Ambitne plany deweloperów

Ambitne plany deweloperów

W 2014 r. deweloperzy rozpoczęli 69,7 tys. mieszkań, o 35,8 proc. więcej niż rok temu. Statystyki pozwoleń na budowę (wzrost ich liczby o prawie 40 proc.) sugerują, że na kolejne kwartały firmy budujące mieszkania również spoglądają z optymizmem.

W grudniu ubiegłego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 5400 mieszkań, w porównaniu do bardzo słabego grudnia 2013 r. oznacza to wzrost o 76,6 proc. Ale grudniowy wynik to nie wyjątek, cały rok był dla branży deweloperskiej bardzo dobry. W ciągu 12 mies. firmy budujące mieszkania na sprzedaż rozpoczęły 69723 budowy, o 35,8 proc. więcej niż przed rokiem. Tak dużo nie budowano od wiosny 2012 r., ale wówczas było to związane z wejściem w życie ustawy deweloperskiej.

1

Jeszcze większy wzrost zanotowali deweloperzy jeśli chodzi o uzyskiwane w urzędach pozwolenia na budowę. W całym roku było ich łącznie 77489 szt., o 38,3 proc. więcej niż w 2013 r. To wyraźny znak, że firmy mają ambitne plany na kolejne kwartały i wierzą, że dobra koniunktura na rynku będzie dalej trwać i to mimo zaostrzenia polityki kredytowej spowodowanego wzrostem wymaganego wkładu własnego z 5 do 10 proc. W samym grudniu pozwoleń było 6708, co oznacza wzrost o 12,4 proc. w relacji do grudnia poprzedniego roku i o 13,9 proc. w stosunku do listopada 2014 r.

Zakończony niedawno 2014 rok był za to stabilny jeśli chodzi o liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. W całym roku deweloperzy oddali 58882 mieszkania, o 4,3 więcej niż przed rokiem, aczkolwiek grudzień był dla nich pod tym względem słabszy. W miesiącu tym na rynek trafiło od deweloperów 6489 lokali, co w relacji do listopada oznacza spadek o 9,5 proc.

Aktywność deweloperów okresach 12-miesięcznych

2

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Optymizm deweloperów widoczny w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego jest widoczny także w wynikach firm notowanych na giełdach oraz w raportach firm badawczych. Wg REASa sprzedaż deweloperów na sześciu największych rynkach była najwyższa w historii i wyniosła 43 tys. mieszkań. Stoją za nim m.in. wprowadzenie programu wsparcia kupujących swoją pierwszą nieruchomość Mieszkanie dla Młodych, rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce i spadająca atrakcyjność bezpiecznych sposobów na lokowanie pieniędzy (lokaty, obligacje).

Nadchodzące miesiące mogą za to być trochę słabsze jeśli chodzi o sprzedaż, a to w związku z początkiem obowiązywania wyższego wkładu własnego od 1 stycznia 2015 r. Część klientów kupiła mieszkanie wcześniej (by zrobić to na starych zasadach), to może doprowadzić do czasowego (trwającego np. kilka miesięcy) spadku popytu.

Marcin Krasoń, Home Broker

Previous Dane o produkcji z Polski dokładają argumentów jastrzębiom z RPP
Next Wyłamanie na EUR/GBP

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Warszawskie minimieszkania. Za ile?

W powstających w Warszawie osiedlach największe wzięcie mają najniżej wycenione mieszkania. W kwocie do 200 tys. zł kupimy tylko kawalerkę. A jakie mieszkania znajdziemy w nowych projektach w cenie do

Nieruchomości 0 Comments

Warszawski rynek nieruchomości w 2014 roku; perspektywy na 2015

Rok 2014 na warszawskim rynku nieruchomości to przede wszystkim stabilne ceny. I choć ich wahania na przestrzeni 12 miesięcy się zdarzały, były na tyle niewielkie, że liczba sprzedanych mieszkań wciąż

Nieruchomości 0 Comments

Po jakie umowy zwykle sięgają deweloperzy?

Do podstawowych obowiązków dewelopera należy oferowanie nieruchomości oraz pozyskiwanie klientów i podpisywanie umów. Ze względu na rodzaj transakcji dobierane są inne dokumenty. Z których umów mogą korzystać deweloperzy? Zgodnie z

Nieruchomości 0 Comments

Warszawa na tle Europy – Europejski Rynek Biurowy 2013

Analiza warszawskiego rynku biurowego, przeprowadzona przez BNP Paribas Real Estate, potwierdza przypuszczenia ekspertów – rok 2013 będzie rekordowy pod względem oddanej powierzchni biurowej. Raport Europejski Rynek Biurowy pokazuje również, że

Nieruchomości 0 Comments

Na czym polega najem okazjonalny?

Od 2009 roku w kraju funkcjonuje tzn. najem okazjonalny. Jest trochę inny od tradycyjnego i daje większą ochronę dla właścicieli nieruchomości. Czym jest najem okazjonalny? Dlaczego warto z niego skorzystać?

Nieruchomości 0 Comments

W Polsce najem jest 2 razy droższy niż w Niemczech i 3 razy droższy niż w Austrii

W Polsce za cenę zakupu mieszkania można je wynajmować przez 15 lat. Jest to okres o 10 lat krótszy niż europejska średnia oraz dwa razy krótszy niż w Niemczech –

1 Comment

  1. grahamka
    05 lutego, 14:40 Reply
    będą dużo budować to dobrze, będzie w czym wybierać, ja właśnie z Home Brokerem szukam mieszkania dla siebie, podoba mi się to, że trafiłam na profesjonalnego pośrednika i to, że mają dostęp do naprawdę bardzo wielu ciekawych nieruchomości, dużo mają na wyłączność.

Zostaw odpowiedź