Amerykanie powoli się wyciszają

Amerykanie powoli się wyciszają

W USA piątkowe kalendarium było praktycznie puste. Nie było w nim ani raportów ani wydarzeń, które mogłyby wpłynąć na nastroje graczy. To był dobry dzień na niewielkie odbicie, ale gracze weszli w fazę „boimy się Fed”, więc pewności, że indeksy wzrosną nie było.

Poza tym sytuacja, w której wygasają liczne serie instrumentów pochodnych zazwyczaj prowadzi do sporej zmienności i do wzrostu wolumenu, ale rzadko do dużych zmian indeksów.

Wzrost rentowności obligacji nadal szkodził akcjom, ale pojawiły się już głosy mówiące o tym, że pieniądze z obligacji pójdą w akcje. Indeksy po początkowym wzroście szybko zabarwiły się na czerwono. NASDAQ tracił już ponad jeden procent, ale wtedy indeks S&P 500 dwa razy przetestował wsparcie z końca kwietnia. Wyrysował podwójne dno i zaczął rosnąć. Zabarwił się na zielono, ale dalej nie chciał ruszyć.

W ostatniej godzinie sesji byki wzięły się do pracy i indeksy zaczęły pełznąć na północ. Nic z tego jednak nie wyszło. Można uznać, że sesja zakończyła się neutralnie. Jednak po kolejnym, dużym wzroście rentowności obligacji takie zakończenie należy uznać za sukces byków.

GPW rozpoczęła dzień od niewielkiego odbicia, ale prawie natychmiast niedźwiedzie weszły do gry i WIG20 zabarwił się na czerwono. Spadał też MWIG40 i SWIG80. Spadki WIG20 po potężnej, czwartkowej, przecenie musiały bardzo niepokoić posiadaczy akcji.

W tej sytuacji nie dziwiło już to, że po wielogodzinnej stabilizacji (z lekkim osuwaniem się w tle) po pobudce w USA doszło do wyłamanie dołem. Nadal najbardziej szkodziły WIG20 spadki cena akcji KGHM i Pekao (razem dawały połowę spadku indeksu). Czekano na ostatnią godzinę i rozliczanie kontraktów. I doczekano się – kolejnej ponad trzyprocentowej przeceny z zejściem WIG20 poniżej kwietniowego dna.

Uważam, że duże kapitały zaangażowane w kontrakty i w arbitraż na umiarkowanym obrocie wyrysowały przez 1,5 miesiąca formację ORGR (mocny sygnał kupna) po to, żeby doprowadzić do dużych spadków (i zysku na krótkich pozycjach) przed piątkowym wygasaniem czerwcowej linii kontraktów. Sytuacja po posiedzeniu FOMC (spadki na innych giełdach, gdzie trwała normalna majowo-czerwcowa korekta i problemy rynku międzybankowego w Chinach) pozwoliła na znaczne zwiększenie skali tych spadków.

Zakładam, że po tej histerycznej, sterowanej przecenie WIG20 sytuacja zacznie się uspokajać, a w lipcu indeks będzie rósł – podczas sezonu publikacji raportów kwartalnych przez amerykańskie spółki. Jednak po takim ciosie będzie bardzo trudno o szybki powrót do trendu wzrostowego. Chodzi oczywiście o WIG20, bo na mniejszych spółkach będzie dużo lepiej.

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Czy zasady wywłaszczenia są korzystne dla przedsiębiorców?
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Fed znowu gołębi

Publikacja minutek z ostatniego posiedzenia FOMC wywołała spore zamieszanie zarówno na rynku walut, jak i akcji. „Wielu uczestników dostrzegło, że Komitet powinien pozostać uważny na dowody możliwej obniżki długoterminowych oczekiwań

Komentarze rynkowe 0 Comments

Bardzo dobre dane ze Stanów i gołębi Mario

Pomimo iż większość inwestorów oczekiwała wczoraj wiele po komunikacie Banku Anglii i konferencji prezesa EBC, to te wydarzenia wbrew pozorom nie miały tak silnego wpływu na rynki, jak publikowane także

Komentarze rynkowe 0 Comments

Czekanie na impulsy

Poniedziałkowy poranek przynosi niewielkie zmiany na rynku walutowym. Złoty pozostaje blisko poziomów z piątku, czekając na nowe impulsy. Jeżeli się nie pojawią jest szansa na jego lekkie umocnienie. O godzinie

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz makro-walutowy

Deflacja w Polsce nadal się pogłębia Od początku lutego na głównej parze walutowej panuje względny spokój, gdyż dzienne wahania są nieporównywalnie mniejsze niż w miało to miejsce w poprzednim miesiącu.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – złotego czeka trudny okres

W ostatnich miesiącach polska waluta traciła dość wyraźnie wobec dolara, ale zachowywała się stabilnie wobec euro. Była to zasługa względnego spokoju na globalnych rynkach akcji. Teraz jednak te uwarunkowania się

Komentarze rynkowe 0 Comments

Hossa w Państwie Środka

Początek tygodnia został zdominowany przez wystąpienia przedstawicieli największych banków centralnych. W czasie przemówienia wygłoszonego przed komisją ds. gospodarczych i monetarnych Parlamentu Europejskiego, Mario Draghi podkreślił, że rozpoczęty dwa tygodnie temu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź