Złoto umacnia swoją pozycję: analiza rynku złota

Ku uciesze inwestorów, złoto zakończyło pierwszy pełny tydzień nowego roku na plusie. W stosunku do poprzedzającego tygodnia cena królewskiego kruszcu wzrosła o prawie 10 USD i o ponad 50 PLN.

Już w pierwszym dniu tygodnia złoto rozpoczęło wędrówkę na północ. Żółty metal zdołał szybko odrobić straty rzędu 30 USD poniesione w pierwszej połowie dnia. Na zamknięciu giełdy w Londynie uncja kruszcu kosztowała 1246,25 USD.

We wtorek, ze względu na umacniającego się dolara i pozytywne dane z sektora produkcji przemysłowej, na rynku metali szlachetnych rozpoczęły się przeceny. Pomimo obniżek, złoto zdołało utrzymać się powyżej psychologicznej bariery 1200 USD.

W środę kruszec nadal kierował się na południe. Jednak, podobnie jak we wtorek, cena utrzymała się powyżej bariery i uncja kosztowała 1221 USD. W Polsce cena ta wynosiła 3750,55 PLN.

Motorem wspierającym ceny złota, które pomimo obniżek utrzymały się powyżej psychologicznych barier, z pewnością jest Azja. Chińczycy bowiem kontynuują zakupy fizycznego kruszcu przed zbliżającym się chińskim nowym rokiem. Dodatkowo, wsparciem dla złota są tradycyjne przetasowania portfeli inwestycyjnych w związku z nowym rokiem. Program QE3 wywindował ceny akcji do niebezpiecznych i niestabilnych poziomów. W związku z tym inwestorzy chętniej kierują się w stronę bezpieczniejszego złota.

W czwartek byk ponownie zawitał na rynek metali szlachetnych. W oczekiwaniu na najważniejsze dane tygodnia, czyli dane z rynku pracy, cena kruszcu powoli rosła.

Po piątkowym ogłoszeniu grudniowych danych dotyczących zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, cena złota wzrosła o prawie 20 USD. Liczba nowozatrudnionych pracowników wyniosła tylko 74,000, znacznie mniej niż spodziewane 200,000.

Ostatecznie złoto zamknęło tydzień na poziomie 1244,25USD i 3819,85PLN.

Początek nowego roku to czas podsumowań. Jak już nieraz przypominaliśmy, złoto nadal, pomimo obniżek cen, przyciąga inwestorów. Dowodzą tego bardzo pozytywne dane podsumowujące sprzedaż w 2013 roku.

Mennica Stanów Zjednoczonych, odnotowała 13,75% wzrostu sprzedaży złotych Orłów i aż 81,06% wzrostu sprzedaży złotych Bizonów! W Kanadzie, jak podaje Royal Canadian Mint, sprzedaż złotych Liści Klonowych w trzecim kwartale 2013 wzrosła o 82,5% w porównaniu z tym samym okresem w 2012 roku. Australijska mennica Perth Mint bulionowego w 2013 roku odnotowała 41% wzrostu sprzedaży złota.

Należy również wspomnieć o 302-tonowych zakupach złota przez bank centralny Turcji w 2013 roku – największych w historii tego kraju.

Już teraz warto skorzystać z atrakcyjnych cen złota, ponieważ obniżki na rynku metali szlachetnych mogą nie potrwać długo. Indie rozważają zmniejszenie restrykcji na zakup złota. Znacznie ułatwi to zakupy kruszcu mieszkańcom, którzy jak wiemy, miłują się w złocie. Decyzja ta może mieć ogromny wpływ na sytuację na rynku metali szlachetnych w 2014 roku. Restrykcje te bowiem były jedną z większych przeszkód dla wzrostu cen złota w 2013.

 

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Previous Srebro powoli odrabia straty: analiza rynku srebra
Next EUR/PLN: w trendzie spadkowym

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

USA i Arabia Saudyjska nadal produkują dużo ropy – raport surowcowy

Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych odznaczył się przewagą strony podażowej. Wartość indeksu CRB spadła wczoraj o 1,66% do poziomu 248,13 pkt. Liderami spadków po raz kolejny były surowce energetyczne.

Analizy surowców 0 Comments

Kolejny wzrost zapasów ropy w USA – raport surowcowy

Wczoraj notowania indeksu CRB spadły symbolicznie, bo o 0,07%, kończąc środową sesję na poziomie 215,89 pkt. Presję spadkową na wartość indeksu wywierały przeceniane metale, ropa WTI oraz część towarów rolnych,

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynku miedzi – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB po raz kolejny zniżkowały – tym razem spadek wyniósł 0,21% i doprowadził notowania tego indeksu do poziomu 288,02 pkt. Zniżka ta była przede wszystkim rezultatem

Analizy surowców 0 Comments

Dalsze spadki cen złota i srebra – raport surowcowy

Wczorajsza sesja na wykresie surowcowego indeksu CRB zakończyła się na minusie. Wartość tego indeksu spadła o 0,20% do poziomu 306,01 pkt. Zniżce notowań towarów sprzyjał silny dolar – US Dollar

Analizy surowców 0 Comments

Tygodniowy raport z rynku surowców: Złoto

Spadki na rynku stopy procentowej w USA, które nastąpiły w efekcie ostatniej decyzji FED o nieograniczaniu QE3 oraz w wyniku wejścia amerykańskiej administracji w stan spoczynku, wbrew pozorom nie doprowadziły

Analizy surowców 0 Comments

Bliski Wschód w centrum uwagi na rynku ropy – raport surowcowy

W poniedziałek notowania surowcowego indeksu CRB utrzymywały się na wysokim poziomie – indeks ten zakończył wczorajszą sesję wartością 309,83 pkt. po symbolicznym spadku o 0,05%. Wzrosły ceny ryżu, miedzi, ropy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź