Aż 35% Polaków trzyma oszczędności w domu
Tymczasem osób, które przechowują oszczędności na bieżącym koncie bankowym jest zaledwie 23%. Takie dane uzyskała firma Opitma, która, chcąc dowiedzieć się więcej na temat oszczędzania, przeprowadziła sondę na portalu społecznościowym Facebook.
Czy Polacy oszczędzają?
Okazuje się, że twierdząco na to pytanie odpowiedziało aż 80% badanych. A pozostali? Część z nich planuje rozpocząć odkładanie pieniędzy w najbliższym czasie, reszta, czyli zaledwie 5%, nie czuje takiej potrzeby.
W kwestii celowości oszczędzania zdania są podzielone. Możliwości jest naprawdę wiele: emerytura, wakacje, mieszkanie lub samochód. Zdecydowana większość, bo aż 42%, chce zabezpieczyć się na tzw. „czarną godzinę”. Wniosek jest jeden – myślenie o przyszłości i planowanie społeczeństwo ma niejako zakorzenione w podświadomości.
Zaskakujący jest sposób, w jaki Polacy oszczędzają. 65% ankieterów trzyma pieniądze w banku (59% na koncie, 6% na lokacie), pozostali zdecydowali się przechowywać je w domu.
Wiadomo już po co, wiadomo jak – istotne jest jeszcze kiedy zaczynamy wyrabiać w sobie nawyk oszczędzania? Na podstawie sondy można powiedzieć, że wpływ na to mają dwa przełomowe momenty. Pierwszym są studia (27%). Drugim rozpoczęcie pracy lub zmienienie jej (60%). Każdy zastrzyk gotówki motywuje do odkładania mniejszych lub większych kwot.
Źródło: http://optimisci.pl/na-koncie-czy-w-misiowej-kieszonce-jak-oszczedzaja-polacy/
W badaniu zrealizowanym w listopadzie 2014 roku przez firmę Optima wzięło udział 170 osób.
Może to Ci się spodoba
Osiem kroków do niższych rachunków za ogrzewanie
Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Choć tegoroczna zima jest wyjątkowo łaskawa dla naszych portfeli, to warto kuć żelazo póki gorące i dodatkowymi działaniami oszczędzić jeszcze więcej. Szczególnie, że zwykle nie
Kobiety realistycznie patrzą na finanse
Są bardziej ostrożne i pragmatyczne w mówieniu o swojej przyszłej sytuacji finansowej. Większość z nich odczuwa skutki kryzysu w codziennych wydatkach. Czy Polki mają plany inwestycyjne? Jak wynika z badań
Tania pożyczka na święta czyli jak nie wejść w nowy rok z długami
Na tegoroczne święta Bożego Narodzenia wydamy o 11% więcej niż w zeszłym roku. Część z nas będzie musiała wspomóc się pożyczką. Tym, którzy planują właśnie taki sposób sfinansowania grudniowych wydatków
Wynagrodzenie minimalne w 2015 roku
W 2015 roku najniższe krajowe wynagrodzenie za płacę wzrośnie o 50 zł netto miesięcznie. Oznacza to, że pracodawca będzie musiał rocznie dopłacić ponad tysiąc złotych za jednego pracownika. Od trzech
Nie pozwólcie, by podzieliły was pieniądze
Pary unikają rozmawiania o pieniądzach, bo ten temat często prowadzi do konfliktu. Z drugiej strony, nie można go też zupełnie pomijać, bo prędzej czy później to też zrodzi problemy. Pieniądze
Wciąż właściciele mieszkań mogą tylko pomarzyć o deflacji
We wrześniu po raz trzeci z rzędu mieliśmy do czynienia z deflacją. Nie przeszkodziło to w niewielkim wzroście kosztów utrzymania mieszkania pomimo taniejących mebli, sprzętu AGD i niektórych nośników energii.