Z jakiego tytułu wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe?
Pracownik ma gwarantowaną wypłatę wynagrodzenia chorobowego przez okres, gdy występuje u niego niezdolność do wykonywania pracy na skutek choroby lub odosobnienia w rezultacie choroby zakaźnej. Te okresy mogą trwać razem do 33 dni podczas roku kalendarzowego, a dla pracownika, który ukończył 50 lat, do 14 dni w ciągu roku.
Osobie zatrudnionej nie przysługuje prawo do wynagrodzenia na czas niezdolności do pracy z powodu choroby, gdy:
– okres niezdolności do pracy przypada na czas urlopu bezpłatnego lub wychowawczego,
– okres niezdolności do pracy przypada na pobyt pracownika w areszcie lub odbywania przez niego kary pozbawienia wolności.
Warto wiedzieć, że prawo do wynagrodzenia chorobowego należy się wtedy, gdy pracownik spełnia kryteria otrzymania zasiłku chorobowego. Jeżeli nie ma prawa do zasiłku, w efekcie nie otrzyma również tego świadczenia.
Wysokość wypłaty za czas niezdolności do pracy na niezdolności do pracy z powodu choroby jest wyliczana od podstawy wymiaru, która jest wyznaczana według norm stosowanych przy obliczaniu podstawowej kwoty zasiłku chorobowego. Jest ono wypłacane za okres niezdolności do pracy i w dni wolne. Wysokość wynagrodzenia chorobowego jest minimalna. Pracodawca w swoich przepisach płacowych może określić jego wyższą wartość, i będą one wiążące, ponieważ są korzystniejsze od przepisów prawa.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!