Czynności zamawiającego przy nie wywiązaniu się z umowy o dzieło

Czynności zamawiającego przy nie wywiązaniu się z umowy o dzieło

W przypadku umowy o dzieło, dziełobiorca ma obowiązek wykonania zleconego mu dzieła tak, aby było ono niewadliwe. W zamian za stworzone dzieło przysługuje mu prawo do otrzymania wynagrodzenia od zamawiającego.

Metoda, jaką wykonane ma być dzieło jest zawarta w umowie. Osoba akceptująca zamówienie o dzieło nie ma poza tym obowiązku zgadzać się na wskazówki zamawiającego. Może uczynić to na ryzyko zamawiającego i po wcześniejszym ostrzeżeniu go o prawdopodobieństwie uszkodzenia lub zniszczenia dzieła. Gdy dziełobiorca wywiąże się ze zlecenia w sposób sprzeczny z umową lub będzie ono miało wady, dziełodawca może odstąpić od umowy i powierzyć dalsze wykonanie dzieła innemu dziełobiorcy na koszt i ryzyko otrzymującego to zlecenie. W sytuacji, gdy zamawiający jest dostarczycielem materiału, w ramach odstąpienia od umowy może zażądać jego oddania oraz wydania rozpoczętego dzieła. Jeżeli dzieło posiada wady zamawiający ma prawo do żądania ich usunięcia w określonym przez siebie terminie z informacją, że jeżeli termin ten upłynie bez skutku nie przyjmie on naprawy.

Gdy niemożliwe jest usunięcie wad lub dziełobiorca nie wykonał naprawy w wyznaczonym terminie zamawiający może odstąpić od umowy. Gdy wady nie są znaczące, zamawiający może zażądać zmniejszenia wynagrodzenia w porównywalnym stosunku.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Sprzedaż czy umorzenie akcji?
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Jakie są cechy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy?

W przypadku zajścia stosunku prawnego pomiędzy dwoma osobami mamy do czynienia ze stosunkiem pracy. Przez jego nawiązanie pracownik zobowiązuje się do spełniania określonej pracy na korzyść pracodawcy w miejscu i

Prawo pracy 0 Comments

Warunki przyznawania zwolnień lekarskich

Zwolnienie lekarskie jest podstawowym dokumentem, którego celem jest stwierdzenie czasowej niezdolności do pracy. Zwolnienie jest dowodem przy ustalaniu prawa do zasiłku i stwierdza ono o okresowej niezdolności do pracy, konieczności

Prawo pracy 0 Comments

Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie

Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.

Prawo pracy 0 Comments

Gdzie wysłać pracowników na wyjazd integracyjny?

Nikt nie zaprzeczy, że relacja układa się dużo lepiej, gdy pracownicy się rozumieją, znają swoje dobre strony, mają wspólne tematy i podobne poglądy. W warunkach zawodowych trudno poznać współpracownika, bo

Prawo pracy 0 Comments

Jak wyglądają praktyki studenckie?

Praktycznie każda osoba, która zdecydowała się na studiowanie zdaje sobie sprawę, że musi odbyć specjalne praktyki studenckie. Stanowią one przygotowanie do aktywności zawodowej oraz są wstępnymi doświadczeniami w rozwoju kariery.

Prawo pracy 0 Comments

Czy pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy?

Osoba zatrudniona może starać się o przełożenie urlopu na inny termin składając odpowiednio umotywowany wniosek do pracodawcy. Sformułowanie przyczyn przełożenia urlopu wypoczynkowego musi opierać się w nim o istotne powody.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź