Fed obniżył skalę skupu aktywów do poziomu 75 mld USD miesięcznie
Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 75 mld USD miesięcznie. Fed podjął tym samym pierwszy krok w kierunku wycofywania się z bezprecedensowo luźnej polityki monetarnej, która pomogła gospodarce USA.
„Wobec postępu jaki dokonał się na rynku pracy, komitet zdecydował się na skromne organicznie tempa skupu aktywów” – napisano w oświadczeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku wydanym po posiedzeniu.
„Jeśli napływające informacje będą potwierdzały oczekiwania FOMC co do kontynuacji poprawy na rynku pracy oraz inflacji zmierzającej w kierunku długoterminowego celu, komitet prawdopodobnie dalej będzie stopniowo ograniczał skalę skupu aktywów” – dodano.
Amerykański Bank Centralny zdecydował o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 75 mld USD miesięcznie. Fed będzie tym samym teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 40 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 35 mld USD miesięcznie.
Z ankiet przeprowadzonych przez agencję Bloomberg wynikało, że większość analityków zakładała pozostawianie programu QE bez zmian w grudniu. Wobec sygnałów poprawy sytuacji na amerykańskim rynku pracy, jak również znacznego zmniejszenia się niepewności co do kształtu polityki fiskalnej w USA, po porozumieniu jakie w ubiegłym tygodniu udało się osiągnąć w Kongresie USA, na rynku nie brakowało jednak głosów, że Rezerwa Federalna podejmie decyzję o rozpoczęciu wygaszania programu luzowania ilościowego już w środę.
Listopadowy raport z amerykańskiego rynku pracy wskazał na spadek stopy bezrobocia w USA w ubiegłym miesiącu 7,0 proc., co jest najniższym poziomem od listopada 2008 r. W listopadzie liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 203 tys., podczas gdy w październiku wzrosła o 200 tys., po korekcie.
Fed powtórzył, że zamierza pozostawić bez zmian obecne „wyjątkowo niskie” stopy procentowe w USA, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.
Fed dodał jednocześnie w środę, że będzie „prawdopodobnie wskazane” utrzymywanie poziomu benchmarkowych stóp procentowych na obecnym poziomie 0,25 proc. „na długo po tym, jak stopa bezrobocia spadnie poniżej 6,5 proc., szczególnie jeśli projekcje będą wskazywały na inflację poniżej 2 proc.”.
Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA zaplanowane jest na 28-29 stycznia. Będzie to ostanie posiedzenie z udziałem prezesa Fed Bena Bernanke, którego kadencja na tym stanowisku dobiega końca w styczniu.
Prezydent USA Barack Obama nominował na początku października na stanowisko nowego prezesa Fed Janet Yellen, dotychczasową wiceprezes Rezerwy Federalnej. Rynek ocenia, że wybór dotychczasowej wiceprezes Fed oznacza kontynuację dotychczasowego nastawienia w polityce monetarnej amerykańskiego banku centralnego. (PAP)
Materiał prasowy
Może to Ci się spodoba
Konflikt w Jemenie wstrząsa rynkiem FX
W czwartek geopolityka wysuwa się na pierwszy plan wraz z rozpoczęciem nalotów przez Arabię Saudyjską i koalicjantów na cele w Jemenie. Ropa naftowa jest wyżej, wspierając NOK i CAD. Tracą
Poranny komentarz walutowy – RNBZ osłabia nowozelandzkiego dolara
Mniej intensywny kalendarz w porównaniu do ubiegłego tygodnia nie przeszkadza inwestorom na rynku walutowym. Wydarzeniem dzisiejszego poranka jest ogromna wyprzedaż dolara nowozelandzkiego, który traci po opublikowanym dziś w nocy przez
Złoty stabilnie na otwarciu tygodnia
Krajowa waluta na razie utrzymuje „zdobycze” z piątku, kiedy to nieco zyskała na wartości. W poniedziałek rano (godz. 9:41) euro oscyluje wokół 4,1850 zł, a dolar 3,2530 zł. Pretekstem stały
Komentarz PLN: 9-miesięczne minima na EUR/PLN
Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację złotego po wczorajszym wyraźnym umocnieniu. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1079 PLN za euro, 3,7576 PLN względem dolara amerykańskiego oraz
Grecja będzie coraz bardziej ciążyć na euro
Grecki minister ds. wewnętrznych Nikos Voutsis przyznał, że kraj nie ma wystarczających środków, aby uregulować czerwcowe zobowiązania na rzecz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które łącznie przekraczają 1,6 mld EUR. Jedynym rozwiązaniem
Warszawa idzie śladem Szanghaju
Na świecie korekta słabnie, w Warszawie nabiera tempa. Wykres indeksu naszych największych spółek najbardziej przypomina obraz kreślony przez wskaźniki na giełdzie w Chinach. Powody do niepokoju są odmienne, ale reakcja
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!