Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca prowadzący działalność sezonową?
O działalności sezonowej można powiedzieć wówczas, gdy prace wykonywane są w określonym czasie w ciągu roku, np. handel zniczami, sprzedaż lodów czy wypożyczanie rowerów. W związku z tym firma działa powiedzmy daw miesiące w ciągu roku. Przedsiębiorcy tacy nie mogą być zwolnieni z kompletowania dokumentacji i mają ustalone zobowiązania wobec urzędu skarbowego.
Procedury związane z założeniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa:
– zgłoszenie prowadzenia firmy do wyznaczonych urzędów, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, wybór sposobu płacenia podatku oraz uzupełnianie księgi zysków i strat,
– rejestracja wszystkich operacji na kasie fiskalnej (chyba, że firma ma za małe dochody),
– wywiązywanie się ze zobowiązań podatkowych do urzędu skarbowego.
Wymienione powinności są pokrewne do zobowiązań ciążących na kierujących zwykłą, całoroczną działalność gospodarczą.
Podczas wyboru formy opodatkowania, przy zakładaniu firmy, należy zadecydować, który nie będzie krzywdzący, na przykład nie będzie zobowiązywał do odprowadzania podatku każdego miesiąca, nawet wtedy, gdy działalność nie jest prowadzona. Dlatego najlepiej wybrać wyliczanie na zasadach ogólnych, co oznacza, że płacony podatek będzie proporcjonalny do otrzymanych przychodów. Oznacza to również, że czas, kiedy firma nie działa, nie musi również odprowadzać podatków (ponieważ nie pozyskuje przychodów).
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!