Komentarz surowcowy

Komentarz surowcowy

W centrum uwagi:

• Północnoafrykańskie protesty istotne na rynku ropy
• USA: minęło ryzyko huraganu
• Delikatne odreagowanie na wykresach metali

Po wyjątkowo dobrych kilku sesjach ubiegłego tygodnia, w piątek optymistyczne nastroje inwestorów na rynkach towarowych nieco osłabły. Indeks CRB zanotował symboliczny wzrost o 0,01%, pozostając tym samym powyżej lokalnego szczytu indeksu sprzed miesiąca, co oznacza najwyższy poziom od początku maja br.

Północnoafrykańskie protesty istotne na rynku ropy

Dzisiaj rano na rynkach surowcowych widać odreagowanie. Dotyczy ono także notowań ropy naftowej, które w ostatnich dniach pięły się systematycznie w górę. Dzisiejsza poranna przecena notowań ropy WTI jest jednak niewielka – cena surowca nadal utrzymuje się w rejonie 107 USD za baryłkę, a więc blisko tegorocznych rekordów cenowych.

Wysoka cena ropy naftowej nie dziwi w obliczu napiętej sytuacji politycznej w Afryce Północnej. Największą uwagę przyciąga oczywiście Egipt. Nie jest to ważny kraj na naftowej mapie świata, jednak sytuacja w Egipcie wpływa na oczekiwania związane ze stabilnością (lub raczej ostatnio: niestabilnością) sytuacji politycznej w krajach ościennych, które na rynku ropy są ważniejsze. Jeśli niespokojnie zrobiłoby się w innych krajach Afryki Północnej oraz na Bliskim Wschodzie, wywierałoby to sporą presję na wzrost notowań ropy.

Ta sytuacja nie jest zresztą całkowicie hipotetyczna, bowiem protesty są ostatnio także zmorą Libijczyków. Doprowadziły one do znaczącego spadku wydobycia ropy naftowej w Libii oraz eksportu surowca z tego kraju – a to nie pozostało bez wpływu na cenę ropy, zwłaszcza w Europie (dokąd trafia większość libijskiej ropy).

USA: minęło ryzyko huraganu

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach cenę ropy podtrzymywało przerwanie prac na niektórych platformach naftowych w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Ich pracownicy zostali ewakuowani ze względu na niebezpieczeństwo nadejścia huraganu. Niemniej jednak, w minioną niedzielę pojawiły się uspokajające informacje na ten temat: spółka BP poinformowała, że ryzyko nadejścia tropikalnej burzy minęło, a pracownicy platform wiertniczych mogą zacząć wracać do pracy.

W Zatoce Meksykańskiej produkowane jest około 23% amerykańskiej ropy naftowej, dlatego region ten ma duże znaczenie na naftowej mapie USA.

Dzisiaj rano notowania ropy WTI pozostają ponad poziomem technicznego wsparcia w okolicach 106,90-107,00 USD za baryłkę. Wysoki poziom notowań może zostać utrzymany, jeśli na rynkach finansowych będzie dzisiaj tak spokojnie, jak dzisiejszego poranka. Na poniedziałkową sesję nie jest zaplanowana publikacja żadnych istotnych danych makro, co zwiększa prawdopodobieństwo spokojnego scenariusza na poniedziałek. Dopiero jutro pojawią się pierwsze dane dotyczące zapasów ropy, a pojutrze – ważny protokół z posiedzenia FOMC, który rzuci więcej światła na dalszą politykę monetarną w USA.

Delikatne odreagowanie na wykresach metali

To, czy i kiedy Rezerwa Federalna zdecyduje się na ograniczanie skupu aktywów, będzie miało wpływ także na notowania metali, zarówno tych przemysłowych, jak i tych szlachetnych. W ostatnich dniach na rynkach miedzi, złota czy srebra przeważali optymiści. Dzisiaj ceny tych metali delikatnie odreagowują wzrosty, na co wpływ ma m.in. poranna siła amerykańskiego dolara.

To właśnie sytuacja na rynku walut może mieć w najbliższym czasie największe przełożenie na notowania metali. Istotny dla inwestorów będzie bowiem protokół z posiedzenia FOMC, który opublikowany zostanie w środę. Jeśli informacje w nim zawarte zasugerują możliwość rychłego rozpoczęcia wycofywania się Fed z programu QE3, to będzie to sprzyjać powrotowi do spadków cen miedzi, złota czy srebra.

 

 

 

Dorota Sierakowska
Analityk

Previous Raport dzienny Forex
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Blok dolarowy: kiwi dostał wiatru pod skrzydła

Najsilniejszy w historii odczyt sprzedaży detalicznej z Nowej Zelandii pozwolił kiwi z nawiązką odrobić straty do USD. AUD/NZD trzyma się jednak wysoko, gdyż popyt na waluty surowcowe jest rozległy. W

Komentarze rynkowe 0 Comments

Niepewność zagościła na Wall Street

W USA we wtorek na wokandzie stanęła tylko jedna kwestia: czy wpływ poniedziałkowej wypowiedzi Carla Icahn (giełdy czekają duże spadki indeksów) będzie krótkotrwały, czy też położy się cieniem na nastrojach

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Wznowienie produkcji ropy w zachodniej Libii • Iran sygnalizuje chęć dialogu • Cena ropy WTI w okolicach 106 USD za baryłkę Podczas wczorajszej sesji na rynkach

Komentarze rynkowe 0 Comments

Grecja obiecuje porozumienie

Agencja Reutera poinformowała, iż Grecja i przedstawiciele strefy euro są bliscy dopięcia kompromisu w sprawie finansowania rządu w Atenach. Grecy mieli zgodzić się na pakiet reform finansowanych przez Europę. Efekty

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ile pieniędzy zostało Grecji?

Dziś Grecji minął termin spłaty raty pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 763 mln EUR. Według źródeł z greckiego Ministerstwa Finansów wierzytelność została uregulowana jeszcze w poniedziałek. Pomimo tego

Komentarze rynkowe 0 Comments

Jen na poziomie 117, Abe szykuje się do działania

Euro (EUR) jest notowane pomiędzy poziomem 1.2413 a poziomem 1.2485 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta oczekuje na publikację wskaźnika aktywności sektora wytwórczego PMI w Strefie Euro. Dane

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź