Byki próbowały zwyżki, ale bez animuszu

Byki próbowały zwyżki, ale bez animuszu

Główne indeksy europejskie przez większą część poniedziałkowej sesji szły w górę, odreagowując piątkową silną przecenę, jednak skala zwyżki nie pozwalała na większy optymizm. Przygasł on wyraźnie pod koniec dnia.

Poniedziałek zaczął się na warszawskim parkiecie od kontynuacji uwidocznionej już w trakcie piątkowej sesji względnej siły naszych indeksów, na tle silnie zniżkujących głównych wskaźników w Europie. Na otwarciu WIG i WIG20 zyskiwały po 0,7-0,8 proc., a mWIG40 szedł w górę o ponad 1 proc. Znacznie gorzej zachowywał się sWIG80, rosnący o zaledwie 0,2 proc.

Indeks największych spółek w pierwszej godzinie handlu znalazł się powyżej 2375 punktów, zyskując 1,3 proc. Skalą zwyżki imponował jedynie do południa. Przez kolejne dwie godziny lekko się osuwał, by około godziny 15.00 powrócić w okolice poziomu z otwarcia. Podobnie zachowywał się mWIG40, który dzienny szczyt osiągnął po pierwszych kilkudziesięciu minutach sesji, rosnąc o niemal 1,4 proc. W dalszej części handlu byki oddawały wcześniejsze zdobycze. sWIG80 i WIG Plus już około południa miały trudności z utrzymaniem się nad kreską, a na dobre znalazły się na niewielkim minusie wczesnym popołudniem, tracąc po około 0,2 proc.

W gronie blue chips początkowo bardzo dobrze radziły sobie zwyżkujące po około 2 proc. akcje Asseco, Bogdanki, JSW, KGHM i Lotosu. Z czasem w czołówce pozostały tylko walory Asseco i JSW. Przed południem rolę lidera przejęły papiery PGE, idące chwilami w górę o niemal 3 proc. Jednak i w tym przypadku z czasem skala zwyżki zmniejszyła się do kilku dziesiątych procent. Po południu zainteresowanie inwestorów przeniosło się na akcje Pekao, Tauronu i PZU. Walory tych spółek zyskiwały po 1,5-2 proc. W przypadku ubezpieczyciela mieliśmy do czynienia z pozytywną reakcję na deklarację wypłaty dywidendy w wysokości 29,7 zł na akcję, co dawałoby stopę dywidendy nieco ponad 7 proc.

Na szerokim rynku uwagę zwracał 33 proc. wzrost notowań Calatrawy, będący odreagowaniem niedawnych potężnych spadków. Po informacji o zaskakująco dobrych wstępnych wynikach za pierwszy kwartał, o ponad 10 proc. w górę szły akcje Hawe. Po ponad 7 proc. zyskiwały walory Peliona i Polic. Piątkową przecenę odrabiały papiery Cyfrowego Polsatu, rosnąc także o ponad 7 proc. Sięgającą momentami 24 proc. przecenę zaliczały walory CEDC. Spółka porozumiała się z wierzycielami, ale złe wrażenie zrobiło złożenie wniosku o ochronę, mające umożliwić realizację układu. W jego wyniku pełną kontrolę nad spółką przejmie rosyjski biznesmen Roustam Tariko, który prawdopodobnie wycofa walory firmy z obrotu giełdowego.

Na głównych giełdach europejskich od rana widać było chęć odreagowanie piątkowych, sięgających 2 proc. spadków. Jednak byki nie miały zbyt wiele siły. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zaczęły dzień od wzrostów po 0,3-0,4 proc., a londyński FTSE na otwarciu zyskiwał 0,7 proc. Poranna zwyżka kontynuowana była jedynie w ciągu pierwszych godzin handlu, później zaś wskaźniki systematycznie szły w dół. Mocne wahania nastrojów widoczne były w Atenach. Rano tamtejszy indeks zniżkował o prawie 3 proc., jednak po południu znalazł się nieznacznie nad kreską. Początkowy spadek to efekt przeceny akcji greckich banków. Wskaźnik w Portugalii zniżkował o 1 proc. po orzeczeniu o niezgodności z konstytucję niektórych postanowień pakietu oszczędnościowego, przyjętego przez rząd.

Bykom w europie nie pomagały informacje makroekonomiczne, choć reakcja na nie uwidoczniła się dopiero po pewnym czasie od ich publikacji. Wskaźnik nastrojów inwestorów instytucjonalnych spadł w kwietniu do minus 17,3 punktu, podczas gdy spodziewano się, że osiągnie minus 13 punktów (w marcu wyniósł minus 10,6 punktu). Rozczarowała produkcja przemysłowa w Niemczech. Co prawda wzrosła w lutym w porównaniu do stycznia o 0,5 proc., a więc mocniej niż oczekiwano, jednak w porównaniu do lutego ubiegłego roku spadek wyniósł aż 5,3 proc. W dół skorygowano mocno także dane styczniowe.

Początek handlu na Wall Street przyniósł symboliczne zmiany wskaźników, jednak z czasem zaczęła być widoczna lekka przewaga niedźwiedzi. Po kilkunastu minutach notowań Dow Jones zniżkował o 0,3 proc., a S&P500 tracił 0,2 proc.

Na godzinę przed końcem sesji w Warszawie WIG20 i WIG zyskiwały po 0,3 proc., mWIG40 o 0,5 proc., a sWIG80 tracił kilka setnych procent. Obroty wynosiły 560 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Previous Czym jest Wspólny Słownik Zamówień?
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Kolejna porcja danych

Za nami seria danych z kraju i Europy. Te pierwsze są mieszane, gdzie stopa bezrobocia spada nawet bardziej niż się spodziewano, ale sprzedaż detaliczna wypada naprawdę słabo, gdyż jest nawet

Komentarze rynkowe 0 Comments

Co dalej z ropą

Ceny ropy utrzymują się w długoterminowym trendzie spadkowym. Jednakże krótkoterminowo widać, że przynajmniej na razie popyt i podaz odnalazły punkt równowagi. Kluczem do powrotu do dynamicznych spadków będzie przebicie minimów

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty w obszarze poniedziałkowego otwarcia. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2730 PLN za euro, 3,2087 PLN wobec dolara amerykańskiego

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – kolejne rozczarowujące dane z Niemiec

Dzisiejszy poranek na rynku walutowym, w przeciwieństwie do ostatnich dni, upływa w spokojnej atmosferze. Najsłabszą walutą z grona G10 jest japoński jen, który traci w reakcji na gorsze od oczekiwanych

Komentarze rynkowe 0 Comments

Blok dolarowy: AUD – to raczej byłoby na tyle

Bank Rezerw Australii zaskoczył sprzedających AUD i dziś rano mamy silne odbicie na AUD/USD i AUD/NZD. Jednakże fundamentalnie aussie ma więcej powodów, by się osłabiać i ten kangur już wyżej

Komentarze rynkowe 0 Comments

Raport dzienny Forex

Zwycięstwo Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu jest pyrrusowe. Koalicja CDU/CSU nie może rządzić samodzielnie, a jej dotychczasowy sojusznik – liberalna FDP – znalazł się poza parlamentem. Chadecy mogą się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź