczny opublikował także dane dotyczące cen konsumpcyjnych w strefie euro. Zgodnie z przewidywaniami analityków wzrosły one z 1,2% do 1,4%. Pozytywne informacje opublikowano w Kanadzie, gdzie PKB w I kw. wyniósł 0,6% i był to najlepszy wynik od półtora roku. Z kolei wartość wskaźnika w marcu, liczona rdr, wyniosła 0,2% przy prognozach na poziomie 0,1%. Za sąsiadami nie podążyły Stany Zjednoczone. Wartość wydatków konsumpcyjnych była niższa niż przewidywano i wyniosła 0,0% (0,1% wg prognoz), a wydatki osobiste zmalały o 0,2% (wzrost o 0,1% wg prognoz). Ekonomiści czekali na wystąpienie Bena Bernanke na Uniwersytecie Princeton. Nie usłyszeli jednak żadnych istotnych informacji na temat aktualnej sytuacji rynkowej i planach Fed.
Jedyną istotną wiadomością była sugestia, że wraz z końcem obecnej kadencji, nastąpi zmiana szefa Rezerwy Federalnej, co nie jest zaskoczeniem dla rynku. Poniedziałek rozpoczął się od publikacji wskaźnika HSBC PMI dla chińskiego przemysłu. Analitycy szacowali go na 49,60, ale był on jeszcze słabszy i wyniósł 49,20. Na dane zareagowała japońska giełda i Nikkei 225 zanotował słaby początek tygodnia z ponad 3% stratami. Analitycy oczekiwać będą informacji dotyczących wskaźników PMI, m.in. w Szwajcarii, Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, a serię publikacji zakończą Stany Zjednoczone.
dr Maciej Jędrzejak
Może to Ci się spodoba
Lepsze dane z USA
Za nami pierwsza rewizja publikacji o dynamice PKB za III kw., która zamiast powodować obniżenie dynamiki z 3,5% wobec pierwszego szacunku do 3,3% obecnie, prowadzi do podwyżki aż do 3,9%.
Alibaba podbija Wall Street
W piątek uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły informacje napływające ze Stanów Zjednoczonych, gdzie na nowojorskiej giełdzie odbył się długo oczekiwany debiut Alibaby – chińskiego lidera branży e-commerce, będącego
Ponad połowa kupujących w sieci robi to przez smartfony i tablety
Ponad połowa osób robiących zakupy przez internet używa do tego celu urządzeń mobilnych. Odsetek korzystających zarówno ze smartfonów, jak i z tabletów jest blisko dwukrotnie wyższy niż jeszcze rok temu. Ponad 90
Koniec deflacji w Stanach Zjednoczonych
Niewielkie ożywienie gospodarcze widoczne w Europie sprawiło, że podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły informacje napływające ze Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z danych opublikowanych przez tamtejszy
ECB pomaga Wall Street chłodzi
W USA w czwartek przed sesją wpływ na indeksy giełdowe i na rynek walutowy miały decyzje ECB i konferencja jego prezesa. Wpływały też na nastroje dane makro. Nie był to
Ropa coraz tańsza
Początek roku na rynku walutowym upłynął pod znakiem znaczącego umocnienia wartości amerykańskiego dolara – we wtorek kurs EUR/USD spadł do poziomu 1.1849, co jest najgorszym wynikiem od marca 2006 roku.