Al-Badri: jesteśmy blisko dna na rynku ropy – raport surowcowy

Al-Badri: jesteśmy blisko dna na rynku ropy – raport surowcowy

Początek nowego tygodnia na rynkach towarowych odznaczył się przewagą koloru czerwonego. Spadały ceny surowców energetycznych, niektórych metali, a także wielu towarów rolnych, z pszenicą na czele. Indeks CRB zanotował spadek o 0,26% do poziomu 216,05 pkt.

Szef OPEC: niedługo cena ropy zacznie rosnąć

W poniedziałek spadły ceny m.in. ropy naftowej. Cena europejskiej ropy gatunku Brent zniżkowała o prawie procent, natomiast amerykańska ropa WTI została przeceniona o pół procenta. Presja podaży wynikała m.in. z zapowiedzi kontynuacji dotychczasowej polityki w zakresie produkcji ropy naftowej przez nowego króla Arabii Saudyjskiej.

Wczoraj jednak uwaga inwestorów została odwrócona od zmiany władzy w Arabii Saudyjskiej, na rzecz przemawiającego w Londynie szefa OPEC, Abdullaha al-Badri. Badri skomentował obecną sytuację na rynku ropy naftowej – stwierdził, że notowania tego surowca prawdopodobnie osiągnęły już dno i niedługo zaczną odbijać w górę.

Badri po raz kolejny wytłumaczył także sens polityki OPEC, polegającej na kontynuacji dużego wydobycia ropy naftowej pomimo spadku cen tego surowca. Szef OPEC zaznaczył, że jakiekolwiek ograniczenie produkcji w krajach należących do OPEC doprowadziłoby do ograniczania inwestycji w nową infrastrukturę wydobywczą – co z kolei za kilka lat mogłoby doprowadzić do niedostatecznej produkcji i poszybowania cen ropy naftowej w górę. Badri zaznaczył, że sytuacja wtedy mogłaby być nawet gorsza niż w 2008 r., kiedy to notowania ropy naftowej osiągnęły rekordowe 147 USD za baryłkę. Wymienił on poziom nawet 200 USD za baryłkę.

Słowa Abdullaha al-Badri nie wstrząsnęły rynkiem. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 45 USD za baryłkę.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Niewielki popyt na pszenicę

Strona podażowa dominowała wczoraj także na rynkach towarów rolnych. Relatywnie mocno przeceniona została pszenica, której cena spadła o 1,8%. Zresztą, notowania tego zboża systematycznie spadają już od ponad miesiąca.

Przecena pszenicy jest uzasadniona fundamentalnie. Podaż tego zboża na świecie jest na tyle duża, że nie nadąża za nią popyt. W minionym tygodniu amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podał kolejne relatywnie słabe dane dotyczące eksportu pszenicy z USA, które świadczą o niewielkim zainteresowaniu kupujących amerykańskim zbożem. Jednak ceny pszenicy spadają również w Europie, co pokazuje, że nadpodaż nie jest tylko problemem amerykańskim.

2

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Krajowe dane
Next Do 2022 roku wszyscy będą mieszkać w Inteligentnym Domu

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Zapasy ropy wciąż rosną – Raport surowcowy

W centrum uwagi: •Ropa : Wczoraj dane API, dzisiaj EIA •Złoto: Stabilnie powyżej ważnego wsparcia Koszyk notowań surowców Thomson Reuters/Jefferies CRB wczoraj poszedł w dół do 221,04 pkt. Nie doszło

Analizy surowców 0 Comments

Spadek zapasów ropy naftowej w USA – raport surowcowy

Wtorek był już trzecim z kolei dniem, w którym indeks CRB praktycznie stał w miejscu. Wczoraj wartość indeksu ledwo drgnęła (wzrosła o 0,01%) i na koniec dnia wyniosła 307,28 pkt.

Analizy surowców 0 Comments

Silne odbicie na miedzi

Wykres dzienny złota przybiera formę krótkoterminowej konsolidacji. Od ośmiu sesji cena porusza się przede wszystkim w wąskim zakresie 1460-1480$. Obszar ten jest powyżej linii kinjun sen, co może sugerować kontynuację

Analizy surowców 0 Comments

Obawy o pogorszenie jakości kukurydzy i soi w USA – raport surowcowy

Nowy tydzień na rynkach towarowych nie przyniósł poprawy nastrojów wśród inwestorów. Wczoraj indeks CRB znów zanotował spadek. Tym razem było to symboliczne -0,02%, jednak w ciągu dnia zniżka była wyraźniejsza,

Analizy surowców 0 Comments

Szybkie tempo zasiewów kukurydzy w USA – raport surowcowy

W poniedziałek nastroje na rynkach surowcowych były mieszane. Indeks CRB zanotował symboliczny spadek o 0,05% do poziomu 227,84 pkt. Ten neutralny wynik był rezultatem spadku cen ropy naftowej, miedzi oraz

Analizy surowców 0 Comments

Produkcja ropy w OPEC największa od 2 lat – raport surowcowy

Po niezłym poniedziałku na rynkach towarowych, wtorkowa sesja przyniosła diametralną zmianę nastrojów. Na rynkach większości surowców zdecydowanie dominowała strona podażowa, co zaowocowało spadkiem wartości indeksu CRB o 1,62% do poziomu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź