Jak przedsiębiorstwo może obniżyć opłaty za prąd?
Koszty wykorzystywania energii elektrycznej podwyższane są od wielu lat i prawdopodobnie tendencja ta się nie zmieni. Nie może zatem dziwić fakt, że wielu właścicieli potrzebuje oszczędności i próbuje obniżać opłaty eksploatacyjne. Jak właściciele muszą minimalizować zużycie energii? Jakie wytyczne przyniosą mniejsze rachunki?
Oszczędzanie należy rozpocząć od oceny, gdzie zużycie prądu jest za duże. Chodzi o określenie przyczyn wysokich rachunków. Nie należy także pomijać przypadków, w których pozornie nie da się wprowadzić innego rozwiązania.
Dość często przedsiębiorcy obwiniają serwerownie lub linie produkcyjne, wyposażenie biurowe, sprzęty elektroniczne, ogrzewanie oraz oświetlenie pomieszczeń. Każdy z przywołanych przykładów ma mniejszy lub większy wkład w ostateczną kwotę na rachunku, w związku z tym redukcji szukać trzeba wszędzie.
Oznacza to, że sprzęty biurowe powinny pozostawać włączony tylko wtedy, gdy pracują lub ktoś z nich korzysta. Konieczne jest wyłączanie sprzętu w godzinach nocnych lub w momencie braku aktywności. Światło w pomieszczeniach powinno być dopasowane do charakteru pracy, a żarówki energooszczędne. Klimatyzację natomiast należy rozbudować i dołączyć termostat, a całą instalację w limity poboru.
Aby zmniejszyć opłaty eksploatacyjne trzeba przyjąć wiele zasad recyclingu i ekologii. Warto zatem szanować papier, segregować śmieci, umiejętnie gospodarować energią elektryczną oraz wodą. Zmiana ogólnych norm przyjętych w firmie może mieć wpływ na gromadzenie dużych oszczędności.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!