Czym jest zwolnienie dyscyplinarne?

Czym jest zwolnienie dyscyplinarne?

Celem każdego przedsiębiorcy jest pozyskanie profesjonalnego pracownika, eksperta w swojej dziedzinie oraz zaufanego i uczynnego człowieka. Zazwyczaj na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać złe cechy. W najgorszych przypadkach przełożony powinien odwołać się do przepisów. Kiedy zwolnienie dyscyplinarne będzie uzasadnione?

Aby zwolnienie dyscyplinarne było możliwe pracownik musi złamać regulamin zakładu pracy, w sposób świadomy i przemyślany. Innymi słowy chodzi o działania groźniejsze, które w znacznym stopniu przekraczają zasady współdziałania oraz uczciwości. Podstawą do zwolnienia może być złamanie powszechnych przepisów Kodeksu Pracy.

Przełożony, który stwierdził, że pracownik posunął się do działania niezgodnego z ustaleniami panującymi w firmie, może wykorzystać zwolnienie dyscyplinarne. Powinno ono dojść do skutku w ciągu 30 dni od momentu dokonania czynu, natychmiastowo. Po upływie przydzielonego czasu przełożony ma prawo wręczyć jedynie wypowiedzenie.

Oczywiście zatrudniony może odwołać się od decyzji zwolnienia dyscyplinarnego lub starać się ratować swoją sytuację. Jednak w większości przypadków usunięcie pracownika jest przymusowe i nieodwołalne.

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Jaką rolę odgrywa mikrostrona w marketingu?
Next Czym zajmuje się straż miejska?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Jakie obowiązki ma Społeczna Inspekcja Pracy?

Do analizy przestrzegania Kodeksu Pracy, oprócz częstych delegacji państwowych, są upoważnione Społeczne Inspekcje Pracy. W skład takiego zgrupowania wchodzą sami pracownicy, którzy mają obowiązek dopilnować ładu społecznego w zakładzie pracy.

Prawo pracy 0 Comments

Czynności zamawiającego przy nie wywiązaniu się z umowy o dzieło

W przypadku umowy o dzieło, dziełobiorca ma obowiązek wykonania zleconego mu dzieła tak, aby było ono niewadliwe. W zamian za stworzone dzieło przysługuje mu prawo do otrzymania wynagrodzenia od zamawiającego.

Prawo pracy 0 Comments

Jak wygląda umowa o dzieło?

Obecnie w kraju istnieje przynajmniej kilka metod zawierania współpracy. Wśród wielu dostępnych dużym zainteresowaniem cieszy się umowa o dzieło, która dość często wygrywa z etatem na podstawie umowy o pracę.

Prawo pracy 0 Comments

Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników w czasie kryzysu?

Od kilku lat wszystkie firmy walczy z problemami finansowymi. Głównie wpływa na to kondycja gospodarki na świecie. Nie ma już naiwnego, który wierzy w ,,zieloną wyspę. Każdy usiłuje racjonalnie gospodarować

Prawo pracy 0 Comments

Kiedy można odwołać lub przerwać urlop pracownika?

Na podstawie art. 152 Kodeksu Pracy każdy pracownik pracujący na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Ściślej mówiąc ma prawo do płatnego i corocznego wypoczynku. Mimo to,

Prawo pracy 0 Comments

Czy pracodawca może zwolnić pracownika za surfowanie w sieci w czasie pracy?

W dobie globalizacji i szerszego zaciekawienia multimediami, coraz więcej przedsiębiorców wkłada oszczędności w nowości technologiczne i rozwinięcie sfery komputerowej. Aktualnie praktycznie żadna z firm nie wyobraża sobie pracy bez komputera,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź