Czego nie mogą publikować dziennikarze?
Dziennikarze muszą przestrzegać reguł etyki zawodowej swojego zawodu oraz zasad współżycia społecznego. Działają oni dla dobra społeczeństwa i narodu. Przepisy prawa określają, że dziennikarz ma prawo do pozyskiwania informacji dzięki dwóm rodzajom działania. Jako obywatel ma dostęp do informacji publicznych oraz dziennikarskie prawo do informacji.
To specjalne dziennikarskie prawo uprawnia go do kontaktowania się z przedstawicielami jednostek organizacyjnych, którzy muszą zapewnić mu swobodną współpracę z pracownikami oraz ułatwić zgromadzenie informacji i opinii. W przypadku stanowczego sprzeciwu na wypowiedź w danym temacie, dziennikarz nie może przymuszać osób trzecich do wypowiadania się.
W realizacji swoich obowiązków zawodowych dziennikarz powinien wykazywać szczególną rzetelność oraz staranność przy uzyskiwaniu materiałów prasowych i kontrolować je pod kątem zgodności z prawdą. Dodatkowo dziennikarz zobowiązany jest chronić interesy i dobra osobiste swoich informatorów swoich współpracowników dostarczających informacje, którzy realizują te czynności w dobrej wierze. Osoba wykonująca zawód dziennikarza musi także przestrzegać poprawności językowej i nie używać wulgaryzmów. Zabrania się dziennikarzowi propagowania zatajonej działalności reklamowej, w postaci tzw. kryptoreklamy. Ponadto prawo uniemożliwia dziennikarzom głoszenia sądów dotyczących decyzji sądowych zanim nie będzie wydane orzeczenie w pierwszej instancji. Zakazane jest upublicznianie wizerunków osób biorących udział w procesie, chyba, że zgodzą się one na publikację.
Informacje, które zostały zapisane w formie fonicznej lub wizualnej wymagają akceptacji informatora a przywoływane w materiale prasowym informacje, które nie zostały jeszcze upublicznione wymagają autoryzacji.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy
Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.
Jakie obowiązki ma Społeczna Inspekcja Pracy?
Do analizy przestrzegania Kodeksu Pracy, oprócz częstych delegacji państwowych, są upoważnione Społeczne Inspekcje Pracy. W skład takiego zgrupowania wchodzą sami pracownicy, którzy mają obowiązek dopilnować ładu społecznego w zakładzie pracy.
Kiedy możemy wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski?
Przyjście na świat potomka jest dla rodziny ważnym i radosnym wydarzeniem. Ponadto rząd w ramach ulg prorodzinnych oferuje kilka udogodnień. Jedną z nich jest możliwość wybrania dłuższego urlopu rodzicielskiego. Ponieważ
Czego dotyczą uprawnienia pracownika, który wychowuje dziecko?
W dziale ósmym Kodeksu Pracy zawarte zostały prawa kobiet zatrudnionych w zakresie macierzyństwa. Tytuł działu akcentuje możliwość korzystania z uprawnień wynikających z rodzicielstwa dla zatrudnionych obojga płci, jednak większość zapisanych
Czym jest zwolnienie dyscyplinarne?
Celem każdego przedsiębiorcy jest pozyskanie profesjonalnego pracownika, eksperta w swojej dziedzinie oraz zaufanego i uczynnego człowieka. Zazwyczaj na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać złe cechy. W najgorszych przypadkach przełożony powinien
Czy zaświadczenia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej?
Zaświadczenie lekarskie o okresowej niezdolności do pracy wydawane jest wskutek choroby, pobytu w szpitalu lub konieczności zaopiekowaniem się członkiem rodziny ubezpieczonego. Osobą upoważnioną przez ZUS do wystawiania dokumentu jest lekarz,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!