Jak założyć spółkę jawną?
Spółka jawna to dziś najprawdopodobniej najłatwiejsza w prowadzeniu spółka osobowa. Dlatego też pewnie taka duża powszechność zakładania. Zwykle, ma własny majątek (wkład własny współwłaścicieli spółki oraz profity napływające w czasie jej prowadzenia).
Właściwie jak założyć spółkę jawną? Według art. 25 Kodeksu Spółek Handlowych najistotniejsza jest umowa, która musi być sporządzona w formie pisemnej, w innym razie nie ma mocy prawnej. W umowie takiej pojawić się powinny podstawowe wiadomości, to jest:
– nazwa (to przede wszystkim nazwa przedsiębiorstwa lub nazwisko co najmniej jednego ze wspólników + dopisek ,,spółka jawna” lub ,,sp.j.”),
– siedziba firmy (koniecznie teren RP),
– wpłaty własne wspólników (wszystko, co przyda się w prowadzeniu spółki – wkład finansowy, nieruchomości, usługi, dobra rzeczowe),
– powód działania spółki (należy go określić na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności wpisując kod przypisany do konkretnego typu działalności,
– okres trwania (często na ogół nieokreślony, ale można zabezpieczyć się podając sprecyzowany termin i w kolejnych umowach konsekwentnie ten czas przedłużać).
Pozostałe (nie są konieczne, ale wskazane jest usystematyzować każdą kwestę) informacje zawarte w umowie:
– procentowy udział wspólników w przychodach i rozchodach,
– obarczenie wspólników konkretnymi zadaniami,
– określenie wspólnika odpowiedzialnego za przedstawicielstwo i prowadzenie dokumentacji spółki (bez takiego dopisku w umowie udział rozdzielany jest po równo).
Działanie spółki rozpoczyna się z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądownictwa. Aby to uczynić należy wypełnić formularze: KRS-W1, KRS-WB. KRS-WK, KRS-WM, KRS-WL Jakie dane należy dostarczyć (wraz ze zgłoszeniem i formularzami) do Sądu Rejonowego? Przede wszystkim:
– nazwa, siedziba/adres spółki,
– cel działania spółki,
– dane osobowe, adresy zameldowania i adresy korespondencyjne wspólników,
– dane osobowe osób reprezentujących spółkę.
Do wyżej wymienionych dokumentów trzeba dołączyć umowę spółki, dowód uregulowania opłaty sądowej (koszt ok. 600 zł) oraz dowód wpłaty za wpis do KRS-u w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (koszt ok. 500 zł).
Spółka jawna rozpoczyna działanie dopiero po doniesieniu wszystkich dokumentów i wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego. Nim to będzie miało miejsce spółka nie ma jakiejkolwiek mocy prawnej.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!