Kiedy konsument może otrzymać odszkodowanie za wypadek w sklepie?

Kiedy konsument może otrzymać odszkodowanie za wypadek w sklepie?

Zobowiązaniem właściciela sklepu jest zachowanie infrastruktury sklepowej w takim stanie, aby nie zagrażała ona klientom. Odpowiada on za urazy, jakich doznał kupujący wywracając się na śliskiej posadzce.

Zgodnie z przepisami prawa cywilnego właściciel sklepu ponosi odpowiedzialność deliktową, która obejmuje obowiązkowe naprawienie szkody, jeżeli wytworzyła się ona z naszej winy. Dodatkowym wymogiem jest wykazanie, że z winy osoby prowadzącej sklep lub jej pracowników doszło do zdarzenia, którego rezultatem są szkody na osobie (np. skręcona kostka) i mieniu (np. zniszczone ubranie). W takim przypadku zgromadzenie i zabezpieczenie dowodów należy do zadań konsumenta. Warto wykorzystać zeznania świadków i poinformować o zdarzeniu kierownika lub właściciela sklepu, a następnie wystąpić z żądaniem o sporządzenie adnotacji i jej podpisania.

Poszkodowany konsument może starać się o wypłatę odszkodowania, którego wielkość zależy od rodzaju szkód. Wysokość szkód również musi zostać uzasadniona przez poszkodowanego. W takich okolicznościach warto przedstawić rachunki za leczenie, udokumentować wartość utraconych środków pieniężnych i stworzyć listę szkód majątkowych.

Joanna Walerowicz
gazetafinansowa.net

Previous Kiedy będzie można otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane?
Next Czy Polacy oszczędzają?

Może to Ci się spodoba

Ubezpieczenia 0 Comments

Jak otrzymać świadczenie z polisy po stracie najbliższych

Po śmierci bliskiej osoby rzadko zastanawiamy się nad kwestiami polisy ubezpieczeniowej. Żadne pieniądze nie zastąpią bowiem jej życia. Jednak wsparcie finansowe w tak trudnych chwilach będzie nieocenioną pomocą dla najbliższych.

Ubezpieczenia 0 Comments

Usługa „Twoje konto” w AXA DIRECT

Rozwiązanie „Twoje konto”, dostępne na stronie internetowej AXA DIRECT, umożliwia Klientom internetowy dostęp do zarządzania polisą bez konieczności wychodzenia z domu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych funkcji, jakie daje zakładka „Twoje

Ubezpieczenia 0 Comments

Jak kontynuować ubezpieczenie działalności za granicą?

Problem z ubezpieczeniami prowadzonych działalności pojawia się w przypadku działania na terytoriach różnych państw. Osoba pracująca na terenie innego państwa niż to zatrudniające i prowadząca własny biznes podlegała prawu kraju

Ubezpieczenia 0 Comments

Nagrody jubilerskie a składki ubezpieczeniowe

Jedną z opcji opłacania pracownika jest rozdawanie nagród jubilerskich. Ich koszt uzależniony jest od zasobności portfela oraz rodzaju uroczystości. Jak podwładny powinien traktować takie niespodzianki? Czy trzeba opłacać składkę ubezpieczeniową?

Ubezpieczenia 0 Comments

Ubezpieczenie OC firmy

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców są istotnym instrumentem w sferze zarządzania ryzykiem firmy. Główną rolę odgrywa oczywiście czynnik kompensacji strat. Niezauważane pozostają inne funkcje ubezpieczenia takie jak prewencja, czy zwiększenie konkurencyjności

Ubezpieczenia 0 Comments

Jak otrzymać rentę socjalną?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawo do renty socjalnej otrzymuje osoba, która wykazuje niezdolność do pojęcia pracy. Wypłacaniem świadczenia trudni się ZUS, który decyduje o udostępnieniu lub anulowaniu renty.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź