Amerykański dolar słaby na początku piątkowej sesji – raport dzienny FX
Początek piątkowej sesji przynosi osłabienie dolara. Amerykańska waluta jest szczególnie słaba względem japońskiego jena, który dzisiaj wykazuje siłę po zaskakująco dobrych danych dotyczących inflacji i stopy bezrobocia w Japonii. W międzyczasie nowozelandzki dolar atakuje 3-letnie maksimum względem amerykańskiej waluty.
EUR/USD odrabia straty
Ostatnie godziny wczorajszej sesji upływały na wykresie EUR/USD pod znakiem odrabiania wcześniejszych strat. Na koniec dnia kurs tej pary walutowej dotarł do poziomu przewyższającego 1,36. Dzisiaj notowania eurodolara nadal pną się w górę.
Ważnym czynnikiem, który wczoraj zadecydował o słabości amerykańskiej waluty, były gorsze od oczekiwań dane dotyczące wydatków Amerykanów. Ich dynamika w maju wyniosła 0,2% m/m wobec oczekiwań na poziomie 0,4% m/m. Anemiczny wzrost konsumpcji (jak go nazwali analitycy JPMorgan) może utrzymać się w całym II kwartale tego roku – i tym samym utrzymać tendencję z poprzedniego kwartału. W I kw. 2014 r. dynamika wydatków Amerykanów była bowiem najniższa od 5 lat.
Dzisiaj rano EUR/USD kontynuuje ruch w górę. Praktycznie cały wczorajszy spadek został zniwelowany, a notowania tej pary walutowej znajdują się już blisko poziomu 1,3630. To właśnie ten poziom jest najbliższym poziomem technicznego oporu – jeśli zostanie on przełamany, to kolejną barierą, tym razem silniejszą, będzie rejon 1,3650.
Wykres 1. Notowania EUR/USD – dane dzienne.
Japońska inflacja najwyższa od ponad 30 lat
Amerykański dolar jest wyjątkowo słaby względem japońskiego jena. Kurs USD/JPY spadł dzisiaj rano do najniższego poziomu od 5 tygodni. Jen był silny w drugiej połowie bieżącego tygodnia, ale dzisiaj dodatkowo wsparły go dane makro, które napłynęły z Japonii.
Wśród tych danych najwięcej uwagi przyciągnął odczyt inflacji CPI za maj. W ujęciu rdr inflacja ta znalazła się bowiem na poziomie 3,7% – to najwyższy poziom od 1982 ., a więc od ponad trzech dekad. Pozytywnie zaskoczyły także dane z rynku pracy – stopa bezrobocia w maju spadła do poziomu 3,5% (wobec oczekiwanych 3,6%). To najniższa stopa bezrobocia od 1997 r. Pozytywne informacje z japońskiej gospodarki skłaniają do spekulacji o tym, że bank centralny Japonii powstrzyma się od dalszych działań stymulujących gospodarkę. To zaś sprzyja silniejszemu jenowi.
Obecnie notowania USD/JPY dotarły do okolic 101,30 – jest to rejon technicznego wsparcia. Jeśli zostanie on pokonany, to wartość tej pary walutowej prawdopodobnie spadnie poniżej 101,00. Kolejną barierą dla niedźwiedzi są poziomy 100,80 oraz 100,00.
Wykres 2. Notowania USD/JPY – dane dzienne.
Nowozelandzki dolar przyciąga inwestorów
Tymczasem dobrą passę kontynuują notowania NZD/USD. Nowozelandzki bank centralny wciąż jest skłonny do zacieśniania polityki monetarnej, co przyciąga inwestorów na rynek NZD. Obecnie główna stopa procentowa w Nowej Zelandii wynosi 3,25% – to najwyższy poziom na świecie wśród krajów rozwiniętych gospodarczo.
Wczoraj notowania NZD/USD naruszyły techniczny opór w okolicach 0,8778, wyznaczony przez lokalny szczyt z 6 maja br. Dzisiaj rano poziom ten pozostaje niepokonany, a notowania tej pary walutowej delikatnie spadły – jednak w ciągu ostatnich godzin zbliżyły się one do rejonu 0,8790, osiągając tym samym najwyższą wartość od początku sierpnia 2011 r., a więc od niemal 3 lat. Wówczas notowania tej pary walutowej osiągnęły maksimum na poziomie 0,8841 – i to jest obecnie silny poziom oporu dla NZD/USD.
Wykres 3. Notowania NZD/USD – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
GBP/USD: lokalny podwójny szczyt
Na parze GBP/USD ukształtowała się lokalne formacja podwójnego szczytu na poziomie istotnego oporu. Przebicie jej linii szyi powinno doprowadzić do większej korekty ostatnich silnych wzrostów i spadków być może nawet
USD/CAD: powrót do wsparcia
Kurs USD/CAD odbił się od oporu przy 1,2660 i zanegował wybicie z formacji zbliżonej do trójkąta. Obecnie notowania kierują się z powrotem do wsparcia na 1,2360. Od zachowania ceny w
Euro pójdzie jeszcze w górę – Raport dzienny FX
Piątkowe dane z Niemiec dają rynkom pretekst do rozegrania scenariusza zakładającego, że ECB nie będzie się spieszył z kolejnymi decyzjami. Tym samym ubiegłotygodniowe plotki agencji MNI o cięciu stóp o
11-letnie maksima na USD/TRY
W trakcie dzisiejszej sesji kwotowania tureckiej liry spadły do 11-letnich minimów względem dolara amerykańskiego. Równocześnie na tamtejszej giełdzie obserwujemy spadek wyceny akcji banków. Jest to kontynuacja ruchu wzrostowego na USD/TRY
EUR/CHF na 3-tygodniowych maksimach
Wtorkowy handel na rynku walutowym przynosi wzrost pary EUR/CHF do okolic 3-tygodniowych maksimów. Jest to kontynuacja reakcji rynkowej na odrzucenie przez szwajcarów konieczności zwiększenia pozycji na złocie przez SNB. W
Spekulacje na temat ECB – Raport dzienny FX
Ciekawe plotki opublikowała ostatnio agencja MNI powołując się na swoje źródła w Europejskim Banku Centralnym. Wątek dotyczy Grecji, a konkretnie tego, czy ECB powinien w ramach programu QE nabywać także
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!